1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BOŞANMA VE ÇOCUK
BOŞANMA VE ÇOCUK

BOŞANMA VE ÇOCUK

Dr. Rasiha KANDULU: Anne babaların, çocuklarının bu süreci olabildiğince az sıkıntıyla atlatabilmesi için yapabilecekleri pek çok şey vardır.

A+A-

 

 

Dr. Rasiha KANDULU

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

rasihakandulu@hotmail.com

 

 

Boşanma sonrası dönemde tüm aile bireyleri için yeni bir hayat başlamaktadır. Çocuklar ya da gençler için yeni yaşamlarına uyum sağlamak genellikle pek kolay olmamakta; ancak zamanla çocukların büyük bir çoğunluğu bu yeni durumu kabullenmektedirler.

 

Anne babaların, çocuklarının bu süreci olabildiğince az sıkıntıyla atlatabilmesi için yapabilecekleri pek çok şey vardır. Öncelikle yolunda gitmeyen bir evlilikte eşlerin boşanma kararı alırken iki önemli noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

1.Boşanma sonrası dönemde artık karı koca olmasalar bile çocuklarından dolayı arada bir kan bağı oluştuğundan hayatları boyunca ‘akraba’ olarak kalacaklardır. Bu akrabalık bağı çocukların okula başlama dönemleri, yılsonu etkinlikleri, mezuniyetler gibi önemli günlerde bir arada olmayı gerektirecektir.

 

2. Anne babaların boşanma kararı kesin olarak verildikten sonra bu durumu çocuklarıyla paylaşmaları daha uygun olacaktır.

 

Boşanma sürecinin başlangıcından itibaren ebeveynlerin çok dikkatli davranmaları gerekmektedir çünkü sürecin kendisinden ziyade boşanma öncesi ve sonrası dönemde çocuğa/gence yansıtılan olumsuz duygular onları daha çok etkilemektedir. Boşanma kararı kesinleştikten sonra çocukların olabildiğince az etkilenmesini sağlamak için anne babaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

1.Boşanma hakkında çocuklarla konuşarak işe başlayın. Çocukların yaş ve gelişim özelliklerini göz önüne bulundurarak açık ve dürüst bir şekilde boşanmanın ne anlama geldiği ve boşanma sonrası ailenin yaşamında ne gibi değişiklikler olacağı konusunda açıklama yapın. Bu sırada birbirinizi suçlamamaya kesinlikle özen gösterin ve unutmayın ki çocuklara ayrılıkla ilgili kafalarını karıştıracak detayları anlatmamanız gerekmektedir.

 

2. Çocuğunuzu bilgilendirirken yaşanan bu durumdan kendisinin bir sorumluluğunun olmadığının belirtilmesi suçluluk duyguları hissetmesinin önüne geçilmesi açısından önemlidir.

 

3. Kendisiyle ilgili konularda tabii ki onun fikrini sorun ama çocuğu bazı önemli kararları tek başına alma yükümlülüğü altında bırakmayın.

 

4. Çocuk asla ebeveynleri arasında yaşanan çatışmalara şahit olmamalıdır. Uzlaşmakta zorlanıyorsanız bir arabulucudan örneğin saygı duyduğunuz bir aile büyüğü ya da güvendiğiniz bir aile dostundan yardım istemek faydalı olacaktır. Ama bu arabulucu asla çocuğunuz olmamalıdır.

 

5.Çocukları özellikle onları etkileyebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgilendirmek onların rahatlamaları konusunda yardımcı olacaktır.

 

6. Çocukların hayatlarını önemli bir şekilde etkileyecek okul/ev değişikliği, ebeveynlerde birinin yeni bir evlilik yapması gibi çok büyük değişiklikleri ertelemeye çalışın. Örnek verecek olursak anne ya da babanın yeni bir ilişkisi varsa çocuğun bu durumu anne babasının ayrılığını kabullenene kadar bilmemesi daha doğru olacaktır. Çocuk bu ayrılığı kabullendikten sonraki dönemde ancak uzun süreli bir ilişki olduğunu düşünüyorsanız çocuk ile bu konuyu paylaşın; soracağı tüm soruları çocuğunuzun yaşı ve gelişim özelliklerini dikkate alarak mutlaka uygun bir şekilde yanıtlamaya çalışın. Yeni evlendiğiniz kişi sizin eşiniz olabilir ancak çocuğunuzun tek bir anne ve tek bir babası olduğunu unutmayın; ona yeni eşinize anne/baba olarak hitap etmesi için asla baskı uygulamayın.

 

7. Görüşme günleri ve çocuğun velayetinin kimde olacağı gibi konular hakkında düzenlemeler yapılırken her iki ebeveynin de kabul edebileceği kararlar alınmasına dikkat edin. Fakat öncelikle çocuklarınızın iyiliğini temel alarak bu düzenlemeleri yapın.

 

8. Birbirinize olan kızgınlığınız ya da adli süreç asla çocuklarınızın duygusal ya da fiziksel ihtiyaçlarının ertelenmesine neden olmamalıdır. Çocukların bu dönemde hem anne hem de babadan özel ilgi görmeye ihtiyaçları olduğu lütfen unutmayın.

 

9. Çocuğun yanında asla bu konuyu konuşmayın özellikle eşlerden birini kötüleyen sözler sarf etmeyin. Yakın çevrenizdeki insanlara da bu durumu açıklayarak çocuğunuzun yanında bu şekilde konuşulmasına izin vermeyeceğinizi belirtin.

 

Boşanma süreci söz konusu olduğunda bir diğer önemli konu ise tüm çocuk ve gençlerin ebeveynlerinin ayrılığını bazı evrelerden geçerek yani belli bir sürenin sonucunda kabullenebilecekleridir (inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabul evresi). İlk evrede yani inkar evresinde çocuk, anne ve babasının ayrılığını kabul etmek istemez; kısa sürede anne babasının yeniden bir araya geleceklerine inanmak ister. İnkar evresinin izleyen diğer evrede ise çocuk kendisine ve ailesine karşı kızgınlık, suçluluk ve suçlama duyguları hisseder ama sonrasında söz konusu bu durumu bazı davranışlarla değiştirmeye çalışır. Ancak çabalarının fayda göstermediğinin farkına varmasıyla birlikte çocuğun okulda ve evde üzüntü içinde olduğu gözlenir. Son evrede ise çocuk boşanmanın anne babası için uygun bir çözüm yolu olduğunu kabullenir. Ancak ne yazık ki bazen çocuğun bu evreye ulaşması yıllar alabilir.

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında anne babalar boşanma sürecinde hem kendileri hem de çocukları için konunun uzmanı bir hekimden yardım almaktan çekinmemelidirler. Bunu en erken dönemde hatta boşanma kararı almadan önce yapmaları bu süreci olabildiğince sancısız atlatmaları konusunda yardımcı olacaktır. Anne babaların çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları hekiminden istenecek olan danışmanlıkta boşanma öncesindeki ve sonrasındaki dönemde yaşayacakları uyum sürecini kolaylaştırmak; ailenin her üyesinin bireysel olarak desteklenmesi ve aile içi iletişim zorluklarının çözümlenmesi sağlanmaktadır. Özellikle belirtmekte fayda gördüğüm bir diğer önemli nokta ise danışmanlık sürecinde bazı ebeveynlerin iletişim sorunlarının çözülebildiğini farkına vararak evliliklerine bir şans daha verme kararı aldıklarıdır.

 

Unutmayalım ki bir çocuğun hayatında ne annesinin ne de babasının yeri doldurulabilir; anne ve babanın rollerinin eşler ayrılmış olsa bile çocuğun tüm yaşamı boyunca tamamlayıcı olarak devam etmesi çocuğun bedensel ve ruhsal sağlığı için çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler