1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BÖLGE YAŞANMAZ HALE GELDİ'
BÖLGE YAŞANMAZ HALE GELDİ

'BÖLGE YAŞANMAZ HALE GELDİ'

TDP Ortaköy’deki lağım suyu sorumlusunun Hükümet ile LTB olduğunu kaydetti

A+A- 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Çevre Komitesi, Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde, Levent Kolej’i arkasındaki lağım sularının yarattığı sorunun sorumlusunun gerekli önlemleri almayan hükümet ile Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) olduğunu belirtti.
TDP Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever yazılı açıklamasında, bölgede yaşanan sorunun; Yakın Doğu Üniversitesi, TED Koleji, Fuar Alanı, Devlet Hastanesi ve civar bölgelerden akışa geçen atık sulardan kaynaklandığını ileri sürdü ve sorunun Kanlı Dere yatağında kışın yaşanan sorunun devamı olduğunu iddia etti.
Sel baskınlarına önlem olacağı gerekçesiyle, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları tarafından Öksüz Dere’nin Göçmenköy’deki yatağının değiştirildiğini, ayrıca Asi Dere ile Öksüz Dere’nin sel baskını açısından en riskli bölgede birleştirildiğini savunan Barışsever, yapılan düzenlemelerin sel baskını riskine karşı çözüm üretmediğini ve aynı yataktan lağım sularının akıtılması nedeniyle bölgenin yaşanmaz hale getirildiğini ileri sürdü.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADI”

“Barışsever, “LTB eliyle yaratılan” bu durumun bölgede olası bir aşırı yağış ve sel baskını durumunda felaketle sonuçlanacağı yönündeki endişelerini tekrarlayarak, ortaya koydukları önerilere rağmen bugüne kadar gereken önlemlerin alınmadığını savundu.
Yaşanan sorunların çözümünün ancak bütünlüklü bir proje ile sağlanabileceğini ifade eden Barışsever projenin içermesi gereken başlıkları da şöyle sıraladı:
“1-Lefkoşa Kanalizasyon Projesi, 2-Lefkoşa Yağmursuları Drenaj Projesi, 3-Derelerin Yataklarının Islahı Projesi, 4-Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Projesi, 5-Kanlı Dere’yi besleyen; Kanlıköy Göleti, Gönyeli Göleti ve Hamitköy Göleti’ni besleyen dere havzaları ve seli önleyici yapıların inşası çalışmaları ve Dikmen’de gölet inşası projesi. 6-Kanalizasyon Sistemi ve Dere yatakları ile göletlerin bakımı ve işletme planı, 7-Kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj projeleri, 8-Göletlerin ve derelerin ıslahı ve sellerin önlenmesi.”


Bu haber toplam 536 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler