1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BORU HATTI BİLMECESİ!!!
BORU HATTI BİLMECESİ!!!

BORU HATTI BİLMECESİ!!!

Türkiye’deki gazetelerde dün çıkan bir haber gündeme bomba gibi düştü. Milliyet ve Sabah gibi yüksek tirajlı gazetelerin yayınladığı habere göre Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, adanın Güney Doğusundaki 12. Parsel’den çıkac

A+A-

 

 

Akdeniz’de bulunacak doğal gazın dağıtımının Türkiye üzerinden yapılması için Hristofyas hükümeti proje hazırlıyor. Türkiye basınında çıkan haber, Kıbrıs (Güney) Hükümeti tarafından yalanlandı

 

Boru hattı bilmecesi!!!

 

 

Türkiye’deki gazetelerde dün çıkan bir haber gündeme bomba gibi düştü. Milliyet ve Sabah gibi yüksek tirajlı gazetelerin yayınladığı habere göre Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, adanın Güney Doğusundaki 12. Parsel’den çıkacak doğal gazın dağıtımının Türkiye üzerinden yapılmasına olanak sağlayacak 40 mil uzunluğunda bir boru hattı için proje çalışması başlatıldığını açıkladı.

 

PRAKSULA ANDONİANDOU YALANLADI

Türkiye’deki gazeteler, Kıbrıs (Güney) Enerji Bakanı Praksula Andoniandou’nun, doğalgazın sıvılaştırılmasından ve kurulacak tesislerde depolanmasında sonra gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya dağıtılması amacıyla Kıbrıs ile Türkiye arasında 40 millik boru hattı projesi hazırlamış durumda oldukları yazıldı. Ancak Andoniandou, haberin ardından Kıbrıs Rum basınına yaptığı açıklamada, böyle bir projenin var olmadığını söyledi.

 

HRİSTOFYAS NE DEMİŞTİ?

Yenidüzen ve Kanal SİM’in bu ayın başında yaptığı mülakatta, doğalgazın Türkiye üzerinden pazarlanma konusu ile ilgili soru Hristofias’a yöneltilmişti. İşte Hristofias’ın soruya verdiği cevap:

“Türkiye, Kıbrıs’ta işgalci bir güç konumundayken doğalgaz’ı Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarmayı düşünemeyiz. Biz Türkiye’nin AB perspektifini desteklerken Türkiye’nin kalkıp bizi “siz kabile bile değilsiniz” diyerek aşağılaması, Kıbrıslı Türkleri “besleme” olarak aşağılaması koşulu ortada dururken doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarmayı düşünemeyiz. Belki belli bir oranda Mazoşit olabiliriz ama o kadar da değil. Kaldı ki doğal gazın tam olarak değerlendirilmesi 5-6 yıl içinde, belki de daha sonra gerçekleşecek bir şeydir. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde Kıbrıs sorununu çözemeyecek miyiz? Tanrı aşkına. Bu önümüzde 5-6 yıllık bir takvim koyuyoruz anlamına gelmesin. Temel hedefimiz, AKEL ve benim ortaya koyduğumuz ana çaba, Kıbrıs sorununun çözümü.”

 

EROĞLU, KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Doğu Akdeniz'de bulunacak olası doğalgazın “Türkiye'ye çekilecek boru hattıyla pazarlanmasına” ilişkin demeciyle ilgili olarak, ''Hristofyas’a bu yönde görüş belirtmiştim… Türkiye yolunu görmüş olması, bunun daha ekonomik olacağını kabullenmesi tabii ki doğru, güzel bir şey'' dedi. Hristofyas'ın, söylediği cümleyi kullanmasından memnun olduğunu ifade eden Eroğlu, ''Ama mühim olan anlaşmaya varmaktır'' dedi.

Hristofyas'ın, Türkiye basınına demecinde, “çıkarılacak doğalgazın gelirinin iki halkın menfaatine kullanılacağına” ilişkin görüşünü tekrarladığına da işaret eden Eroğlu, ''Olur mu olmaz mı onu bilemem; ama neticede biz her şeyden önce bir anlaşma arayışı içerisindeyiz'' diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1203 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler