1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Boş oda
Boş oda

Boş oda

Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisiyle ilgili olarak Kıbrıs Çevre Platformu’nun verdiği sunuma katıldık. Daha önceleri de petrol dolum tesisinin ülkemiz için diğer yatırımlarla kıyaslanabilecek ölçüde bir getirisinin olmayaca

A+A-

 

Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisiyle ilgili olarak Kıbrıs Çevre Platformu’nun verdiği sunuma katıldık.

Daha önceleri de petrol dolum tesisinin ülkemiz için diğer yatırımlarla kıyaslanabilecek ölçüde bir getirisinin olmayacağını, hatta ülkeye, bölgeye ve geleceğe zarar vereceğiyle ilgili yazılar yazmıştık.

Sözünü ettiğim sunumla da bu öngörüler daha ayrıntılı olarak gözler önüne serildi. Platform adına Ayşe Dönmezer’in yaptığı sunumda ‘yatırımın fayda maliyet analizi’ yapıldı, sorular yanıtlar kısmında bu yatırımın büyük ortağı olan şirket hakkında bazı bilgiler verildi. Daha doğrusu sözkonusu şirketin de Vakıfların bedavaya verdiği araziye Külliye yapması planlanan ‘Vakıf’ gibi bir şey olduğu ortaya çıktı. Yani bu sözkonusu şirket hakkında da herhangi bir bilgi yok, şirketin merkezi boş bir daire, bir telefon ve bir faks’tan oluşuyor. Kıbrıs’a yatırım yapmak isteyen (en azından bir kısmının) yatırımcıların! ortak yanı sanki…

Ayşe Dönmezer görsel bilgilerle sunumunu güçlendiriyor ve “halka ait olan arazi, serbest bölge olarak verilecek” diyor. Yatırım fayda-maliyet analizinin de yapılmadığını belirten Dönmezer, sunumunda bunu yaparken serbest bölge olarak verilmesinden dolayı devletin alacağı herhangi bir verginin de olmayacağını vurguluyor.

***

İşte sunumdan bazı başlıklar;

-          Akaryakıt yatırımının olduğu bölgede yeni benzer serbest bölgeler ve kirli yatırımlar olabilir,

-          Gerek yerli sanayi (hellim, zeytin, doğal baharatlar vs. yani turiste sunulabilir ürünler) gerekse hizmet (otelin ihtiyaçları ve turistin ihtiyaçları ulaşım vs. gibi) sektörlerinde iflasların olması,

-          Ülkenin direkt ve indirekt turizm gelirlerinin azalması,

-          Sağlık yönünden bölgede yaşayanların zarar görmesi,

-          Gerek inşaat gerekse faaliyet döneminde bölge doğa ve faunası üzerindeki olumsuz etki,

Yatırım değerlendirildiğinde;

-          Yatırım DPÖ yatırım teşvik belgesi almaya uygun değil,

-          Yatırım konusu riskli ve senaryo çalışmasına göre yatırım, KKTC’nin geleceğini olumsuz etkileyebilir,

-          Yatırım kalifiye istihdama gerek duyar,

-          Gemi çalışanlarının katkıları ve etkileri yoktur, kira geliri çok düşük bir miktardır, KKTC’nin akaryakıt ihtiyacı için kullanılmayacaktır.

Yatırımın fırsat maliyetine baktığımızda ise;

-          Potansiyel turizm, tarım sektörlerindeki yatırımların sağlayacağı, sürekli gelişimden, dünyaya yakınlaşmaktan; istihdam dahil, ekonomik, sosyal, çevresel faydadan bölge ve ülkenin mahrum kalması,

-          Potansiyel turizm yatırımcılarının sağlayacağı sermaye girişlerinden ülkemizin mahrum olması,

-          Organik tarım ve diğer tarımla ilgili yatırımlardan ve getirilerinden, katma değerinden mahrum olması,

-          Bu sektörlerin yaratacağı alt sektörlerde işletmelerin açılamaması.

Ve turizm yatırımları açısından bakıldığında ve depo ile kıyaslandığında otel veya üniversite gibi diğer yatırımlar;

-          Daha fazla istihdam yaratırlar,

-          Yiyecek-içecek harcamaları yüksektir,

-          Yöredeki taksi, restoran, rent a car, yerli üretici, acentaya katkısı yüksektir,

-          Üniversite olması durumunda bölgede lojman ihtiyacı doğar, öğrencilere bölgedeki otellerde staj imkanı doğar vs.

-          Yapılacak dört yıldız oteller bölge belediyelerine, inşaat sektörüne, istihdama katkı sağlar,

-          Devlete olan yükümlülükleri vardır,

-          Bölgesel kalkınmaya etkisi yüksek olur.

Gibi bulgular veriliyor sunumda… Hepsini bu makale satırlarına yansıtamadım ama şunları da eklemekte yarar var; Bölgede 36 dev petrol tankı yapılacak. Bu depolar 3.3 bin km2’lik KKTC’de 1,2 milyon m3’lük bir hacmi ifade ederken, 783 bin km2’lik yüzölçümü olan Türkiye’nin Mersin şehrinde bu depolar ancak 1,5 milyon m3’lük bir hacmi ifade ediyor.

***

Böylesine kötü bir durum. Boş bir odadan ibaret bu şirket bu yatırımı yapsın mı? Bir boş oda bu yatırımı niçin yapar? Bunun yanıtını bu depoları onaylayanlar verebilir mi?

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler