1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM GÜVENLİK KONSEYİ, KIBRISLI RUMLARIN ARKASINDA
BM GÜVENLİK KONSEYİ, KIBRISLI RUMLARIN ARKASINDA

BM GÜVENLİK KONSEYİ, KIBRISLI RUMLARIN ARKASINDA

ABHaber’in haberine göre, zirveyle ilgili Kıbrıslı Rumlar’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin desteğini aldıklarını bildirildi.

A+A-

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Kıbrıs’taki iki toplum lideri Derviş Eroğlu ve Dimitris Hristofyas arasında 23-24 Ocak’da Greentree’de yapılacak zirveyle ilgili Kıbrıslı Rumlar’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin desteğini aldıkları bildirildi.
ABHaber’in BM Güvenlik Konseyi kaynaklarından aldığı bilgilere göre Fransa, Rusya ve Çin doğrudan Kıbrıslı Rumları desteklerken ABD ve İngiltere’nin de dolaylı yoldan bir destek verdiği bildirildi.
Buna göre BM Güvenlik Konseyi üyeleri Ban Ki Moon’a müzakere masasından çekilme, sonuç alıncaya kadar daha önce tarafların üzerinde uzlaştığı (hakemlik, takvim ve arabulucu yok) biçimde müzakerelere devam mesajını gönderdi.
Kıbrıslı Rumlar Greentree’de daha önce üzerinde uzlaşılan başlıklardan bir kısmı üzerinde bir mini anlaşma yapılmasına sıcak yaklaşıyor. Kıbrıslı Rumlar müzakerelerin 2013 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına kadar ertelenmesini istiyor. Kıbrıslı Rumlar bu konuda başarılı olamamaları durumunda müzakerelerin eskiden olduğu gibi, hakem, takvim ve arabulucu olmadan devam etmesini istiyor.
Fransa,Rusya ile Çin’in başını çektiği BM Güvenlik Konseyi üyelerinin açıktan Kıbrıslı Rumları desteklemeleri ise dikkat çekiyor.
BM’den bir bürokrat ABHaber’e Kıbrıs sorununun artık BM’de hissedilir derecede bir sıkıntı yarattığına dikkati çekerek maalesef BM Güvenlik Konseyi bu sorunu bugüne kadar çözmek istemedi. Sorun ile ilgili söylenebilecek tek gerçek bu diye konuştu.
 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler