1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Bizim için bir pencere açılıyor'
Bizim için bir pencere açılıyor

'Bizim için bir pencere açılıyor'

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Güney Kıbrıs’taki Sıdıkek-PEO sendikasının yıllık ortak etkinlik programları içerisinde bulunan “Gençlik Buluşması” etkinliği Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda yapıldı. 2011 yılında “Bizi

A+A-

BES ve Sıdıkek-PEO üyesi gençler buluştu

 

“Bizim için bir pencere açılıyor”

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Güney Kıbrıs’taki Sıdıkek-PEO sendikasının yıllık ortak etkinlik programları içerisinde bulunan “Gençlik Buluşması” etkinliği Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda yapıldı.

2011 yılında “Bizim İçin Bir Pencere Açılıyor” temasıyla yapılan etkinliğe her iki sendikadan üyeler katıldı.

Etkinliğin açılışında BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı ile Sıdıkek-PEO Genel Sekreteri Andonis Neofytou birer selamlama konuşması yaptı.

BES Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı iki kardeş sendikanın yıllardır işbirliği içerisinde birçok ortak etkinlik düzenlediklerini belirterek amaçlarının her iki sendikanın üyelerinin yakınlaşmasını sağlamak ve ortak bilinç ile ortak mücadele anlayışını geliştirmek olduğunu kaydetti. Kıbrıs’ta federal bir çözüm isteyen her iki sendikanın üyelerinin bu mücadeleyi hem kendi toplumlarında hem de ortak olarak her platformda verdiklerine de değinen Çıralı, daha çok gençleri ilgilendiren bu tür karşılıklı toplumsal konuların irdelendiği etkinliklerin bu ortak mücadele bilincinin gelişmesine önemli katkısı olduğunu vurguladı. Çıralı konuşmasını etkinliğin bir başka hedefinin ise iki toplumun farklı dilleri, dinleri ve kendilerine özgü özellikleri hakkında anlayış ve saygıyı daha fazla geliştirmek olduğuna vurgu yaparak sonlandırdı.

Daha sonra söz alan Sıdıkek-PEO Genel Sekreteri Andonis Neofytou da çalışan gençlerin kendi haklarının bilincine varması için sendikacılık konularında daha fazla bilgiye ihtiyaçları olduğunu belirterek kardeş sendika BES ile yapılan bu tür etkinliklerle bu bilinci arttırma şansını yakaladıklarını ifade etti. Ortak etkinliklerle hem Kuzey’de hem de Güney’de çalışanların haklarına yapılan saldırıları daha detaylı olarak öğrenme fırsatı bulduklarını söyleyen Neofytou, bunun da ortak mücadele için gerekli olduğunu ve bu tür etkinlikleri sürdüreceklerini belirtti. 

Daha sonra ise BES üyesi tiyatro sanatçı Kıymet Karabiber ile Sıdıkek-PEO üyesi tiyatro sanatçısı Jeane Kaytandoulo, şair Neşe Yaşın ile Neriman Cahit’in birer şiirini okudu.

Etkinlikte PEO Gençlik Sekreteri Pieris Pieri “Sendika ve İşçilik”; BES YK Üyesi Murat Obenler “Kıbrıs’ın Kuzeyinden Sendikaların Özgürleşme Mücadelesi”; BES üyesi Börte Cihangirli “Sendika ve Kadın”; Tiyatro Yönetmeni Maria Karsera da “Kültür” başlıklı konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından katılımcıların soru ve yorumları ile devam eden etkinlikte somut öneriler de ortaya çıktı.

Etkinlik resepsiyon ile sona erdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler