1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİYOLOGLAR UYARDI!
BİYOLOGLAR UYARDI!

BİYOLOGLAR UYARDI!

Biyologlar Derneği, Lefkoşa’da günlerdir toplanmayan çöplerin salgın hastalıklara yol açabileceğini vurguladı. Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yazılı açıklamasında, Lefkoşa sokaklarının içinde bulunduğu durumun halk sağlığını tehdit ede

A+A-

 

 

 

 

Biyologlar Derneği, Lefkoşa’da günlerdir toplanmayan çöplerin salgın hastalıklara yol açabileceğini vurguladı.

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yazılı açıklamasında, Lefkoşa sokaklarının içinde bulunduğu durumun halk sağlığını tehdit eder duruma geldiğini belirtti. İshal, kusma ve yüksek ateş şikayetleriyle vatandaşların doktora başvurmaya başladığını kaydeden Sarpten, “Süreç bu şekilde devam ederse en geç bir ay içerisinde tifo ve dizanteri salgını yaşanmasını bekliyoruz. Ayrıca tifüs, kolera, hepatit ve diğer parazit hastalıklarının görülmesi de olasıdır” ifadelerini kullandı.

Sarpten, biriken çöplerin etrafa saçılmasının, bir çok hastalığa neden olan parazit canlıyı taşıyan sinek ve fare popülasyonunun artmasını beraberinde getireceği uyarısında da bulundu.

Sarpten, sinek ve fareler çoğaldıktan bir süre sonra çöpler kaldırılsa dahi hastalıkların önüne geçilemeyeceğini kaydederek, belediyenin asli görevi olmasına rağmen halk sağlığını koruyamaz duruma gelmesinin vahim bir sonuç olduğunu, Başkan Cemal Bulutoğluları’nın yaptığı bir çok icraatın çevre duyarlılığından yoksun olduğunu ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 669 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler