1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİYOLOGLAR UYARDI
BİYOLOGLAR UYARDI

BİYOLOGLAR UYARDI

Biyologlar Derneği, toplanan yabani nergis miktarının söz konusu çiçeklerin neslini tüketebilecek kadar korkunç düzeyde olduğunu kaydetti

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği (Bio-Der), yabani nergislerin toplanması ve satışının önüne geçilmesi için Polis ve Çevre Koruma Dairesi yetkililerini göreve çağırdı.

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yaptığı yazılı açıklamada, toplanan yabani nergis miktarının söz konusu çiçeklerin neslini tüketebilecek kadar korkunç düzeyde olduğunu kaydetti.

Flora ve Faunanın Korunması Emirnamesi altında nergis çiçeklerinin toplanıp satılmasının yasak olduğunu ve cezasının asgari ücretin iki katı olduğunu belirten Sarpten, “Bu suçlara da para cezası tebliğ etme görevi Polis ve Çevre Koruma Dairesi yetkililerinindir” dedi.

Ülkenin biyolojik zenginliklerinin sadece yasa veya emirname çıkararak korunmasının mümkün olmadığını esas olanın söz konusu yasa ve emirnamelerin uygulanması olduğunu ifade eden Sarpten, “Yol kenarlarında ve marketlerde yabani nergis satışına daha fazla seyirci kalınmamalı, aksi takdirde özelde nergislere genelde doğaya olan saldırı giderek artacak ve telafisi mümkün olmayan kayıplar ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Son dönemde nergis satışı için yurt dışından ekiplerin de geldiği duyumlarını aldıklarını belirten Sarptan biyolojik zenginliklerin korunması ve yaşatılması için yabani nergislerden satın alınmaması ve satıcıların polise veya Alo 123 Çevre Hattı’na bildirilmesi çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler