1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BM MÜLKİYETTE ADIM ATACAK'
BM MÜLKİYETTE ADIM ATACAK

'BM MÜLKİYETTE ADIM ATACAK'

Fileleftheros gazetesi, BM’nin, ileriki günlerde yapılacak olan iki liderler görüşmesi ışığında Mülkiyet konusunda bazı adımlar atılmasına ilişkin yöntemleri bulmaya çalışacağını, büyük bir ihtimalle yarın liderlerin özel temsilcilerinin görüşeceğin

A+A-

 

BM’nin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde, “Mülkiyet” konusunda bazı adımların atılması için yöntem bulmaya çalıştığı belirtildi.

 

Fileleftheros gazetesi, BM’nin, ileriki günlerde yapılacak olan iki liderler görüşmesi ışığında Mülkiyet konusunda bazı adımlar atılmasına ilişkin yöntemleri bulmaya çalışacağını, büyük bir ihtimalle yarın liderlerin özel temsilcilerinin görüşeceğini, Pazartesi ise liderlerin bir araya geleceğini yazdı.

 

Kıbrıs Rum tarafının, New York - Greentree’de yapılan son görüşmede “Mülkiyet” ve “Toprak” konusunda komite kurulması yönünde anlaşma sağlandığı konusunda ısrarlı olduğunu yazan gazete, Rum tarafının, mülklere ilişkin verilerle (mülklerin nasıl değerlendirileceği v.b) ilgili komiteye kendisi tarafından atanacak olan üç ismi sunduğunu belirtti.

 

Kıbrıs Türk tarafının ise, “Mülkiyet” ve “Toprak” konusunda komite kurulması yönünde anlaşma sağlanmadığı konusunda ısrar ettiğini yazan gazete, Türk tarafının ayrıca, uluslararası konferansın toplanmasına ilişkin tarihin belirlenmesinden önce “Güvenlik” konusu gibi “Mülkiyet - Toprak” konularının görüşülmesinin söz konusu olmadığının da net olduğunda ısrarlı olduğunu kaydetti.

 

Haberi; “Derviş Eroğlu Komite Kurulması ve Verilerin Değişimine İlişkin Anlaşmayı Hatırlamadı” başlığıyla veren gazete, bilgilerin; “komite kurulması konusunun epeydir görüşüldüğü, Kıbrıs Türk tarafının ise itirazda bulunmadığı” yönünde olduğunu öne sürdü.

 

Gazete, BM’nin, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun anlaşma olduğuna itiraz ettiğini, geçtiğimiz Pazartesi günkü görüşmeye kadar bu izlenime sahip olduğunu da belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler