1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM’NİN UZLAŞI NOKTALARI SORGULANIYOR
BM’NİN UZLAŞI NOKTALARI SORGULANIYOR

BM’NİN UZLAŞI NOKTALARI SORGULANIYOR

Fileleftheros gazetesi “Avustralyalı Hediyelerle Geliyor – Lefkoşa’da Downer’in Uzlaşı Noktalarını Nereden Bulduğu Sorgulanıyor”

A+A- 

Birlemiş Milletler (BM) tarafından Kıbrıs’taki müzakereler çerçevesinde iki taraf arasında varılan uzlaşı noktalarının yer aldığı bir belgenin hazırlandığına ilişkin bilgilerin basında yer almasının ardından Güney Kıbrıs’ta bu uzlaşı noktalarının neler olduğu sorgulanıyor.
Fileleftheros gazetesi “Avustralyalı Hediyelerle Geliyor – Lefkoşa’da Downer’in Uzlaşı Noktalarını Nereden Bulduğu Sorgulanıyor” başlıkları altında verdiği yorum haberinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in “iki taraf arasında uzlaşı noktası yokken” söz konusu belgede yer alan uzlaşı noktalarını nerden bulduğunun Güney Kıbrıs’taki çevreler tarafından sorgulandığını yazdı.
Gazete, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk tarafları arasında, çözümün üç temel unsuru olarak kabul edilen tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası temsiliyet konularında dahi, Kıbrıs Türk tarafının iki ayrı devletin işbirliğini öngörmesi sebebiyle uzlaşı sağlanamadığını öne sürerken TC kökenli vatandaşlar ve dönüşümlü başkanlık konularında da uzlaşı sağlanamadığını savundu.
Haberde, Kıbrıs Türk tarafının dönüşümlü başkanlık önerisinin “32 yıl sonra yeniden analiz edilmesi şeklinde karşıt bir öneri sunduğu” iddia edilirken tüm bunlara karşın Downer’in iki taraf arasında hangi uzlaşı noktalarını içeren bir belge hazırlayabildiğinin merak konusu olduğu belirtildi.
Gazete bir diğer haberinde ise, BM’nin uzlaşı beldesi sunarak, Güney Kıbrıs’taki seçimler sonrasında müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesini sağlamayı hedeflediğini yazdı.
Gazete, BM’nin müzakerelerin Mart ayından itibaren sıfır zeminden başlamamasını istediğini ve bu yüzden de söz konusu uzlaşı belgesini hazırladığını belirtirken Downer’in Kasım ayının ikinci yarısında bölgeye gelerek taraflara uzlaşı belgesini sunacağını öne sürdü

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler