1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BOZER YENİDÜZEN'E DEĞERLENDİRDİ
BOZER YENİDÜZENE DEĞERLENDİRDİ

BOZER YENİDÜZEN'E DEĞERLENDİRDİ

“Hükümeti uygun zeminlerde uyarıyorum, uyarmaya da devam edeceğim” diyen Meclis Başkanı Dr. Hasan Bozer, geride kalan Yasama Yılı’nda Meclis’in ‘boş koltukları’ ve ‘nisap sıkıntısı’ ile ilgili ‘mazeret

A+A-

 

 

 

 

“Hükümeti uygun zeminlerde uyarıyorum, uyarmaya da devam edeceğim” diyen Meclis Başkanı Dr. Hasan Bozer, geride kalan Yasama Yılı’nda Meclis’in ‘boş koltukları’ ve ‘nisap sıkıntısı’ ile ilgili ‘mazeret olamayacağını’ belirtti…

 

“ŞİKAYETÇİYİM!”

 

·        2011 – 2012 Yasama Yılı’nın son toplantısını bugün gerçekleştirerek, tatile girecek Cumhuriyet Meclisi’nin Başkanı, UBP Girne Milletvekili Dr. Hasan Bozer ‘Bir Yasama Yılı’nı YENİDÜZEN’e değerlendirdi…

 

·        Bozer: “Ben de Başkan olarak konuşmalar esnasında arkadaşların içeride olmamasını doğru bulmuyorum ve bu konuda çok şikayetçiyim…  Şartlar ne olursa, Meclis’in denetim görevini yerine getirdiği Perşembe günleri de burada olunmalı. Ne yazık ki aşağılayıcı hitaplar, bakışlar da bu sonuca zemin hazırlar”

 

·        Başkan Hasan Bozer, Meclis Genel Kurulu’nda Hükümet’in muhalefetin sorularını cevaplandırmamasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Bozer, “Hükümeti uygun zeminlerde ve koşullarda uyarıyorum. Bunun savunacak mazereti de olmaz, savunulacak tarafı da yok. Arkadaşları bu noktada dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi…

 

Meclis Genel Kurulu 2011-2012 Yasam Yılı’nın son toplantısını bugün gerçekleştiriyor. Yaz tatiline girmeye hazırlanan Meclis, ‘Nisap sıkıntıları’, zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı bir Yasama Yılı’nı geride bıraktı.

Meclis’te yaşanan sert tartışmalar, ‘Nisap sıkıntısı’ ve ‘boş geçen’ oturumlardan duyduğu rahatsızlığı zaman zaman Başkanlık Kürsüsü’nden de dile getiren Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer’le bir yasama yılını konuştuk.

1 Ekim 2011’den bu yana 40’ın üzerinde yasanın geçtiği Meclis Genel Kurulu’nda ‘ideal yakalanmasa da’, iyi şeyler de yapıldığını belirten Meclis Başkanı Dr. Bozer, ‘Hükümet’ten şikayetçi’ olduğu konuları da aktardı.

 

“Meclis’i hep çalışır durumda tutmaya çalıştık…”

 

 

YENİDÜZEN: “Cumhuriyet Meclisi sizce nasıl bir Yasama Yılı’nı geride bıraktı?”

BOZER: “ Zaman zaman belli aksamalar oldu ama Meclis Genel Kurulu iyi şeyler de yaptı. Meclis’le ilgili genelde yazılan, söylenen ‘çalışmadığı’ ama aslında bu yasama yılında birçok temel yasa da Meclis’ten geçti. Kişisel arzum daha hızlı, daha verimli geçmesiydi, daha da çok yasa geçirmekti… İnşallah o trendi de yakalarız.

Meclis’i yaşamın bütününden ayırmak mümkün değil, yaşam bir bütündür. Tüm dünyada kriz yaşanan bir süreçten geçiyoruz. En yakınımızdaki Güney Kıbrıs’ın ekonomisi çöp seviyesine düştü, bir girdaba girildi. Ekonomik krizler, sosyal krizleri de beraberinde getirir. Böyle bir süreçte tabi ki tepki kaçınılmaz ve en büyük gerginlik de Meclis’te yaşanıyor. Yaşadık bunları…

Bunlara rağmen Meclis’i hep çalışır durumda tutmaya çalıştık. İdealimizdeki trendi yakalayamadık ama çok şükür ki çok da büyük olaylar yaşanmadı. İnsanlarımızda o sağduyu, o demokratik anlayış vardır. Ekonomik dengeler oturdukça, toplumsal dengeler de oturdukça, elbirliği ile daha da güzel şeyler yapılabilir diye düşünüyorum.”

 

“Çok şikayetçiyim!..”

 

 

YENİDÜZEN: “Bu yasama yılında Meclis en çok nisap sıkıntısı ve boş geçen oturumlarla anıldı… Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?”

BOZER: “Pazartesi günleri Meclis’i toplamak Hükümet’in görevi ama Perşembe günleri hepimizin görevi. Birkaç kötü örnek var diye her şeyi de kötü göstermek doğru değil. Dediğim gibi bu Meclis bazı temel yasaları da geçirdi.

Ben de Başkan olarak konuşmalar esnasında arkadaşların içeride olmamasını doğru bulmuyorum ve bu konuda çok şikayetçiyim.

Burada tavuk yumurta hesabı denen bir de olay vardır…  Olaylar birbirini tetikler. Çok uzun konuşmalar, milletvekillerinin birbirlerine karşı üslubu, konuşma tarzı da milletvekillerinin Genel Kurul’dan ayrılmasına sebep.

Milletvekilleri birbirlerine karşı tavırlarında saygı ve sevgi temelinden uzaklaşırsa, bu da buna temel hazırlar. Tabi tüm bunlar tek başına inandırıcı sebep değil, işin mazeret tarafıdır…

Şartlar ne olursa, Meclis’in denetim görevini yerine getirdiği Perşembe günleri de burada olunmalı. Ne yazık ki aşağılayıcı hitaplar, bakışlar da bu sonuca zemin hazırlar.”

 

“Hükümeti uygun zeminlerde ve koşullarda uyarıyorum”

 

 

YENİDÜZEN: “Bir yasama yılı sonra erdi, geride Hükümet yetkilileri tarafından cevaplandırılmamış çok sayıda soru kaldı. 2009 yılından bu yana hemen her birleşimde hatırlatılan Milletvekilleri’nin yazılı ve sözlü sorularının değerlendirilmemesini nasıl karşılıyorsunuz?”

BOZER: “Bu noktada ben de Hükümeti uygun zeminlerde ve koşullarda uyarıyorum. Bu şekilde devam etmesi doğru değil. Milletvekillerine de ayıp oluyor sonuçta… Böyle olmamalı.

Hükümet’e tekrar tekrar uyarılarımı yaptım, yapmaya da devam edeceğim. Bunun savunacak mazereti de olmaz, savunulacak tarafı da yok. Arkadaşları bu noktada dikkatli olmaya çağırıyorum.”

 

“Bazen siyaset komitelerin sonuca bağlanmasına engel teşkil ediyor”

 

 

YENİDÜZEN: “Geçtiğimiz Yasama Yılı’nda çok sayıda araştırma komitesi de açıldı, birçoğu sonuca ulaşmazken, çok sayıda komitenin çalışmaları da çok uzadı. Sizce komiteler bu dönemde verimli çalıştı mı?”

BOZER: “Verimli olanlar da, verimsiz olanlar da, gecikmeye düşenler de oldu. Her üç pozisyonu da yaşıyoruz. Çok süratle polisle ilgili bir araştırmayı tamamlayıp sonuçlandırdığımız da ortadadır. Ama çok ciddi anlamda çalışıp sonuçlandıramadığımız KTHY’de ortadadır…

Bazen siyaset komitelerin sonuca bağlanmasına engel teşkil ediyor. Bazı komiteler de vardır ki gerçekten çalışmadı.

Komitelerin çalışmalarını gerçekten önemsiyorum. Komite raporlarını değer bulmasını istiyorum. Raporlar çıktığında bazı kurumlara bir mesajı, etkisi ve yansıması olmalı. İç Tüzük’le ilgili çalışmalarda komitelere de çeşitli düzenlemeler getireceğiz. İlk etapta komitelerin bu kadar uzamasına fırsat vermeyeceğiz. Ya sonuçlanacak, ya da sonuçlanmayıp kapanacak. Komitelerin bu kadar uzaması, Meclis itibarına da zarar verir. Komiteler gündemimizde, sırası geldiğinde iyice değerlendirilecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 953 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler