1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BM 'ÇIKMAZ'A ÇÖZÜM ARIYOR
BM ÇIKMAZA ÇÖZÜM ARIYOR

BM 'ÇIKMAZ'A ÇÖZÜM ARIYOR

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını arzulamadığı, bu sebepten ötürü de müzakerelerin Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği Şubat 2013 tarihin

A+A-

 

 

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını arzulamadığı, bu sebepten ötürü de müzakerelerin Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği Şubat 2013 tarihine kadar devam etmesini öngördüğü; ayrıca uluslararası konferansın “buzdolabına konulacağı” iddia edildi.

Kathimerini gazetesi, “Uluslararası Konferans ‘Buzdolabına’ – Genel Sekreter Fizibilite Raporuna Yöneliyor – Başkanlık Sırasında Da Müzakere” başlıkları altında verdiği haberinde, BM’nin uzun süredir devam eden müzakerelerin bitişini ilan etmeden, son ana kadar çaba sarf etmeye niyetli olduğunu, bu yüzden de müzakerelerin Güney’deki başkanlık seçimlerine kadar sürmesinin öngörüldüğünü iddia etti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, Genel Sekreter Ban’ın ve uluslararası toplumun, Kıbrıs sorunundan “usanmasına” karşın son ana kadar çabaları sürdürmeyi arzuladıklarını belirterek, Ban’ın gelecek haftanın sonuna kadar Güvenlik Konseyi’ne sunması beklenen raporunun bir durum değerlendirmesi raporu niteliği taşıyacağını savundu.

Habere göre Ban raporunda, Greentree zirvelerinde ele alınan unsurlara, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan neler talep ettiğine ve bu ana kadar nelerin yerine getirildiğine değinecek.

Gazete, uluslararası konferans gerçekleştirilmesi düşüncesinden, bunun müzakerelerden beklentilerin düşük olması sebebiyle Nisan ya da Mayıs aylarında yapılması fikrinden de vazgeçildiğini iddia ederken, Ban’ın raporunda müzakere sürecinin ne zamana kadar süreceğini netleştirmesine de ihtimal verilmediğini öne sürdü.

BM’nin düşüncesinin, müzakerelerin Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı süresince de, Şubat 2013 tarihindeki başkanlık seçimlerine kadar sürmesi ve dönem başkanlığı sürecince Hristofyas’ın yoğun olması durumunda, yükün büyük bölümünü danışmanlar Yorgos Yakovu ve Kudret Özersay’ın üstlenmesi yönünde olduğu iddia edilen haberde, “önemli konuların” ise başkanlık seçimlerinden sonraya bırakılmasının öngörüldüğünü savundu.

Gazete ayrıca, seçimler sonrasında Rum lider her kim olursa olsun, müzakerelerin takvimsiz devam etmesine imkansız gözüyle bakıldığını da öne sürdü.

“TÜRKİYE DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜNÜ GÜNDEME GETİRMEYE HAZIRLANIYOR”

Fileleftheros gazetesi ise “Doğrudan Ticaretle Flört – Doğrudan Ticareti Yeniden Gündeme Getiriyorlar” başlıkları altında, manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, BM’nin müzakere sürecini Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı süresine uzatmayı ciddi ciddi düşündüğünü, Türk tarafının ise perde gerisinde doğrudan ticaret tüzüğünü yeniden gündeme getirme girişimi başlattığını iddia etti.

Gazete, müzakere sürecinin Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığına sarkmasını kabul etmeyen Türkiye’nin, ya uluslararası konferans gerçekleştirilmesi ya da çıkmazın ilan edilmesi için BM’ye baskı yaptığını ileri sürdü.

Haberde, sürecin çıkmazla sonuçlanması ihtimalini göz önüne alan Türkiye’nin, KKTC’nin AB ülkeleri ile ticaret yapmasının yolunu açacak doğrudan ticaret tüzüğünün de hayata geçirilmesi yönünde yeniden girişim başlattığı öne sürüldü.

Gazete ayrıca, “çıkmazın sonrası için hazırlık yapmaya ve ortamı oluşturmaya başlayan Türkiye’nin uluslararası kamuoyuna; KKTC’nin tanınmasını istemediği ancak Kıbrıs Türk tarafının bedel ödememesi gerektiği mesajını vermekte olduğunu” iddia etti.

“KIBRIS TÜRK TARAFI ESKİ TEZLERE GERİ DÖNDÜ” İDDİASI

Gazete, bir diğer haberinde ise; Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusunda geri adım atarak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın savunduğu eski tezlerine geri döndüğünü ileri sürdü.

Eroğlu ve Kıbrıs Türk tarafının, KKTC’deki eski Rum taşınmazlarının tümünün Güney’deki Kıbrıs Türk taşınmazlarıyla takasının yapılması ve geriye kalan taşınmazların da toplu takasına gidilmesi tezine geri döndüğünü savunan gazete, mülkiyet sorununun çözümü için bugüne kadar temel alınan kişisel düzeyde düzenleme unsurunun Kıbrıs Türk tarafınca terk edilmekte olduğunu öne sürdü.

BM Genel Sekreteri’nin ya Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiğini ilan etmesi ya da uluslararası konferans çağrısında bulunmasını garanti altına almış olan Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusunda bu tutum içerisine girdiği iddia edildi.

Öte yandan Politis gazetesi; “Genel Sekreter Ban’ın Kıbrıs sorununun çözüleceğine dair hiçbir umudu kalmadığını ve artık Kıbrıs sorunundan kurtulmak istediğini” öne sürdü.

Gazete, Greentree zirvesinde yaşananların ardından Ban’ın Kıbrıs sorunundan “kurtulmak istediğini” ancak Ban’ın sürecin kurtulması için son bir çaba sarf etme niyetinde olduğunu savundu.

Kıbrıs Türk basınında, BM’nin çözüm planı sunacağına dair bilgilerin bulunduğunu hatırlatan gazete, kendi bilgilerine göre ise, “iki taraf arasındaki görüş ayrılıkları arasında köprü kurulmasının çok da zor olmadığını düşünen BM’nin taraflara uzlaşıya varmaları için yardımcı olmayı hedeflediğini” yazdı.

Müzakerelerin, Mart ayı sonunda BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in raporunu sunmasına kadar, beş haftalık ömrü kaldığını iddia eden gazete, Downer’in raporunun olumlu olması durumunda uluslararası konferansın toplanacağını, olumsuz olması durumunda ise Ban’ın misyonunu Güvenlik Konseyi’ne iade edeceğini savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler