1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BKP, OMİROU İLE GÖRÜŞTÜ
BKP, OMİROU İLE GÖRÜŞTÜ

BKP, OMİROU İLE GÖRÜŞTÜ

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan başkanlığındaki bir heyet, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı ve EDEK Genel Başkanı Yannakis Omirou’yu ziyaret etti

A+A-

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri İzzet İzcan başkanlığındaki bir heyetin bugün saat 09:00’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı ve EDEK Genel Başkanı Yannakis Omirou’yu ziyaret ettiği bildirildi.

BKP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler ele alındı.

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Kıbrıs sorunu, müzakere süreci ve AB dönem başkanlığı konularında görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

“Çözümsüzlük tüm Kıbrıslıların aleyhinedir” diyen İzcan, federasyon temelinde erken çözümün tüm Kıbrıslıların çıkarlarını gözeten tek çıkış yolu olduğunu savundu.

Kıbrıs sorununa bulunacak çözüm zemininin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında da belirtildiği şekliyle tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu ifade eden İzcan, bunun dışında arayışlara girmenin macera olduğunu belirtti.

Erken federal çözüme ulaşmak için Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin ortak çabalarının şart olduğunu, EDEK ve diğer partiler ile her türlü diyaloğa ve çözüm yönünde birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydeden İzzet İzcan, “Çözüme giden yolun taşları yabancılara bırakılmamalı Kıbrıslılar tarafından döşenmelidir. Çözüm yönündeki ortak istencimizi, ortak iradeye dönüştürmeli ve Kıbrıslıların çıkarlarını gözeten kapsamlı bir çözüme ulaşmalıyız” dedi.

Müzakere sürecinin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini, müzakerelere ara verilmesi veya sonlandırılması çabalarının kabul edilemez olduğunu ifade eden İzcan, Rum Yönetimi’nin AB dönem başkanlığının müzakere sürecinin ilerlemesine engel oluşturmadığını, aksine çözüm için önemli fırsatlar yaratabileceği görüşünü ortaya koydu.

İzcan, BKP olarak çözüm yönünde atılacak her türlü adıma destek olmaya devam edeceklerini ekledi.

 

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler