1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BKP suç duyurusunda bulundu
BKP suç duyurusunda bulundu

BKP suç duyurusunda bulundu

BKP Başkanı İzcan, Kıb-Tek’te yaşandığını iddia ettiği “usulsüzlüklerle” ilgili başsavcılığa suç duyurusunda bulundu

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Başsavcı Aşkan İlgen’i ziyaret ederek, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) yaşandığını iddia ettiği “usulsüzlük, partizanca istihdamlar ve yasa dışı uygulamalar ile ilgili” suç duyurusunda bulundu.

BKP’den yapılan açıklamaya göre, parti Genel Başkanı İzzet İzcan, hükümeti ve KIB-TEK Başkanı İsmet Akim’i eleştirerek, “Hiç kimse denetimden kaçamaz. Kurumda yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili suç duyurusunda bulunarak, Başsavcıyı göreve davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

İlgen’e sunulan metinde, kuruma sınavsız, mülakat usulü ve partizanca istihdam yapıldığının, led lamba ve akıllı sayaç ihalelerinin şeffaf ve hukuka uygun olmadığının yer aldığını belirten İzcan, ayrıca yazıda, KIB-TEK’i denetlemeye giden Sayıştay denetçilerinin, Akim’in talimatıyla kurumdan dışarıya atıldığının ve görevlerini yapmalarının engellendiğinin bulunduğunu kaydetti.

BKP olarak Başsavcılığı gerekli yasal soruşturmayı başlatarak, Sayıştaylığın KIB-TEK’teki denetimlerini eksiksiz tamamlaması için üzerine düşeni yapmasını ve görevini kötüye kullananların cezalandırılmasını talep etti.

(tak) 

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler