1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BM'DEN SON FIRSAT'
BMDEN SON FIRSAT

'BM'DEN SON FIRSAT'

Fileleftheros, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in müzakerelere Haziran’a kadar uzatma vereceğini yazdı

A+A-


BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, “son fırsat” için, sürece ve müzakerecilere, Haziran ayına kadar yeni bir uzatma vereceği belirtildi.
Fileleftheros, “BM’den ‘Son Fırsat’- Downer: Korku Senaryoları Sunarak Haziran’a Kadar Uzatma Verecek” başlıklı haberinde, “güvenilir bilgileri” kaynak göstererek, Downer’in, genel sekretere, uluslararası konferansın toplanması önerisinde bulunmaması kararın ardından, zaman ile oynama girişiminde bulunacağını yazdı.
Downer’in, sürecin, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’na başlamasına ramak kalmasına değin, devam etmesini bırakacağını yazan gazete, diplomatın ayrıca hafta içerisinde, genel sekretere yönelik raporunu sunacağını ve 1 Temmuz’dan sonra ne olacağını açıklamaksızın, görüşmelerin Haziran’a kadar devam etmesini önereceğini belirtti.
Gazete, BM’de, son olacağı ima edildiği bir fırsatın daha verilmesi gerektiğinin düşünüldüğünü, böylelikle, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nın başlamasından hemen önce baskı sahnesinin şekilleneceği değerlendirmesinde bulunduklarını yazdı.

“EROĞLU’NUN İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR OLMADIĞINI”

Çeşitli faaliyetlerden, BM’nin; görüş birliklerine ilişkin kaydın ve taahhüdün olmasını ve bunların; sürecin kazanımı olarak kilitlenmesini istediğinin de anlaşılmakta olduğunu yazan gazete, Downer’in baş başa temaslarında, “Eroğlu’nun işbirliği yapılabilir olmadığını” söylediğini, ancak Ankara’nın çözüm istediği ve bunun değerlendirilmesi gerektiği konusunda ise ısrarlı olduğunu belirtti.
Downer’in elinde herhangi bir olgu bulunmaksızın, TC Başbakanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na yatırım yapmaya devam ettiğini ve bu faaliyetlerle, Avrupa-Türkiye ilişkilerinde Türkiye’nin taktiğini kolaylaştırdığının da açık olduğunu belirten gazete, BM diplomatının bu planlarını, Brüksel’de geçtiğimiz hafta yaptığı temaslarda teyit ettiğini de yazdı.
Gazete ayrıca BM’nin; Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin geleceği konusunda bir kavşağın önünde bulunduğunu, Genel Sekreter Ban’ın yakın çevresinin, yanlış icraatları ve yerine getirilemeyen büyük hedefleri Pascoe ve Downer’e yüklediklerini belirtti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 596 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler