1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BOZKURT GAZETESİ ARTIK YDÜ’DE
BOZKURT GAZETESİ ARTIK YDÜ’DE

BOZKURT GAZETESİ ARTIK YDÜ’DE

Bozkurt Gazetesi’nin 37 yıllık arşivi Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kütüphanesi’ne bağışlandı. Kıbrıs Türk basınına uzun yıllar hizmet veren merhum gazeteciler Cemal ve Sadi Togan’ın ailesi, dün saat 09.00’da YDÜ Kütüphanesi’

A+A-

 

 

Bozkurt Gazetesi’nin 37 yıllık arşivi Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kütüphanesi’ne bağışlandı. Kıbrıs Türk basınına uzun yıllar hizmet veren merhum gazeteciler Cemal ve Sadi Togan’ın ailesi, dün saat 09.00’da YDÜ Kütüphanesi’nde yapılan törenle arşiv nüshalarını bağışladı.

Törene YDÜ Rektör Yardımcısı Şenol Bektaş, Gazeteci Cemal Togan’ın eşi Emine Togan, Gazeteci Sadi Togan’ın eşi Şengül Togan, çocukları; Cemal Togan, Fatma Tunar ile Emine Kırmızı, YDÜ Tarih Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende ilk konuşmayı Rektör Yardımcısı Şenol Bektaş yaparken, Sadi Togan’ın çocukları da birer konuşma yaptı.

Ayrıca Bektaş, Sadi Togan’ın çocuklarına birer plaket sunarak, tarihe büyük ışık tutan Bozkurt Gazetesi arşivlerinin bağışladıkları için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından salon dışında, gazetenin arşivleri sergilenirken, arşivin dijital ortama aktarılacağı da öğrenildi.

Öte yandan merhum gazeteciler Cemal ve Sadi Togan için bugün saat 10.00'da Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anma töreni düzenlenecek.

 

 

BEKTAŞ: “TOPLUMUN BAĞRINDAN ÇIKAN BAĞIMSIZ BİR GAZETE”

YDÜ Rektör Yardımcısı Şenol Bektaş, Kıbrıs tarihi ve Kıbrıs Türk basının gelişimi üzerine konuşmasına başlarken, gelinen mücadelede Bozkurt Gazetesi’nin önemine dikkat çekti.

Bozkurt Gazetesi’nin Kıbrıs Türk toplumunun en zor dönemlerinde, hiçbir yardım almadan Cemal Togan tarafından hayata kazandırıldığını belirterek, gazetenin toplum tarafından çok büyük destek gördüğünü vurguladı. Gazeteci Camal Togan’ın yenilikçi bir kişilik olması nedeniyle, mücadele dönemlerinde farklı bir soluk olarak ortaya çıkarılan Bozkurt Gazetesi’nin o dönem Halkın Sesi Gazetesi’nin de tirajını geçtiğini söyleyen Şenol Bektaş, Cemal Togan’ın 1960 yılına kadar mücadele ettiğini ardından oğlu Sadi Togan’ın devreye girdiğini hatırlattı. Bozkurt Gazetesi’nin mali sorunlar nedeniyle 37 yıl Kıbrıs Türk Basınına hizmet verdiğini anlatan Bektaş, Bozkurt Gazetesi’nin topluma verdiği hizmetlerin unutulmayacağını aktardı.

Gazetenin siyasi bir partiyi desteklemediğini bağımsız bir gazete olduğunu da aktaran YDÜ Rektör Yardımcısı, toplumun bağrından çıkan bu gazetenin tüm bireylerine tek tek teşekkür etti.

 

TUNAR: “ARŞİVİN KORUNACAĞI SÖZÜNÜ ALDIK”

Sadi Togan’ın kızı Fatma Tunar ise ailesi için bugünün büyük anlamı olduğunu belirterek, hem 37 yıllık arşivin bağışlanması hem de yeterince hatırlanmadıklarını düşündüğü dedesi Cemal Togan ve babası Sadi Togan’ı anmak olduğunu dile getirdi. 1992 yılında babası Sadi Togan’ın gazetenin arşivin üç setini Milli Arşive, Atatürk Kültür Merkezi’ne ve Meclis Kütüphanesi’ne araştırmacıların ve tarihçilerin yararlanması için bağışlandığını belirtti. Tunar, “Aileye ait son arşiv nüshasını da üstün kütüphanecilik anlayışından ve arşivi dijital ortama taşıyacaklarına söz vermelerinden dolayı kardeşlerimle birlikte YDÜ Kütüphanesine bağışlama kararı aldık. Bu plaketi yarın (bugün) sabah saat 10.00’da kabri başında anacağımız babamız Sadi Togan ve dedemiz Cemal Togan adına alıyoruz. Onların hayat boyu emek verip yaptıkları bu arşivleri saklayacakları için YDÜ Kütüphanesine teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 

TOGAN: “ERGENEKON İLE İLGİSİ YOK”

Sadi Togan’ın oğlu Cemal Togan da Kıbrıs basınında 37 yıl boyunca tüm zorluklara rağmen mücadele eden ve tüm değerleriyle kendilerini bugüne getiren babası Sadi Togan ve dedesi Cemal Togan’a teşekkür etti. Cemal Togan, Bozkurt Gazetesi’nin ismini de nasıl ve nerden aldığını anlatarak, Ergenekon olayları ile bir bağlantısı olmadığının da altını çizdi. Cemal Togan şöyle konuştu: “1943 yılında dedem Cemal Togan’ın tuhafiye dükkanı vardı. Bu dükkana gelmiş olan bazı malzemeler vardı. O zaman Bursa’dan Bozkurt markalı jilette gelirdi. Tuhafiyenin ismi Bozkurt olarak yazıldı. O zamanda gazete çıkacağında ismi ne olsun diye halka soruldu. Halkın % 80’i Bozkurt Gazetesi konulmasını uygun buldu. Yani gazetenin Ergenekon olayları ile bir ilgisi yok. Tarafsız bir gazeteydi.”  

 

KIRMZI: “ÇOK HEYECANLANDIM, TEŞEKKÜRLER…”

Sadi Togan’ın kızı Emine Kırmızı ise yapılan törenden dolayı çok duygulandığını ve heyecanlandığını dile getirerek, herkese teşekkür etti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1345 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler