1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM MART 2013 İÇİN KÖPRÜ KURUYOR
BM MART 2013 İÇİN KÖPRÜ KURUYOR

BM MART 2013 İÇİN KÖPRÜ KURUYOR

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, güven yaratıcı önlemler için adaya geliyor

A+A-

 
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın önümüzdeki günlerde Ada’ya gelmesi bekleniyor. Downer’ın Ada’da kalacağı süre içerisinde Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum teknik komite üyeleriyle görüşeceği ve bu düzeyde müzakere sürecini denetleyeceği haber verildi.
Fileleftheros, “Downer’ın Güven Yaratıcı Önlemler İçin Dönüşü” başlıklı haberinde BM’nin, Kıbrıs Rum tarafında Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerine kadar teknik komiteler, yani güven yaratıcı önlemler üzerinde odaklanacağını, bunu hem Genel Sekreterliğin BM Barış Gücü’yle ilgi raporundan hem de Downer’ın geçen hafta Güvenlik Konseyi’ne yaptığı bilgilendirmeden ortaya çıktığını yazdı.
Habere göre Downer, geçen hafta New York’ta BM sekreterliği yetkilileriyle ve Türkiye, Yunanistan daimi temsilcileri, Kıbrıs (Güney) ve KKTC temsilcileriyle temas etti. Yine, yeni Genel Sekreter Yardımcısı Jeffry Feldman’la bir araya gelerek Kıbrıs sorunundaki müzakere prosedürünün bulunduğu nokta hakkında bilgi verdi.

“KIBRIS SORUNUNU YÖNETME PROJELERİ HAZIRLANIYOR”
Aynı gazete “Gelecek Mart İçin Kıbrıs Sorununu Yönetme Köprüleri Kuruyorlar” başlıklı haberinde ise BM’nin ve arabulucuların şimdiden, Kıbrıs Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinin ertesi günü ile ilgilendiğini ve Kıbrıs sorununu yönetme projeleri hazırladıklarını yazdı.
Gazete güvenilir bilgilerine dayanarak BM sekreterliğinde şekillendirilen taktiğin, prosedürlerin teknik komiteler aracılığıyla idame ettirilmesiyle ilgili olduğunu ve seçimlerin yapılacağı Şubat 2013’e kadarki dönemi kapsadığını yazdı. 

Bu haber toplam 697 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler