1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM MEKİK DOKUYOR
BM MEKİK DOKUYOR

BM MEKİK DOKUYOR

Kamuoyuna verilen, “Mülkiyet başlığındaki müzakerelere son verildiği” izleniminin aksine, 19 Nisan’daki kritik Ban-Downer görüşmesi arifesinde müzakerelerin sürdüğü iddia edildi.

A+A-

 

 

 

Kamuoyuna verilen, “Mülkiyet başlığındaki müzakerelere son verildiği” izleniminin aksine, 19 Nisan’daki kritik Ban-Downer görüşmesi arifesinde müzakerelerin sürdüğü iddia edildi.
Mülkiyet müzakerelerinin liderler ve iki müzakere grubunun doğrudan görüşmeleri şeklinde değil, lider temsilcileri ve çalışma grupları düzeyinde, Greentree-1 döneminde benimsendiği üzere mekik diplomasisi şeklinde gerçekleştiği kaydedildi.
Politis, “BM Mekik Dokuyor... Mülkiyette Görüş Birliğine Ulaşma Çabaları Halen Devam Ediyor” başlıklı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak BM’nin mülkiyet uzmanlarının, bu başlıkta müşterek bir belgeye ulaşma çabasını sürdürerek iki müzakere grubu üyeleriyle ayrı ayrı görüştüklerini yazdı.

FARKLI DİLDE KONUŞULUYOR

Politis bu görüşmelerin sonuçlarının; iki haftadan az bir süre sonra Kıbrıs doğrudan müzakere prosedürünü değerlendirecek olan Aleksander Downer ve Ban Ki Moon’a (görüşmeleri öncesinde) iletileceğini belirterek şu detayları verdi:
“Ancak geçen hafta gerçekleşen temas ve müzakereler mülkiyette sonuç vermemiş ve iki tarafın aynı konuda farklı dilde konuşmaya devam ettiği görünüyor. Kıbrıs Rum tarafı mülkiyetin toprakla doğrudan bağlantılı olduğuna, bu nedenle konuşulan toprak düzenlenmesi oranının (Kıbrıs Rum idaresi altındaki bölgeye dönecek Rum sayısı düzeyinde) baştan belirlenmesi, en azından yeterince izah edilmesi gerektiğine işaret etti.
Öte yandan Kıbrıs Türk tarafı işgal bölgelerindeki mülkler konusunu güvence altına almaya ve toprak düzenlemelerini görüşmeye bundan sonra başlamaya çalışıyor. Kıbrıs Rum tarafı tam aksi mantığı savunuyor. Tam da bu nedenle iki tarafın önünde bulunan mülkiyetle ilgili formül (toprak düzenlemelerinin Kıbrıs Türk oluşturucu devletçiğindeki mülklerle denge/oran mekanizmasına verilen adıyla Sliding Scale); iki tarafın bu mekanizmayı yorumlaması konusunda anlaşma sağlanmış görünse dahi, bugüne kadar özlü şekilde denenmedi.”

ZAMAN KAYBI

Okurlarına; Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun, NTV’ye yaptığı açıklamada, “Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans toplanmasının tek yol olduğunu tekrarlayarak, Kıbrıs sorununun artık yeni bir masada ve yeni şartlarla görüşülmesi gerektiği, yeni şartların; izolasyonların kaldırılması ve çözüm hedefinin değiştirilmesi olduğunu” söylediğini aktaran gazete şu noktaya dikkat çekti:
“Müzakerelere son verilmesi konusunda rota değişikliği ve Kıbrıslı Türk liderin dün ara döneminden söz ettiği dikkat çekiyor. Kıbrıslı Türk lider, 1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin sürmesinin zaman kaybı olacağını belirterek ‘Bu nedenle biz ertelemeden söz ediyoruz’ dedi.” TAK


Bu haber toplam 552 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler