1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM sağlık sistemlerini iyileştirecek
BM sağlık sistemlerini iyileştirecek

BM sağlık sistemlerini iyileştirecek

Ban, "Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun, Ebola salgınına karşı gerçekleştirdiği çabaları memnuniyetle karşıladıklarını" belirtti.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ebola salgınından etkilenen Batı Afrika ülkelerinin sağlık sistemlerinin iyileştirilmesi için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini ve BM'nin bu konuda bölge halkının yanında olacağını söyledi.

Ban, Birleşmiş Milletler Ebola Acil Müdahale Merkezi'nin bulunduğu Gana'nın başkenti Accra'da, Devlet Başkanı John Mahama ile bir basın toplantısı düzenledi. Ban, "Gelecekte ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı, ülkelerin sağlık sistemlerini nasıl güçlendireceğimiz konusunda ciddi anlamda kafa yormalıyız" diye konuştu.

Ebola salgını tamamen sona erene kadar BM'nin buradaki insanların yanında olacağını belirten Ban, diğer Afrika ülkelerinin, bu konuda BM'ye desteklerini beklediklerini kaydetti.

Ban, "Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun, Ebola salgınına karşı gerçekleştirdiği çabaları memnuniyetle karşıladıklarını" belirtti.

Gana Devlet Başkanı Mahama da hava yolu şirketlerinin, Ebola'dan etkilenen ülkelere uçuşlarını tekrar başlatmasından ötürü duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Mahama, "Birleşmiş Milletler Ebola Acil Müdahale Merkezi'nin ve bir çok ülkenin desteğiyle gerçekleştirilen daha gelişmiş bir inceleme prosedürü sayesinde, hava yolları şirketleri bu ülkelere uçuş düzenleme konusunda kendilerini güvende hissediyorlar" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban, Gana'nın ardından, Liberia, Sierra Leone, Gine ve Mali'yi ziyaret edecek.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, Sierra Leone, Gine ve Liberya'da Ebola nedeniyle 6 bin 915 kişi öldü. Sierra Leona'da 7 bin 798, Liberya'da 7 bin 719 ve Gine'de 2 bin 283 kişiye virüs bulaştığı bildirildi.

(AA)

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler