1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BKP, KAVAZOĞLU VE MİŞAULİ'Yİ ANDI
BKP, KAVAZOĞLU VE MİŞAULİYİ ANDI

BKP, KAVAZOĞLU VE MİŞAULİ'Yİ ANDI

BKP, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis anısına dün Kavazoğlu-Mişauli Kültür Evi’nde etkinlik düzenlendiğini açıkladı.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis anısına dün Kavazoğlu-Mişauli Kültür Evi’nde etkinlik düzenlendiğini açıkladı.

BKP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, etkinlikte sinevizyon gösterimi ve okunan şiirlerin yanı sıra AKEL Milletvekili Nikos Katsulidis ve BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan konuşma yaptılar.

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan konuşmasında, “Canlarını ülkemizin birliği için vermiş olan bu iki halk kahramanı önünde saygıyla eğiliyoruz” diyerek, Kavazoğlu ve Mişaulis’in Kıbrıs’ın geleceğinin ortak vatan mücadelesinde olduğunu savunduklarını kaydetti.

Kavazoğlu ve Mişaulis’in dış güçlerin Kıbrıs’ı istikrarsızlaştırıp bölme planlarına karşı halkı uyararak mücadeleye çağırdıklarını belirten İzcan, “Kavazoğlu, tek çıkış yolunun aynı toprakların evlatları olan Kıbrıslıların milliyetçiliğe ve şovenizme karşı durarak ülkenin özgürleşmesinden geçtiğini herkesten önce kavradı” dedi.

Milliyetçi çevrelerin Kavazoğlu’nu hain ilan ettiğini savunan İzcan, “11 Nisan 1965 tarihinde Derviş Ali Kavazoğlu, yoldaşı Kostas Mişaulis ile Larnaka yolunda pusuya düşürülerek katledildi. Onları öldürdüklerini sananlar bu iki halk kahramanını ölümsüzleştirdiler” ifadelerini kullandı.

İzcan, “Yaşamlarını barışa, sosyalizme ve adalete adayan bu iki adamın yaktığı ışık hala yolumuzu aydınlatıyor. Binlerce insan onların açtığı yolda korkusuzca yürüyor. Bu yürüyüş ancak Kıbrıs bütünleşince duracaktır” dedi.

Kıbrıs halkının tümünün insan hak ve temel özgürlüklerinin sağlanacağı erken bir çözüme ihtiyacı olduğunu kaydeden İzcan, “Çözümün içeriği Kıbrıslılar tarafından bulunmalıdır. BM Güvenlik Konseyi çözümün çerçevesini çizmiştir. Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü ve tek egemenliğini garanti altına alacak, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı Federasyon. Ortak mücadelenin temel prensipleri bu olmalı. Bunun dışındaki arayışlara girmek macera aramaktan başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler