1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM 'VATANDAŞLIK' BAŞLIĞINI KAPATTI
BM VATANDAŞLIK BAŞLIĞINI KAPATTI

BM 'VATANDAŞLIK' BAŞLIĞINI KAPATTI

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın mülkiyet meselesine çözüm formülü ortaya koyacağı, formülünün reddedilmesi halinde Mart sonunda yapacağı değerlendirmede bunu not edeceği öne sürüldü. Politis haberi; “BM&#

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın mülkiyet meselesine çözüm formülü ortaya koyacağı, formülünün reddedilmesi halinde Mart sonunda yapacağı değerlendirmede bunu not edeceği öne sürüldü.

Politis haberi; “BM’nin Son Kozu Mülkiyete İlişkin Genel Taslak... Mülkiyet İçin Downer Formülü... Hristofyas’tan BM Genel Sekreteri’ne Mektup” başlığıyla manşete çekti.

Kıbrıs doğrudan müzakerelerinin ortam ve içeriğinin artık çözüm hedefinden çıktığını belirten gazete, Downer’ın müzakere prosedürünü çok taraflı konferansa itelemek için son bir çaba olarak mülkiyet çözüm taslağını 2 - 3 haftaya kadar tarafların önüne koyacağını yazdı.

Gazete; tarafların, sunacağı taslağı reddetmesi halinde Downer’ın, Mart sonunda yapacağı değerlendirmede bunu kaydedeceğine işaret ederek, BM’nin; “vatandaşlık başlığını” halihazırda kapanmış addettiğini, mülkiyete ilişkin formülün kabul edilmesi durumunda; dönüşümlü başkanlık ve çapraz oy konularında ortaya çıkan anlaşmazlığın aşılabileceği inancında olduğunu yazdı

RUMLARIN GERİ DÖNÜŞ VE KIBRISLI TÜRKLERİN TAZMİNAT YAKLAŞIMLARI “EVLENDİRİLECEK”

Downer’ın grubu; Kıbrıslı Rumların mal sahiplerinin geri dönmesi yaklaşımı ile Kıbrıslı Türklerin tazminatlar yaklaşımı arasında dengelerle ‘oynamaya’ çalışacak.

Önerinin yazımı konusundaki ana vasıta, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kıbrıs Rum mallarının bugünkü kullanıcılarının haklarının büyük ölçüde tesis edildiği (Dimopulos davasındaki kararı) son içtihatı olacak.

BM VATANDAŞLIK MESELESİNİ KAPANMIŞ ADDEDİYOR

BM’nin hedefi Mülkiyet başlığında fazla teferruat olmadan, anlaşma yörüngesine girilmesidir. Vatandaşlık konusunu kapanmış addeden BM Kıbrıs Türk tarafının verdiği 210 bin ‘vatandaş’ sayısını (analiz edildiğinde, bunlardan 50 bini saf Türk vatandaşıdır) Kıbrıs Rum tarafınca reddedilemeyeceğine inanıyor. Bu çerçevede BM yönetimdeki anlaşmazlığın (dönüşümlü başkanlık-çapraz oy) aşılabileceğini ve aşılması gerektiğini; uluslar arası konferans çağrılması konusunda atılacak son rötuş olacağı inancındadır.

HRİSTOFYAS BAN’A MEKTUP GÖNDEREREK “ŞARTLARINI HATIRLATTI”

BM son günlerde, her iki tarafa da baskı yapılmak istendiğini gösteren bilgiler sızdırıyor ve bu yönde hareketlerde bulunuyor. Aslında çok taraflı konferansın çağrılıp çağrılmamasının değerlendirilmesine kadar kalan 5 haftalık süre içerisinde Downer mekik diplomasisini yoğunlaştırarak bütün kozlarını oynayacak. Hafta sonunda Ban Ki Moon’un BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporun tamamen teknik olacağı değerlendiriliyor.

Bu rapor ışığında Başkan Hristofyas BM Genel Sekreteri’ne mektup göndererek, olası çok taraflı konferansın ön şartlarını ‘hatırlattı’ ve Kıbrıs Türk tarafını, şimdiden B planı ileri götürdüğü için ‘karaladı.’ Hristofyas Barroso’ya ve BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesine, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın yeni tehditkâr açıklaması konusunda da mektup gönderdi.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1569 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler