1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM'DEN 1 TEMMUZ FORMÜLÜ
BMDEN 1 TEMMUZ FORMÜLÜ

BM'DEN 1 TEMMUZ FORMÜLÜ

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, geçtiğimiz perşembe günü, BM Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirmesi esnasında, 19 Nisan’da BM Genel Sekreteri Ban’la gerçekleştireceği ve müzakere sürecindeki tüm şart

A+A-

 

 

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, geçtiğimiz perşembe günü, BM Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirmesi esnasında, 19 Nisan’da BM Genel Sekreteri Ban’la gerçekleştireceği ve müzakere sürecindeki tüm şartları değerlendirecekleri görüşmenin üzerinde durduğu ifade edildi.

Rum Haber Ajansı KİPE’nin New York muhabirinden elde ettiği bilgileri kaynak gösteren Haravgi, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin diplomatlarının, Downer’in Ban’la yapacağı görüşmenin Kıbrıs müzakere süreci açısından derinlemesine ve belirleyici olacağı imasında bulunduğunu yazdı.

Downer’in, Kıbrıs müzakere sürecinin 1 Temmuz’dan önce kesintiye uğramasıyla ilgili herhangi bir imada bulunmadığını kaydeden gazete, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanı olacağı 1 Temmuz sonrası dönemle ilgili dört olası senaryoyu örnek gösterdiğini ifade etti.

Gazete, bunlardan birincisinin “Kıbrıs müzakere sürecinin, uluslararası konferans toplanmasına ilişkin koşullar yerine getirilene kadar olduğu gibi devam etmesi”, ikincisinin “uluslararası konferans toplanması için ihtiyaç duyulan ilerlemenin olmaması ve seçimlere kadar sürecin ertelenmesinin ilan edilmesi”, üçüncüsünün “ilerleme yaşanmaması ve BM Güvenlik Konseyi’nin bir sonraki adımlara karar vermeye çağrılması”, dördüncüsünün de “süreçte çıkmaz tespit edildiği ölçüde, sürecin farklı koşullarla devam etmesi” olduğunu belirtti.

Gazete, diplomatik kaynakların dördüncü seçeneği, BM Genel Sekreteri’nin yetkilerinin ve müzakerelerin şeklinin değişmesi açısından; gerçekleşmesi olası bir senaryo olarak yorumladıklarını ekledi.

Alithia ise “Ban’ın Alacağı Kararlar İçin Tedirginlik” başlığıyla yayımladığı haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, “müzakere süreciyle ilgili koşulların değişmesi önerisinin”; BM için de mesele olduğunu yazdı.

Bunun Downer’in kesin hedefini teşkil ettiğini savunan gazete, Downer’in bir araya geldiği muhataplarına “oyunun kurallarının değişmesi gerektiğini açıkça ima ettiğini” kaydetti.

Uzun lafın kısası “müzakerelerin Kıbrıslı aidiyetinin artık yararlı olmaktan çıktığını ve diyalogun devamı için başka bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu” yazan gazete, BM genel sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, geçtiğimiz cumartesi günü, sahip olduğu niyetleri iki toplum liderine de açıklamadan adadan ayrıldığını belirtti.

Downer’in birtakım senaryoları Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile paylaştığını ancak Downer’in, esas hedefini teşkil eden “Kıbrıs aidiyetli diyalogun lağvedilmesi” konusunu kendilerine aktarmadığını kaydeden gazete, bu mantıktan hareket edilecek olursa, BM’nin, Downer’in bir sonraki adımlarla ilgili Ban’a yönelik raporunun basına sızmaması için her türlü çabayı göstereceğini ekledi.

Gazete, BM’nin 19 Nisan’da Downer ile Ban arasında New York’ta gerçekleştirilecek olan görüşmede ne olacağı konusunda tarafları ele geçirecek olan tedirginliğin; tarafları diyalogun sürmesi için çeşitli alternatifler üzerinde daha iyi çalışmaları konusunda teşvik edeceğini düşündüğünü belirtti.

Politis gazetesi haberi “19 Nisan’ın Huzurunda... Downer’in Dört Senaryosu” başlığıyla yayımlarken, Filelefheros “Downer’den Dört Senaryo”, Simerini gazetesi ise “Senaryo ve Anlaşmazlıklar” başlıklarını kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1229 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler