1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BKP, KIBRIS SORUNUNU ANLATTI
BKP, KIBRIS SORUNUNU ANLATTI

BKP, KIBRIS SORUNUNU ANLATTI

BKP yetkilileri Avrupa Parlamentosu Raportörü ve Rum Dışişleri Bakanıyla görüştü

A+A-

 

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BK) Genel Sekreteri İzzet İzcan başkanlığındaki parti heyeti, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü ve Avrupa Halk Partisi Milletvekili Ria Oomen ve Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile görüştü.

BKP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Ledra Palace’da bulunan Home For Cooperation’da gerçekleştirilen görüşmede, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, “Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan nüfus sorunu, insan hakları ihlalleri” ve diğer sorunlar hakkında BKP’nin görüşlerini aktardı.

Kıbrıs sorunundaki çözümsüzlüğün ve statükonun kabul edilemez olduğunu, müzakerelerde beklenen ilerlemenin sağlanamadığını ve çözümsüz geçen zamanın tüm “Kıbrıslıların” aleyhine olduğunu savunan İzcan, BKP’nin müzakerelerin ara verilmeden devam etmesini ve federal çözüme en erken zamanda ulaşılması için tüm tarafların yapıcı bir şekilde katkı yapmasını istediğini kaydetti.

İzcan, “Kıbrıs Türk tarafının ayrılıkçı tutumu ve Kıbrıs Rum tarafındaki çözüm yönünde atılan her olumlu adıma karşı çıkan fanatik, milliyetçi çevreler, çözüm yönünde ilerleme sağlanmasını engellemektedir. Her iki taraftaki milliyetçi kesimler çıkar birliği içerisinde ve statükodan beslenmektedirler” dedi.

Çözümsüzlüğün özellikle Kıbrıslı Türkleri “toplumsal yok oluş tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını” savunan İzcan, Avrupa Birliği’ne de çözümsüzlük ve diğer olumsuzluklara daha fazla gözlerini kapamaması; erken çözüm ve Kıbrıslı Türklerin var oluşu için daha aktif girişimlerde bulunmasını talep etti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 530 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler