1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM müzakereler için hareketlendi
BM müzakereler için hareketlendi

BM müzakereler için hareketlendi

Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs’taki müzakere sürecinin çıkmaza doğru gitmesi sebebiyle girişim başlattığı iddia edildi.

A+A-

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) Kıbrıs’taki müzakere sürecinin çıkmaza doğru gitmesi sebebiyle girişim başlattığı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in tarafların müzakerecileriyle ayrı ayrı görüşeceği iddia edildi.

Simerini gazetesi, “BM Müzakereleri Kurtarmak İçin Acele Ediyor” başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs Türk ve Rum Müzakereciler Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis’in cuma günü gerçekleştirdikleri görüşmede uzlaşıya varamamaları sebebiyle BM’nin girişim başlattığını iddia etti.

Gazete, Özersay ve Mavroyannis’in cuma günü gerçekleştirdikleri ve müzakerelerde bundan sonra izlenecek yöntem ve Güven Yaratıcı Önlemlerin ele alındığı görüşmenin sonuçsuz kaldığını belirterek bu gelişme üzerine Buttenheim’ın müzakerecilerle görüşmek suretiyle girişim başlattığını vurguladı.

Haberde, Buttenheim’ın dün Mavroyannis’le bir araya geleceği ve Mavroyannis’in görüşmede, Kıbrıs Rum tarafının, uzlaşı, uzlaşmaya yakın ve uzlaşmazlık bulunan unsurların kaydını öngören, “tezlerin üçlü listelenmesi” unsurunun benimsenmesinde ısrarcı olacağı belirtildi.
Mavroyannis’in cuma günkü görüşme hakkında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ayrıntılı bilgi verdiğini ve Kıbrıs Türk tarafının önerdiği beş maddelik yol haritası hakkında BM’nin görüşünü öğrenmekle görevlendirildiğini ifade eden gazete, GYÖ’ler konusunda uzlaşı ihtimali olmadığını düşünen Rum tarafının müzakerelerin nasıl devam edeceğine ilişkin metodolojide yoğunlaşacağını da savundu.
(tak)

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler