1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BÖLGENİN BU TESİSE İHTİYACI YOK'
BÖLGENİN BU TESİSE İHTİYACI YOK

'BÖLGENİN BU TESİSE İHTİYACI YOK'

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi’nin Yenikonuk’ta düzenlediği pikniğe yoğun katılım oldu “GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ” Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi’nin Yedikonuk’ta “Geleciğimize Sahip Çıkalım

A+A-

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi’nin Yenikonuk’ta düzenlediği pikniğe yoğun katılım oldu

 

“GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi’nin Yedikonuk’ta “Geleciğimize Sahip Çıkalım” sloganıyla dün düzenle piknike çok sayıda vatandaşın yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Yedikonuk sahilinde petrol dolum tesisinin yapılmak istenilen yerde gerçekleşen etkinliğe İskele kaymakamı Bünyamin Merhametsiz “ateşli piknik yasağı” getirmesi birçok çevrede alay konusu oldu.

Piknikten önce İnsiyatif, Cumartesi akşamüzeri çadır kurarak doğa nöbeti gerçekleşti. Piknik ise doğa nöbetinin tamamlanması ile başladı. Etkinlikte, Eko Turizm yatırımcısı İsmail Cemal, bölge halkı adına Akil Paşa, otel yatırımcısı Ahmet Zeki Genç ve siyasi parti temsilcilerinden, CTP-BG genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP genel başkanı Mehmet Çakıcı, DP genel başkanı Serdar Denktaş kısa birer konuşma yaptı. 

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten’in insiyatif adına basın bildirisini okumasının ardından balonlar bırakıldı, uçurtmalar uçuruldu. Mehmetçik ve Yenierneköy belediyesi folklor ekipleri birer gösteri yaptıktan sonra etkinlik konserlerle devam etti. Kuzey Tarık, Arda Gündüz ve Doğa Orkestrası konserlerinin yanında Baraka Kültür Merkezi resim etkinlkleri düzenledi, CTP Gençlik Örgütü ise fidan dikimi ve satışı gerçekleştirdi. MAGEM gençleri ise bisikletleriyle bölgeye geldi. Etkinlik serbest etkinlikler ve Yudi dağına yürüyüşle bitti.

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi adına Hasan Sarpten’in okuduğu bildiride, eşsiz sahillerden birine sahip Yedikonuk’a yapılması planlanan petrol dolum tesisine halkın tüm karşı çıkışlarına rağmen hükümetin aldığı karardan dönmediğine vurgu yapıldı. Bildiride, hükümet ve Başbakan İrsen Küçük’ün yatırımı hayata geçirebilmek için birtakım odakların kontrolü altına girdiği belirtildi. Petrol dolum tesisi kurulması için ülkede yaşananların, iktidardakilerin acizliğini ortaya koyduğunu belirtilen bildiride, halkın değil, birilerinin çıkarlarının savunulduğu ifade edildi.

 

“KARAR İPTAL EDİLENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

İnsiyatif,  hükümetin bu projeyi iptal etmesinden başka seçeniği olmadığını, aksi takdirde bunun bedelini siyaseten ödeyeceğini belirtti. Ateşli piknik yapılmasına izin verilmemesi üzerine hükümetin şaşırmış durumda olduğunu dile getiren insiyatif, hükümetin kendi kendiyle çeliştiğini, petrol dolum tesisinde çıkabilecek bir yangını gözardı ederken, ateşli pikniğe yasak getirmelerini ağır bir dille eleştirdi. Hükümetin artık yolun sonuna geldiğini belirten insiyatif, mücadelelerine devam edeceklrini ve daha çok atacakları adım olduğunu kaydetti.

 

“İSTİHDAM SAĞLANMAYACAK”

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yaptığı konuşmada sadece Karpaz bölgesinin değil Kıbrıs’ın hiçbir bölgesinin böyle bir tesise ihtiyacı olmadığını söyledi. Yorgancıoğlu, bölgenin eko-turizm ile çok daha fazla kalkınabileceğini belirterek, böyle bir tesisin giderlerinin, gelirlerinden fazla olacağını belirtti. Bu tesisin istihdam sağlamayacağını vurgulayan Yorgancıoğlu, ateşli pikniğin yasaklanmasını da hükümetin kendi kendiyle çelişmesi olarak değerlendirdi. Yorgancıoğlu, bölgede ateşli piknik ile oluşacak bir kazada bölgenin belli bir kısmını riske atmayanların tamamen çıkar amaçlı olarak bölgenin tamamını yok edebilecek bir tesise onay verdiklerinin altını çizdi.

 

“BÖLGENİN BU TESİSE İHTİYACI YOK”

Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ise konuşmasında, halkın gereken önemi verdiğini ve katılımın iyi olduğunu söyledi. Adalıer, bu organizasyondan sonra artık mesajın gerekli yerlere ulaşması gerektiğini ve bu bölgenin bu tesise ihtiyacı olmadığını belirtti. Adalıer, hükümetin ateşli pikniği yasakladığı gibi bu tesisi de engellemesi gerektiğini, bu doğanın Kıbrıs’ın hiçbir yerinde bulunmadığını söyleyerek, tesisin yapılmadan yanlıştan dönülmesini temenni etti.

 

“GENÇLERİN GELECEKLERİNE SAHİP ÇIKMASI UMUT VERİCİ”

Eko Turizm yatırımcısı İsmail Cemal, dünkü organizasyonun gerekli yerlere gerekli mesajı verdiğini söyledi. Cemal, katılımcıların büyük bir kısmının gençler olmasına değinerek, gençlerin geleceklerine sahip çıkmasının umut verici olduğunu belirtti.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler