1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BM ARTIK RAKAM İSTİYOR'
BM ARTIK RAKAM İSTİYOR

'BM ARTIK RAKAM İSTİYOR'

Kıbrıs sorununun çözümü ve barış sürecinde gözler ocak zirvesine çevrilirken, son New York Zirvesi’ne dair önemli ipuçları da ortaya çıkıyor. Kıbrıslı liderler Derviş Eroğlu ile Dimitris Hristofyas'ı New York'ta buluşturan Birleşmiş Milletler Genel

A+A-

New York Zirvesi'ne dair "görüşme tutanakları"nın Meclis'e ulaşmasından sonra, Meclis Başkan Yardımcısı, Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu ile izlenimlerini paylaştık

"BM artık rakam istiyor"

·        ASIL GÖRÜŞMELER PAYLAŞILMIYOR! "New York Zirvesi’nin tutanaklarını okuduk. Ancak bu tutanakları okuyarak bilgilenme şansınız yok, çünkü Eroğlu ile Hristofyas, adeta öylesine sohbet ediyor. Gerçek içeriği görüşen ve önerileri tartışan, belli ki Özel Temsilciler Kudret Özersay ile Yakovu, bu görüşmelerin tutanağı da Meclis'e gelmiyor…"

·        BM RAKAM İSTİYOR, TEHLİKE VAR "Yurttaşlık konusunda Birleşmiş Milletler artık rakam istiyor. Kıbrıs Türk tarafının keyfi yurttaşlık uygulaması, referandum hakkımızı ortadan kaldıracak kadar tehlike oluşturmaya başladı. BM, açık açık ocak zirvesi için YURTTAŞ RAKAMLARININ masaya konmasını istiyor"

·        EROĞLU, "KUSURUNU" REKLAM EDİYOR "Çok ilginçtir, Eroğlu, New York'ta kendi kusuru üzerinden savunma yapıyor. Diyor ki biz keyfi yurttaşlık vermiyoruz, yüzlerce yurttaşlık da mahkeme kararı ile iptal edildi. Oysa iptal edilen yurttaşlıkların altında kendi imzasının olduğunu gizliyor. Ama Birleşmiş Milletler de dünya da bunu biliyor"

Kıbrıs sorununun çözümü ve barış sürecinde gözler ocak zirvesine çevrilirken, son New York Zirvesi’ne dair önemli ipuçları da ortaya çıkıyor.
Kıbrıslı liderler Derviş Eroğlu ile Dimitris Hristofyas'ı New York'ta buluşturan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon'un, bir sonraki adımda taraflardan yurttaşlık konusunda "rakam" istediği anlaşıldı.
Bir diğer gerçek ise Birleşmiş Milletler'in "ilerleme var, bitme aşamasına geldi" denilen her konuda, ya Hristofyas ya da Eroğlu araya girerek "derin ayrılık"tan söz ediyor.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon, her iki lidere de adeta "dersinizi çalışmadınız" derken, ocak zirvesine kadar da rotayı çiziyor: "Harita ve toprak dışında anlaşınız ve öyle geliniz. İlerleme sözü verdiniz ancak bunun için çaba harcamadınız."

"ASIL GÖRÜŞMELERİ BİLEMİYORUZ"

New York Zirvesi'ne dair "görüşme tutanakları"nın Meclis'e ulaşmasından sonra, Meclis Başkan Yardımcısı, Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu ile izlenimlerini paylaştık.
"Körebe oynamıyoruz. Toplum, demokratik güçler, siyaset kurumları körebe oynanarak devam edemez. Gizlilik denerek güvensizlik yaratıyorlar. Artık şeffaflık zamanıdır, çünkü nihai aşamaya gelindi" diyen Yektaoğlu, açık yüreklilikle izlenimlerini bizimle paylaşmayı kabul etti.
Yektaoğlu, yeterli bilgilenme olmadan siyaset yapılamayacağını, bu nedenle de sürece arzulanan katkıyı koyamadıklarını belirterek şu değerlendirmeyi yapıyor:
"New York Zirvesi’nin tutanaklarını okuduk. Ancak bu tutanakları okuyarak bilgilenme şansınız yok, çünkü Eroğlu ile Hristofyas, adeta öylesine sohbet ediyor. Gerçek içeriği görüşen ve önerileri tartışan, belli ki Özel Temsilciler Kudret Özersay ile Yakovu, bu görüşmelerin tutanağı da Meclis'e gelmiyor…"
Yektaoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Meclis'e bilgi vereceği toplantıya Özel Temsilci Kudret Özersay'ın da katılması ve sorulara yanıt vermesi gerektiğinin altını çiziyor.


"VATANDAŞLIK İÇİN RAKAM"

New York Zirvesi'nde yeni bir unsur olarak masaya geldiği konuşulan ve "ana başlıklardan biri oldu" denen "vatandaşlık" konusuna ayrıca dikkat çekiliyor.
Özellikle, "Hükümetin keyfi vatandaşlık dağıtma siyasetinin bir sonucu" olarak görülen bu süreci, New York Zirvesi'ndeki yansımaları ile Dr. Yektaoğlu'na soruyoruz:
"Yurttaşlık konusunda Birleşmiş Milletler artık rakam istiyor. Kıbrıs Türk tarafının keyfi yurttaşlık uygulaması, referandum hakkımızı ortadan kaldıracak kadar tehlike oluşturmaya başladı. Büyük bir tehlikedir bu. Çünkü vatandaşlık sayısındaki artışın belirli oranları olur. Siz canınızın çektiği kadar vatandaş yazar ve daha sonra, tümü yeniden devletin de yurttaşı olacak derseniz kimse bunu kabul etmez. BM, açık açık ocak zirvesi için YURTTAŞ RAKAMLARININ masaya konmasını istiyor. New York Zirvesi’nin gizlenen sonuçlarından biri de budur. Birleşmiş Milletler diyor ki, vatandaş sayısını getir, masaya koy."

EROĞLU, "KUSURUNU" REKLAM EDİYOR

"Çok ilginçtir, Eroğlu, kendi kusuru üzerinden savunma yapıyor. Hatta kendi kusuru üzerinden adeta övünmeye çalışıyor. Diyor ki biz keyfi yurttaşlık vermiyoruz, yüzlerce yurttaşlık da mahkeme kararı ile iptal edildi. Oysa iptal edilen yurttaşlıkların altında kendi imzasının olduğunu gizliyor. Ama Birleşmiş Milletler de dünya da bunu biliyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri önünde böyle konuşabiliyor. Bu gelişmeleri herkesin bilmesi gerekiyor."

HRİSTOFYAS, SÜRECİN İFLASINI İLAN ETTİ

Dr. Mustafa Yektaoğlu, görüşmelerde her iki liderin de "gönülsüz" olduğunun ortaya çıktığı yorumunu yaparken; "Sayın Eroğlu, gönülsüz olmak dışında içeriğe hakim değil. Hristofyas ise Ban ki Moon'a açıkça, eğer bir ilerleme olmayacaksa, ocak zirvesine katılmak istemediğini söyledi. Bu, sürecin iflasının bir ilanıdır" dedi.
Hristofyas'ın sürekli olarak "Türkiye'yi muhatap alma" isteğini, Eroğlu'nun sessiz kaldığını da belirten Dr. Yektaoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban'ın "Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı birlikte üstlenin, sorunu çözün" mesajının net olduğunu vurguladı.

"BİTİRİN, ÖYLE GELİN"

Birleşmiş Milletler'in "ilerleme var, bitme aşamasına geldi" denilen her konuda, ya Hristofyas ya da Eroğlu'nun araya girerek "derin ayrılık"tan söz ettiğine dikkat çeken Yektaoğlu, "Talat-Hristofyas döneminin gerisine gidildi, mevcut uzlaşmalar da bozuldu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon, her iki lidere de adeta 'dersinize çalışmadınız' dedi, liderlik dersi verdi, topluma liderlik yapmanın nasıl olması gerektiğini anlattı. Ocak zirvesine kadar da rotayı çizdi: Harita ve toprak dışında anlaşınız ve öyle geliniz. İlerleme sözü verdiniz ancak bunun için çaba harcamadınız."

22 AY KIBRIS TÜRK, 50 AY KIBRISLI RUM BAŞKAN

Dr. Yektaoğlu, New York Zirvesi'ne yönelik görüşme tutanaklarını okuduktan sonra yorumlarını şu sözlerle sürdürdü:
"Kıbrıs Türk tarafı dönüşümlü başkanlıkla ilgili 72 ay üzerinden öneri yapıyor; 22 ay Kıbrıslı Türk başkan, 50 ay Kıbrıslı Rum başkan… Bunu Meclis'te hiç konuşmadık. Hristofyas, 5 yıl boyunca dönüşümlü başkanlık olmasın diyor, 5 senenin sonunda da çapraz oyla birlikte referanduma sunulmasını istiyor. Sonra bu önerisini de geri çekiyor. Çünkü kendi içinde sorunları var. Yeni öneri yapıyor, Başkan ve Yardımcısı 5 sene içerisinde dörde bir rotasyonla seçilsin… Bir sonraki seçimde çapraz oy başlasın… Ancak ortada bir karmaşa var. Oysa Birleşmiş Milletler, çapraz oy konusunda uzlaşma olduğunu sanıyor. Böylesi bir dağınıklık var yani."

100 BİN GÖÇMENİN GERİ DÖNÜŞÜ

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas'ın, "Göçmenlerin yüzde 60'ının, yani 100 bin Kıbrıslı Rum'un geri döneceği toprağı görmeden, mülkiyeti görüşmeyeceği" yönünde mesajlar da verdiğine dikkat çeken Yektaoğlu, "Eğer gerçekler toplumla, Meclis'le paylaşılırsa, yani bilgimiz olursa, herkesin bilgisi olursa, ancak o durumda daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz" yorumunu yapıyor.
Yektaoğlu, "Yine de umudu kesmeden, sürekli önerilerle süreci desteklemeli, barış mücadelesine sahip çıkmalıyız" diyerek sözlerini noktalıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2329 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler