1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BKP, DOLUM TESİSİNE KARŞI MÜCADELE EDECEK
BKP, DOLUM TESİSİNE KARŞI MÜCADELE EDECEK

BKP, DOLUM TESİSİNE KARŞI MÜCADELE EDECEK

BKP: “Kalecik’e dolum tesisi kurulmasını engellemek için her şeyi yapacağız”

A+A-

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Başbakan İrsen Küçük tarafından daha önce iptal edilen sıvı yakıt ve petrol dolum tesisinin Kalecik’e kurulacağı açıklanmasını eleştirerek, tesisin bir ihtiyaç değil, ülke için büyük bir tehlike olduğunu, yapılmasına karşı olduklarını ve engellemek için her şeyi yapacaklarını belirtti.

BKP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, halkın ve sivil toplum örgütlerinin tepkisi karşısında iptal edildiği açıklanan sıvı yakıt ve petrol dolum tesisinin Kalecik’e yapılacağının açıklanmasının Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin yalana dayalı siyaset anlayışının son örneği oluğuna dikkat çekti.

Korkmazhan, “Halkta oluşan öfke ve tepki karşısında her defasında yalan söyleyerek tepkinin dinmesini bekleyen ve daha sonra yapacağını yapan bir anlayışla karşı karşıyayız. Daha önce UBP Genel Başkanlığına aday olmayacağı, KIB-TEK’in özelleştirilmeyeceği, DAÜ Koleji ve Kreşinin devredilmeyeceği konularında yalan konuşan Sayın Başbakan, iptal edildiğini açıkladığı sıvı yakıt ve petrol dolum tesisinin Kalecik’e yapılacağını açıklayarak yalan dizisine bir yenisini ekledi” dedi.

UBP Hükümeti’nin sıvı yakıt ve petrol dolum tesisi ile uluslararası denizlerde ticaret yapılacağını, istihdam ve ekonomik gelişme yaratılacağını açıkladığını hatırlatan Abdullah Korkmazhan, tesisin ne istihdam ne de ekonomik gelişme yaratacağını, uluslararası hukuk ve ticaretin dışında olan Kuzey Kıbrıs’ta kurulacak bu tesisle olsa olsa petrol kaçakçılığı yapılabileceğini ifade etti.

Sıvı yakıt ve petrol dolum tesisinin, bölge ve ülke için felaketlere yol açabilecek “saatli bir bomba” olduğunu savunan Abdullah Korkmazhan, tesisin yabancı ve yerli sermayeye rant sağlamaktan, doğa, çevre ve insan katliamından başka getirisinin olmayacağını kaydetti.

“Bu projenin gerçekleşmesi sonucunda bölgede Eko turizm aktiviteleri ve yatırımları ile halkın balıkçılık, orman ve tarım gibi gelir kaynakları darbe yiyecek ve Karpaz yarımadası her an bir felaket ile karşı karşıya kalma tehlikesine mahkûm edilecektir” diyen Abdullah Korkmazhan, tesisin bir ihtiyaç değil ülke için büyük bir tehlike olduğunu, yapılmasına karşı olduklarını ve ülke genelindeki tüm sivil toplum örgütü ve duyarlı örgütlerle birlikte hareket ederek, tesisin yapımının engellenmesi için gereken her şeyi yapacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler