1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BOZAT YARGIYA SESLENDİ
BOZAT YARGIYA SESLENDİ

BOZAT YARGIYA SESLENDİ

BES, hükümetin grev yasağına karşı, ara emri talebinin Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine açıklama yaptı.

A+A-

 

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), hükümetin grev yasağına karşı, ara emri talebinin Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine açıklama yaptı.

 

BES Başkanı Savaş Bozat’ın açıklaması şöyle;

 

“Belediye Emekçileri Sendikası olarak Bakanlar Kurulunun 15 Mayıs 2012 tarihinde aldığı ve 60 gün ertelenen grev yasağı kararına ara emri dün Y.İ.M. tarafından da destek görerek işveren ve hükümet lehine sonuçlandı.

Bu karar doğrultusunda sorulması gerekli bazı sorular ortaya çıkmaktadır. 

 

Mesela Sendika Başkanı olarak güvence verdiğim  “Temizlik İşleri” aksatılmadan sürdürülecek sözümün güvensizliğinden bahsedildi. Soruyorum önüme 500 bin TL’lik taahhütname koydu da imzalamadım mı?

Lefkoşa Halkının salgın hastalıklara yakalanmaması için böyle bir kararın zorunlu olduğunu bildiren kararda sormak lazım “Lefkoşa’nın Surlariçi” kesiminde yaşayan ve üç aydır çöpleri toplanmayan insanların sağlık durumları ne olacak? Onlar Lefkoşa’nın üvey evlatları mı?

 

Yaklaşık bin LTB çalışanı, ortalama dört bin kişi maaşsız, sosyal güvencesiz, hastane hizmetlerinden yararlanamaması gibi sorunlar yaşarken “siz insan değilsiniz başınıza geleni çekin” özeti ile bu şartlarda yaşatılmak bize layık görülen yaşam hakkı mı?

 

Mahkeme yetkilileri herhalde bazı bilgileri gelişmeleri takip etmiyor olacaklardır ki açıklamak zorundayım.

 

Söz konusu çöp yığınları günümüzde hiçbir salgın hastalığa neden olamaz çünkü çaresi vardır.  Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin dünya çevre günü dolayısı ile düzenlediği bir panel vardı.  Tarih 4 Haziran 2012 panele katılan halk sağlığı uzmanı, Hacettepe Üniversitesi  Öğretim Görevlisi Sn.Prof.Dr. Çağatay Güler’in konu hakkında yaptığı çalışma Türk Standartları Enstitüsü tarafından da onaylanmış ve bu çareyi ürettiği için Türkiye’deki belediye başkanları tarafından çok büyük tepki gördüğü açıklamaları o günkü panelin kayıtlarında mevcuttur.  Türk Standartları Enstitüsü internet sitesinden de okunabilir.  Onun için öneriyoruz önce bilgilen sonra karar ver.

 

Anayasamız diyor ki “Angarya çalıştırılamaz” “Sosyal Güvencesiz çalıştırılamaz” kimin için diyor bunları tabii ki insanlar için, peki uygulanıyor mu? Hayır. Peki suçlu nerede? Gözünün önünde. Peki cezai müeyyidesi yok mu? Var. Peki neden uygulanmaz?  Bu ülkeyi biz idare edemiyoruz ve/veya ettirilmiyoruz da ondan.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler