1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM 'UYGUN ZAMANI' BEKLİYOR
BM UYGUN ZAMANI BEKLİYOR

BM 'UYGUN ZAMANI' BEKLİYOR

Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, yaz aylarında Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferans toplanması konusunun, BM için masada bulunduğunu söyledi. Çok taraflı konferansın “sürecin ve gündemin bir parçası olduğunu&

A+A-

 

 

Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, yaz aylarında Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferans toplanması konusunun, BM için masada bulunduğunu söyledi.

Çok taraflı konferansın “sürecin ve gündemin bir parçası olduğunu” dile getiren Downer, bu çok taraflı konferansı gerçekleştirebilmeyi istediklerini, ancak bunu yapmaları için uygun zamanı bulmaları gerektiğini belirtti.

Rum radyosu RİK’in haberine göre, Downer bu sabah Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından Başkanlık konutunda kabul edildi ve görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu.

Sürecin nasıl ilerleyebileceğine ilişkin bir imaj oluşturmaya çabaladıklarını dile getiren Downer, gerek kendisi, gerek BM’deki grubundan bazı yetkililerin mekik diplomasisi gerçekleştirmekte olduklarını ve iyi bir ilerleme elde etmelerinin mümkün olacağını umduklarını kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin yaz aylarında Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferans toplama konusunda hala iyimser olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise Downer, son haftalarda Ban ile konuşmadığını ancak kendisiyle konuştuğu son seferde, genel sekreterin görüşünün çok taraflı konferansın masada kalması gerektiği şeklinde olduğunu belirtti.

Açıklamasında, Rum kesiminin, müzakereler çok taraflı konferansa gitmeden sorununun iç boyutlarının çözülmesine ilişkin görüşünü anımsatan Downer, Kıbrıs Türk tarafının ise çok taraflı bir konferansın en kısa sürede gerçekleşmesi için her zaman çok daha coşkulu olduğunu ve hemen bir gündem belirlenmesini arzu ettiğini ekledi.

Ban’ın tüm bunları gözden geçirmekte olduğunu ve ne olabileceğini göreceklerini ifade eden Downer, Hristofyas’ın başkanlık seçimlerine aday olmamaya karar vermesi ve bunun süreci nasıl etkileyebileceği şeklindeki bir soruya ise karşılık ise, Hristofyas’ın kendisine “olabildiğince iyi bir şekilde sürece devam etmeyi istediğini söylediğini” belirtti.

 


 

EROĞLU DOWNER İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile süreci ileriye götürmek için ne tür bir metodoloji izleyeceklerini üzerine yoğunlaşmış bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Downer, bu konuyu Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile de görüştüğünü kaydetti.

İlerleyen günlerde konuyla ilgili fikir teatisi yapmaya devam edeceklerini de belirten Downer, bir soru üzerine bazı ilerlemeler elde ettiklerini söyledi.

 

 

 

Bu haber toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler