1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Bizi bizimle bıraksınlar'
Bizi bizimle bıraksınlar

'Bizi bizimle bıraksınlar'

Unifex Fuarcılık Direktörü Ahmet Erhan, özel fuarcılığa devletten destek olmadığını söyledi ve “Devlet desteği yoktur, istemiyoruz da. Tek istediğimiz bizi bizimle bıraksınlar, çalışmalarımızı sürdürebilelim” dedi. Fuarcılık sektörünün sık

A+A-

Unifex Fuarcılık Direktörü Ahmet Erhan, fuarcılık sektörünün sıkıntılarını anlattı ve fuarcılığa devletten destek olmadığını söyledi

 

“Bizi bizimle bıraksınlar”

 

·        “Devlet desteği yoktur, istemiyoruz da. Tek istediğimiz bizi bizimle bıraksınlar, çalışmalarımızı sürdürebilelim”

 

·        “Herhangi bir ülkeye giden bir yabancı turist 1000 TL bırakırsa, fuar maksatlı ülkenize gelen bir katılımcı bunun 4 katını bırakır. Bu dünya standartlarında istatistiki bir bilgidir”

 

·        “Şimdiye kadar fuarlarımıza yurtdışından katılımlar ciddi boyutlara gelmediği için devlet kanunlarında, kurallarında gerekli düzenlemeleri yapmadı.”

 

   Unifex Fuarcılık Direktörü Ahmet Erhan, özel fuarcılığa devletten destek olmadığını söyledi ve “Devlet desteği yoktur, istemiyoruz da. Tek istediğimiz bizi bizimle bıraksınlar, çalışmalarımızı sürdürebilelim” dedi.

   Fuarcılık sektörünün sıkıntılarını anlatan Erhan, fuarlara ilgiden memnun olduklarını söyledi.

   “Fuarcılık bacasız sanayidir” diyen Erhan, fuarcılığın birçok sektörü sırtlayan bir sektör olduğunu belirtti.

   Bu yıl ilk defa fuarlarını 137 ülkedeki ilgili meslek kuruluşlarına, resmi kuruluşlara ve o ülkelerdeki TC Büyükelçiliği ticari ateşelerine bildirdiklerini de anlatan Erhan, “Çok ilgi gördü, pek çok kişi bize dönüş yaptı. Web sayfalarımıza ilk defa Türkiye dışından pek çok ülkeden ziyaretçi tıkladı. Kısacası başka ülkelerdeki insanların başını bu tarafa çevirebildik” diye konuştu.

 

“BAZI SEKTÖRLER FUARCILIĞA TAMAMEN YABANCI”

 

·        Soru: Öncelikle Kuzey Kıbrıs’taki fuarcılıkla ilgili bilgi verir misiniz?

·        Erhan: Kuzey Kıbrıs’ta özel fuarcılık yaklaşık 8 yıl önce başladı. İlk etapta 6 fuar şirketi kurulmuştu ancak şu anda iki fuarcılık şirketi var. Diğer dört fuar şirketi ikinci yılda çeşitli nedenlerden dolayı fuarcılıktan vazgeçmek zorunda kaldı. Bizler de şu anda aktif olarak, ısrarla bu işi profesyonelce yapmak için büyük bir gayret gösteriyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta fuarcılığa daha yeni yeni alışılmaya başlandı. Bazı sektörler fuarcılığa tamamen yabancı. Organizasyon çalışmaları içinde en pahalısı fuar olduğu için bunu zaman zaman işadamlarına, topluma anlatmakta zorluk çekiyoruz. Fuarlar çeşitlilik gösterir. Sıralama yapacak olursak pazar, panayır, festival ve fuar diye sırayabiliriz. Fuarın diğerlerinden farkı şudur, bir iş yeri kiralandığında o işyerini sahibinden tamamen boş alırsınız, siz doldurursunuz, ürünlerinizi koyarsınız ve hedeflerinize göre, bütçeyle de alakalı olmak üzere, reklam-tanıtım gibi materyallerden de faydalanarak ürünlerinizi satmaya çalışırsınız. İhtisas fuarlarında katılımcı firmalar fuar süresince orada şube açmış sayılır dolayısıyla bu fuarlarda ücretlendirme diğerlerine göre daha yüksektir. Bu fuarları, şubeleri bulunduğunuz ülkedeki ve bölgedeki insanlara, özellikle konuyla ilgili meslek kuruluşlarına, şahıslara duyurmanız lazımdır. Bunu da fuarcı yapar ve bunun ek maliyetleri olur. Bundan dolayı rakamlar yükselir. Fuar çalışmaları 7-8 ay öncesinden başlar. 

 

·        Soru: Fuarcılığın bilinmemesinin yanında başka ne gibi sıkıntılarınız var?

·        Erhan: Altyapı konusunda da ciddi sıkıntılarımız var. Örneğin, “Evlilik, Düğün ve Hazırlıkları Fuarı’mızı fuar alanı dışında, otelde yapma ihtiyacı hissediyoruz çünkü fuar alanının altyapısı yeterli değildir. Evlilikle ilgili ürünlerin çok daha kaliteli bir mekanda sergilenmesi gerekir. Fuar Alanı çok bakımsızdır, genel anlamda bakıma ihtiyaç vardır.

 

“İLGİ İYİ”

 

·        Soru: Fuarlara ilgi nasıl?

·        Erhan: Fuar olayını kavrayan kesimler de vardır. Genellikle de ilgi iyidir, o bakımdan memnunuz. Yedinci yılımızda, şu ana kadar yaptığımız ciddi çalışmalarımız doğrultusunda piyasada adımız iyi anılmaktadır, marka olmaya çalışıyoruz. Kısmen aranan fuar şirketi durumuna geldik. Arayan değil, aranan olmak çok önemlidir. Firmalar fuarlarımıza katılmak için bizi arıyorlar. Bu da bizim için gurur vericidir.


“Devlet desteği yok”

 

·        Soru: Devlet desteği var mı?

·        Erhan: Devlet desteği yoktur, istemiyoruz da. Tek istediğimiz bizi bizimle bıraksınlar, çalışmalarımızı sürdürebilelim.

 

Bazı fuarlarımızı yurtdışına açtık. Gümrükle ilgili sıkıntılarımızın büyük kısmı aşılmış durumdadır. Mevzuatla ilgili bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Şimdiye kadar fuarlarımıza yurtdışından katılımlar ciddi boyutlara gelmediği için devlet kanunlarında, kurallarında gerekli düzenlemeleri yapmadı. Örneğin önümüzdeki günlerde “Av, Avcılık, Balıkçılık, Doğa Sporları ve Kamp Malzemeleri Fuarı” yapıyoruz. Bu fuara Türkiye’den de katılacak firmalar vardır, av tüfeklerini ve diğer ürünlerini de sergilemek istiyorlar. Özel güvenlik şirketlerinin, şahısların veya polislerin birçoğu bu firmaların fuarda sergileyeceği ürünleri kullanmaktadır. Bu ürünlerin ülkeye girişleri için Bakanlar Kurulu kararı gerekmektedir. Bunları kolaylaştırıcı uygulamalar yapılmalıdır. Zaten artık bütün dünyada silah üreticileri fuarlarda sergilenmesi için atış yapılamayacak silahlar ve av tüfekleri üretiyor. 

 

Bu yıl “Yöresel Ürünler ve Kültür Fuarı” yapmak istedik ve bu satışlı olması gereken bir fuardı ancak Ekonomi Bakanlığı satış izni vermedi. Neticede çok güzel bir çalışmayı rafa kaldırmak zorunda kaldık. Her bölgede, köylerde panayırlar yapılmaktadır. Bu onları bir çatı altında toplayan bir fuar olacaktı ancak gerçekleşemedi.

 

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki, “Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri ve İş Makineleri Fuarı” ve “Av, Avcılık, Balıkçılık, Doğa Sporları ve Kamp Malzemeleri Fuarı” teşvikli fuarlardır. TC Ekonomi Bakanlığı bu fuarlara katılacak Türkiye menşeli ürünlerin firmalarına yer ücretlerinin, nakliye ve dekor giderlerinin ve uçak biletlerinin %50’sini ödüyor. Bu da ciddi bir rakamdır.

 

FUARLAR...

 

·        Soru: “Av, Avcılık, Balıkçılık, Doğa Sporları ve Kamp Malzemeleri Fuarı” olacağından bahsetmiştiniz. Bu fuar hangi tarihlerde yapılacak ve başka hangi fuarlar var?

·        Erhan: “Av, Avcılık, Balıkçılık, Doğa Sporları ve Kamp Malzemeleri Fuarı” 28-30 Eylül tarihlerinde yapılacak. 4-7 Ekim tarihlerinde “6. Tarım, Hayvanılık, Süt Ürünleri ve İş Makinaları Fuarı” olacak. Aynı tarihlerde “1. Bahçe, Peyzaj ve Evcil Hayvanlar Fuarı” olacak ve Kuzey Kıbrıs’ta ilk defa aynı anda iki fuar birlikte yapılacak. Aralık ayında da “Evlilik, Düğün ve Hazırlıkları Fuarı” var. Bu yıl fuarlarımız bunlarla tamamlanmış olacak.

 

Bu fuarlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. “Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri ve İş Makineleri Fuarı” ve “Bahçe, Peyzaj ve Evcil Hayvanlar Fuarı”na son güne kadar başvuru kabul ediyoruz. “Evlilik, Düğün ve Hazırlıkları Fuarı” için de çalışmalara başladık. Her yıl ayrıca Tüketici Fuarı da düzenliyoruz. Firmalar www.expocyprus.com adresinden fuarlarımız hakkında bilgi alabilirler ve bize ulaşabilirler. 

  

“FUARCILIK PERDE ARKASINDA BİRÇOK SEKTÖRÜ SIRTLAYAN BİR SEKTÖRDÜR”

 

·        Soru: Fuarcılık sektörü oluştu mu? Ülkeye nasıl bir katkısı var?

·        Erhan: Herhangi bir ülkeye giden bir yabancı turist 1000 TL bırakırsa fuar maksatlı ülkenize gelen bir katılımcı bunun 4 katını bırakır. Bu dünya standardlarında istatistiki bir bilgidir. Fuarcılık bacasız sanayidir. Fuarcılık perde arkasında birçok sektörü sırtlayan, onlara para kazandıran bir sektördür. Örneğin bir firma fuara katılım için bize 3500 TL verirken, bir reklam şirketine yaptırdığı raflar iç 13500 TL verebiliyor.

 

Bu arada bu yıl ilk defa fuarlarımızı 137 ülkedeki ilgili meslek kuruluşlarına, resmi kuruluşlara ve o ülkelerdeki TC Büyükelçiliği ticari ataşelerine bildirdik. Çok ilgi gördü, pek çok kişi bize dönüş yaptı. Web sayfalarımıza ilk defa Türkiye dışından pek çok ülkeden ziyaretçi tıkladı. Kısacası başka ülkelerdeki insanların başını bu tarafa çevirebildik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler