1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BKP: NÜFUS SAYIMININ SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ
BKP: NÜFUS SAYIMININ SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

BKP: NÜFUS SAYIMININ SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

BKP, nüfus sayımının Kıbrıslı Türklere uygulanan sistemli asimilasyonu gizlemeye dönük olduğunu açıkladı.

A+A-

 

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi, 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımının, Kıbrıs’ın kuzeyindeki demografik yapının değiştirildiği gerçeğini ve Kıbrıslı Türklere uygulanan sistemli asimilasyonu gizlemeye dönük olduğunu ileri sürerek, nüfus sayımının sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, konu ile ilgili yazılı açıklamasında, 4 Aralık’ta yapılacağı açıklanan nüfus sayımının, gerçekleri yansıtmasının mümkün olmadığını, yapılacak nüfus sayımının göz boyamayı hedeflediğini savunarak, “BM tarafından her iki toplumda da eş zamanlı nüfus sayımı yapılması önerisi Genel Sekreter Ban Ki Moon tarafından, her iki lidere de Cenevre zirvesinde yapılmıştı. Öneriyi Hristofyas kabul etmiş, Eroğlu ise Kıbrıs’ın kuzeyinde nüfus sayımı yapabilecek bir devlet olduğunu belirterek bu öneriyi reddetmiştir. Eroğlu ve UBP hükümeti BM tarafından nüfus sayımı yapılmasını reddederek, Kıbrıs’ın kuzeyindeki demografik yapının değiştirildiği gerçeğini ve Kıbrıslı Türklere uygulanan sistemli asimilasyonu gizleme çabası içerisindedirler” iddiasında bulundu.

 

Korkmazhan, “Nüfusu bilmeyen, ülkede ne kadar kaçak olduğunu bilmeyen ve ülkeye giriş çıkışları kontrol edemeyen işbirlikçi UBP hükümeti, nüfus sayımını nasıl yapacak? UBP hükümetinin yapacağı nüfus sayımına güvenmiyoruz” dedi.

 

Devlet Planlama Örgütü’nün nüfus ile ilgili verilerinin doğru olmadığını, yapılacak nüfus sayımının sonucunun da doğru ve güvenilir olmayacağını ileri süren Korkmazhan, 4 Aralık’ta yapılacak nüfus sayımının sonuçlarını BKP’nin tanımayacağını belirtti.

 

Nüfus sayımından önce ülkeye giriş-çıkışların kontrol altına alınması gerektiğini kaydeden Korkmazhan, “21. yüzyılda, insanları bir gün boyunca evlerine hapsetmek ve beyan usulü nüfus sayımı yapmak çağdışılıktır. Geri kalmışlıktır. Yapılacak nüfus sayımının tam sonuçları vermeyeceğini DPÖ Müsteşarı Ali Korhan’da açıklamıştır. Bir an önce bu trajikomik duruma son verilerek, nüfus sayımının BM tarafından yapılması için çalışma başlatılmalıdır” iddialarını sıraladı.

 

BKP’nin, BM tarafından nüfus sayımı yapılması için uluslararası kamuoyu nezdinde inisiyatif üstlenmeye devam edeceğini kaydeden Korkmazhan, Kıbrıslı Türklerin göz göre göre yok edilmesine seyirci kalmayacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1031 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler