1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “BM’den ara çözüm senaryoları”
“BM’den ara çözüm senaryoları”

“BM’den ara çözüm senaryoları”

Birleşmiş Milletler’in elecek Eylül ayında New York’ta, bir ara çözüm sağlamayı arzulayacağı belirtildi.

A+A-

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) gelecek Eylül ayında New York’ta, bir ara çözüm sağlamayı arzulayacağı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Ara Çözüm İçin Senaryo” başlıklı haberinde, BM’nin, gelecek Eylül ayı içerisinde, bir ara çözüm veya anlaşma sağlamayı arzulayacağını yazdı.

Gazete, BM’nin, arabulucularla işbirliği ve bunlardan aldığı destekle, üzerinde çalıştığı temel senaryonun, “Mayıs ayı içerisinde başlayacak ve Eylül ayındaki ara duraktan sonra ileriki aylarda tamamlanacak bir süreç” olduğunu belirtti.

Gazete, Lefkoşa’daki yoğun müzakerelerin ardından, “müdahil taraflara vazgeçmelerine olanak tanınmama ve üretilen malzemeyi kapatmak” için, Eylül ayında ilke anlaşmasının sağlanması girişiminde bulunacağını yazdı.

Aynı haberde, BM ve diğer uluslar arası unsurların eylem planının, üzerinde uzlaşmaya varılanların veya anlaşma huzmesinde olanların, ortak açıklama niteliğindeki ortak bir metine kaydedilmesi ve ileriki aylarda yoğun müzakerelerin yapılması olduğu belirtildi.

Ara çözümün, özlü olarak, sürecin nihai aşamaya ilerlemesi için pasaport teşkil edecek, ayrıntıların yer almadığı başlıklar olacağını da yazan gazete, bunun önkoşulunun ise Mayıs ayı içerisinde başlayacak müzakerelerin sürekli, yoğun ve sonuç üretmesi olduğunu belirtti.

Ara çözümün Eylül ayı olarak seçilmesinin nedeni de, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İslam İşbirliği Örgütü zirvesine, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak amacıyla New York’ta bulunacak olması gösterildi. Gazete, bu durumun, bu planın gerçekleştirilmesi için büyük bir fırsat olarak addedildiğini de yazdı.

“Kıbrıs sorununda yeni dinamik kazandıran değişiklikler”

Kathimerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Kıbrıs sorunundaki sekiz aylık durağanlığın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yarın Ada’ya yapacağı dört günlük ziyaret çerçevesinde açıklayacağı müzakere tarihiyle son bulacağını yazdı.
Gazete, Eide’nin iki toplum liderinin masaya geri dönüş tarihini açıklamasının beklendiğini yazdı.
Kathimerini gazetesi, “Washington Sonraki Faaliyetleri İnceliyor” başlıklı bir başka haberinde ise, yeni Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın, kapalı bölge Maraş’ın, Güven Yaratıcı Önlemler paketi çerçevesinde açılmasına destek vermesinin, Amerikan hükümetini, özellikle ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i cesaretlendirdiğini belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bir yıl önce, bu konudaki çabasının sonuç vermediğine ve Kıbrıs’tan, 3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “olumsuz tavrı” nedeniyle hayal kırıklığı içerisinde ayrıldığına işaret eden gazete, bu çabanın yeniden sarf edilmesi için ortamın çok olumlu olduğuna inandığını belirtti. Gazete ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, hem tebrik, hem de ABD’nin sürece yardım etme niyetini dile getirmek için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı telefonda aradığını anımsattı. Gazete, diplomatik kaynakların, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in, Anastasiadis ve muhtemelen Akıncı ile yakın zamanda direkt iletişime geçmesinin beklenmesi gerektiğine işaret ettiklerini yazdı.

Eide’nin gelişi ve Akıncı-Anastasiadis görüşmesi

Politis gazetesi ise Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Ankara ilişkilerin girdiği yeni boyut ve Özdil Nami’nin müzakereci olarak atanması sonrasında Kıbrıs Türk toplumundaki iç cepheye ilişkin sahnenin yavaş yavaş ortaya çıkmak üzere olduğunu yazdı.
Gazete, müzakerelerin başlayacağı zaman Akıncı ile Anastasiadis’in daha sık görüşeceği ve müzakerelere daha aktif ve direkt müdahil olacaklarının ise kesin olduğunu belirtti.

Eide’nin yarın Ada’ya geleceğini ve aynı gün içerisinde Akıncı ile bir araya geleceğini belirten gazete Eide’nin salı günü ise Anastasiadis ile görüşmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete, liderlerin, Eide ile birlikte, sosyal içerik amaçlı olarak görüşmesinin ihtimal dışı olmadığını, bununla birlikte bunun liderlere bağlı olduğunu ancak üçünün resmi olarak bu hafta bir araya gelmeyeceğinin kesin olduğunu belirtti.

Gazete, aynı haberinin içerisinde, Akıncı ve Anastasiadis’in gündeminde, Maraş konusunda, uzmanların atanacağı, bir komitenin kurulmasının bulunduğunu yazdı.

Habere göre, söz konusu komite, Kıbrıs sorunundaki esas menüye paralel olarak Maraş konusunu inceleyecek.

Alithia gazetesi “Düşük Siyaset Güven Yaratıcı Önlemler” başlıklı haberinde, Kıbrıs Rum tarafının, Akıncı’nın Maraş konusundaki paketine ilişkin olarak bekleme konumunda olduğunu; Maraş konusu ve diğer Güven Yaratıcı Önlemlerin sunulmasının ardından yorumlarda bulunacağını yazdı.
Habere göre, bir hükümet kaynağı gazeteye yaptığı açıklamada, kendilerinin, her iki taraftaki vatandaşların günlük hayatını kolaylaştıracak ve iki toplum arasında güveni yaratacak siyasi değeri düşük Güven Yaratıcı Önlemlere yoğunlaştıklarını belirtti.

Gazete, aynı haber içerisinde ayrıca ABD ve BM gibi yabancı unsurların, siyasi değeri yüksek Maraş konusu gibi Güven Yaratıcı Önlemler üzerinde zaman ve enerji tüketilmesini uygun görmediğini zira bunun durumu daha da karmaşık hale getireceğine inandığını yazdı.

Simerini gazetesi ise “Uzmanlar Maraş’a” başlıklı haberinde, Anastasaiadis’e yakın kaynaklara atıfta bulunarak, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Anastasiadis arasında yapılacak ilk görüşmede, Mustafa Akıncı’nın “farklı bir şey yapma” konusundaki iradesinin ve farklılığın pratikte değerlendirileceğini belirtti. Habere göre bir hükümet kaynağı ise yaptığı açıklamada, Akıncı-Anastasiadis arasındaki ilk görüşmede, Akıncı’dan uzmanların kapalı Maraş bölgesine girmesine olanak sağlamasının isteneceğini ifade etti. (tak)

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler