1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BOL TARTIŞMALI MECLİS
BOL TARTIŞMALI MECLİS

BOL TARTIŞMALI MECLİS

Meclis Genel Kurul’unda bugün birçok tartışma yaşandı

A+A-

 

Meclis Genel Kurul’unda konuşmak için söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına atanan Mutlu Atasayan’ın doğru yerinin İçişleri Bakanlığı olduğunu, Nazım Çavuşoğlu için de eğitimin doğru yer olduğunu savundu.

Çakıcı, ülkede herkesin, en üst makamdaki insanların “baskıdan ve müdahalelerden” bahsettiğini, Ersan Saner’in desteğini Türkiye’de açıkladığını söyledi ve bunu eleştirdi.

“Bu nasıl dik duruş bu nasıl taraf tutmaktır” diyen Çakıcı, Sunat Atun’un ise Manisa’da fikir değiştirdiğini, dik duruş sergileyemediğini savundu.

Siyasetçinin onuru olması gerektiğini ifade eden Çakıcı, herkesin milletvekilliği yanında sahip olduğu meslekleri olduğunu, kimin nereden korktuğunu sordu.

Çakıcı, ülkede istikrar değil istikrarsızlığın alası olduğunu iddia ederek, Lefkoşa’nın çöp içinde olduğunu, herkesin Lefkoşa’nın ne durumda olduğunu gördüğünü, ancak Türkiye’den gelen bakanların istikrardan bahsettiğini söyledi.

Çakıcı, “Türkiye ben bana en çok itaat edeni tercih ederim der ve buna uyan Kıbrıslı Türkler de varsa yazıklar olsun” dedi.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu ile tartışan, Sonay Adem ile sert tartışmaya giren Çakıcı, CTP’nin UBP’nin eleştirilmesinden neden rahatsız olduğunu sordu. Adem, Çakıcı’yı “şımarık çocuk gibi davranmakla” suçladı, Yorgancıoğlu ise “başkalarının haklarının yenmesine her zaman karşı olduklarını” söyledi.

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu da, Meclis İç Tüzüğünde konuşma sürelerinin belli olduğunu, konuşma sürelerinin partilerin milletvekiline göre belirlendiğini ifade ederek, Çakıcı’yı başka milletvekillerinin konuşma haklarına “tecavüz” etmekle suçladı ve tutumunu eleştirdi.

UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük de söz alarak, Çakıcı’yı, “Usul bilmez, tüzük bilmez, yasa tanımaz” olarak niteledi, iç tüzüğün, bazılarının “haddini bilsin” diye yapıldığını ifade ederek, Çakıcı’yı haddini bilmezlikle suçladı.

Küçük, tüzüğe herkesin uyması gerektiğini ifade ederek, golf sahası konusuyla ilgili iddialara karşılık, bu konuda hiçbir bilgilerinin olmadığını, borçlu davalarında avukat ücretlerinin yüksekliği konularının ise yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

LTB’nin karşılıksız çek olayı ile ilgili de elçiliğin yol ihaleleriyle ilgili bir konu olduğunu ifade eden Küçük, Çakıcı’nın kendine göre hükümet bozup bakan atadığını ifade ederek, meslek gruplarına göre bakan ataması yapılacaksa, milletvekilliği seçimlerinin de mesleklere göre yapılması gerekeceğini, böyle bir mantık olamayacağını söyledi.

CTP milletvekili Mustafa Yektaoğlu’nun sorusunu yanıtlayan Küçük, Tahsin Ertuğruloğlu’nun “UBP’ye çanta çanta paralar geliyordu” iddiası karşısında gerekenin yapılacağını kaydetti.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli de, muhalefetin TDP’nin sözünü kestiğini, bunu da daha önce hiç görmediğini ifade ederek, bunu eleştirdi ve muhalefetin birbirini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in söz alması üzerine sinirlenen DP milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, kendisinin gündem dışı konuşma yapmak için önceden sıra aldığını, ancak diğer vekillerin söz alıp konuşma yaptığını ifade etti ve bunu protesto ederek, salondan ayrıldı. Soyer konuşmasına devam ederek, konuşma şekillerinin düzene sokulması gerektiğini kaydetti.

ARABACIOĞLU’NUN TEPKİSİ

Ardından geri dönen Arabacıoğlu, gündem dışı konuşmasını yapmak için hazırlık yaptığını, ancak bu tartışmaların ardından vazgeçtiğini belirterek, konuşmasını geri çekti ve genel kuruldan ayrıldı.

CTP milletvekili Ömer Kalyoncu da, hükümet icraatları ve gündemle ilgili konuşmak için söz alarak, Meclis’te tüm milletvekillerinin konuşmasını kısa sürede ve özüyle anlatması gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, ülkede yasalara karşı gerekli hassasiyetlerin gösterilmediğini, LTB’de yaşananların hoş olmadığını, yasaların işletilmesi gerektiğini, LTB Başkanının halen görevde olduğunu, belediye sarayı satılsa bile borçların bile ödenemeyeceğini savunarak, LTB yanında Gönyeli Belediyesinin olduğunu örnek gösterdi ve kıyaslama yaptı.

LTB’ye yapılacak olan Türkiye yardımından bahseden Kalyoncu, bu paranın alınabilmesi için LTB’nin “yüzdürülmesi” gerektiğini ifade etti.

LTB’de yaşanan duruma hükümetin de göz yumduğunu savunan Kalyoncu, artık LTB’ye yapılacak müdahalede geç kalındığını savundu.

TDP milletvekili Mustafa Emiroğluları da ekonomi konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Emiroğluları, Meclis’te boş konuşmalar yapmak yerine gerekli komitelerin çalıştırılması gerektiğini, ülkenin daha iyi günlere taşınması için çalışılması gerektiğini kaydetti.

Ülkede ekonominin değil çek yasağına düşen kişilerin, mazbataların, iflasların ve batan insan sayısının uçtuğunu ifade eden Emiroğluları, çalışanlara verilmesi düşünülen artışın da bir işe yaramayacağını, rakamın az olduğunu vurguladı.

Faiz Yasası ile halkın daha da borçlandırdığını iddia eden Emiroğluları, önemli olanın yeni yasalar değil, sorunu kökten çözecek adımlar atılması olduğunu vurguladı.

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin gelecek düşünülerek geliştirilmesi gerektiğini, borçlardan alacak vereceklerden dolayı ailelerin dağıldığını, göçlerin yaşandığını ifade eden Emiroğluları, Meclis’in hep birlikte çalışarak, ülkenin ve halkın geleceğini hep birlikte kendinin belirlemesi gerektiğini söyledi.

Ülkede birçok önemli yerin verildiğini, özelleştirdiğini ifade eden Emiroğluları, eleştirilerde bulundu.

LTB’deki grevin neden ertelendiğini soran Emiroğluları, LTB’nin Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyi de eleştirdi ve iradenin verileceğini iddia etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 8-10 bin sterlin kira ile başka bir yere taşınacağını duyduğunu ifade eden Emiroğluları, tasarrufun nerede olduğunu, bunu araştıracağını, ekonomik programa inanmadığını ifade ederek, muhalefet ve sivil toplum örgütlerine “gelin bunlardan kurtulmak için mücadele edelim” çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler