1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM KATILIMI ARTIK DAHA ÖZLÜ !
BM KATILIMI ARTIK DAHA ÖZLÜ !

BM KATILIMI ARTIK DAHA ÖZLÜ !

BM uzmanlarının, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin bu aşamasına katılımlarının yükseltilmiş ve çok daha özlü olacağı bildirildi

A+A-

 

 

Bugüne kadar fikir geliştirip iki tarafın müzakere gruplarına sunma rolü oynayan BM uzmanlarının, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin bu aşamasına katılımlarının yükseltilmiş ve çok daha özlü olacağı bildirildi.
Fileleftheros haberi “Köprü Kurucular Harekete Geçiyor... Bundan Sonra BM Uzmanlarının Katılımı Daha Özlü... Long Island’da Yönetim Görüşmelerine Yalnızca Uzmanlar Katıldı” başlığıyla yansıttı.
Bugüne kadar iki müzakere grubu ile ayrı ayrı görüşüp fikir sunarak tepkileri ölçen BM uzmanlarının, bu taktiğinin değişmekte olduğunu belirten gazete BM Kıbrıs Grubunun Ocak ayına kadar görüş birliklerine ihtiyaç duymasından dolayı tek yolun müzakerecilere fikirler sunmak olduğunu kaydetti.
Uzmanların süreç içerisinde, BM tarafından üç yıllık müzakere sürecinde kaydedilenler temelinde alternatif öneriler hazırladıklarını belirten gazete özetle şunları yazdı:
“Long Island’da 30-31 Ekim’de yer alan zirvede yönetim konusundaki müzakereler BM uzmanları eliyle yapıldı. Yapılan ayrı görüşmelerde Türk tarafının, dönüşümlü başkanlığa ilişkin ‘net önerilerin’ ötesinde herhangi bir müzakereye kırmızı kart gösterdiği ortadadır. Ağırlıklı ve çapraz oyu tartışma konusu dahi yapmıyor. Bu konuda incelenebilecek bir formül, dönüşümlü başkanlığın; geçiş dönemi bu dönemin yürürlülük süresi gibi kuyruklar olmadan uygulanması ve daha sonra çapraz ve ağırlıklı oyun eklenmesidir.
Long Island’daki Greentree’deki görüşmeye; iki tarafın müzakere grubu teknokratlarının geçmişte Washington’da görüştüğü mülkiyet uzmanı da çağrıldı. Nihayetinde temas yapmasına gerek kalmadı çünkü saatlik maliyeti 800 dolara dayanan Greentree’deki müzakereler mülkiyete kadar ulaşmadı.
BM Uzmanı Jeffry Bates geçmişte Kıbrıs Türk tarafını Kıbrıslı Türk ve Rumlar tarafından müşterek bir toprak inkişaf şirketi kurma önerisini benimseyip sunmaya cesaretlendirdi. Aslında bu öneri Türkiye’de ‘TOKİ’ adıyla işliyor ve fakir ailelerin iskânı için konut inşa ediyor. Müzakere masasındaki varlığını koruduğu görünen öneriye göre kooperatif şeklinde olacak bir inşaat müteahhitliği şirketi kurulacak. Şirket, Kıbrıslı Rumlara verilecek tazminat paralarını toplamak için özgür bölgelerdeki Kıbrıs Türk mülklerini değerlendirecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler