1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM 'KIBRIS' SONUÇLARI AÇIKLANDI
BM KIBRIS SONUÇLARI AÇIKLANDI

BM 'KIBRIS' SONUÇLARI AÇIKLANDI

BM’deki Kıbrıs toplantılarının sonuçları açıklandı: KONFERANS YOK ! BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın BM merkezindeki temaslarını tamamladığı ve kasım ayının ikinci yarısında Kıbrıs sorununa taraf bö

A+A-

 

BM’deki Kıbrıs toplantılarının sonuçları açıklandı:

KONFERANS YOK !

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın BM merkezindeki temaslarını tamamladığı ve kasım ayının ikinci yarısında Kıbrıs sorununa taraf bölge ülkelerine ziyaretler gerçekleştireceği bildirildi.
Downer’ın bölge turuna çıkmadan önce Avustralya’ya dönüp bu ziyaret ve sonrasına yönelik projeler üzerinde çalışacağı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ise New York’ta kalacağı belirtildi.
Kıbrıs Rum basınına göre, BM Genel Sekreterliği düzeyinde New York’ta gerçekleştirilen Kıbrıs konulu değerlendirme tamamlandı. Haberlere göre, Kıbrıs müzakerelerinde bugüne kadar iş üretildiğini ancak sürecin, çok taraflı konferansa olanak tanıyacak düzeye ulaşmadığı tespitinde bulunan BM, müzakerelerin teknik komiteler aracılığıyla idame ettirilmesinin de verimli olmadığı sonucuna vardı.

SONUÇLAR ŞÖYLE

Fileleftheros “BM: Mart Çok Önemli... Akılda Başkanlık Seçimleri, Kıbrıs Sorununun Gidişatının Değerlendirilmesi... ‘Müzakerelerde İş Üretildi Ama Yeterli Değil” başlıklı haberinde New York’ta gerçekleştirilen toplantılarla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayanarak BM Sekreterliği düzeyindeki toplantılardan çıkan sonuçları özetle şöyle aktardı:
“1-Kıbrıs sorununda bugüne kadar yapılan müzakerelerin süreci değerlendirildiğinde, müzakerelerde iş üretildiği ve bunun, prosedürünün kazanımı olarak görülmesi gerektiği ortaya çıktı. BM’nin Kıbrıs grubu tarafından hazırlanan görüş birlikleri belgesinin oluşturulma hedefi de buydu. Buna paralel olarak prosedürün arzu edilen, yani Ban Ki Moon’un Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans çağırmasına olanak tanıyacak düzeye ulaşmamış olmasının hayal kırıklığına neden olduğu belirtildi.
2-Prosedürün teknik komiteler aracılığıyla idame ettirilmesi verimli olmadı. Aleksander Downer ve grubu, güven yaratıcı önlemlerin ileri götürülmesi şartlarının oluşturulmasını ummuştu ancak bu da olmayacak görünüyor.
Öğrendiğimize göre teknik komitelerdeki görüşmeler bu istikamete hizmet etmiyor ve Türk tarafı görüşmeleri engelliyor. Ancak bu, daha çok Şubat 2013 seçimlerini izleyecek dönemle meşgul olan BM için engel teşkil etmiyor. Hedefi, yeni yılla birlikte inisiyatifler almaktır.
3-Başkanlık seçimleri ışığı altında siyasi sahne değerlendirildi. Buna paralel olarak işgal bölgelerinde şekillenmekte olan siyasi olgular incelendi.
 Aleksander Downer’ın bölge turu Lefkoşa, Atina, Ankara, Brüksel ve Londra’yı kapsayacak.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler