1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİYOLOGLAR SORDU, BAKANLIK YANITLADI
BİYOLOGLAR SORDU, BAKANLIK YANITLADI

BİYOLOGLAR SORDU, BAKANLIK YANITLADI

“HENÜZ TÜM TAHLİLLER YAPILAMIYOR”^ Biyologlar Derneği’nin tam sayfa ilanlarla canlı hayvan üretiminde endişe verici boyutlara ulaşan tartışmalara dikkat çekmesinin ardından YENİDÜZEN’e konuşan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Dev

A+A-

 

Biyologlar sordu, Tarım Bakanlığı yanıtladı… ‘Endişe edecek bir şey yok’ diyen Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Devlet Laboratuar’ında tüm rutin tahlillerin yapıldığını, yeni kurulacak laboratuarla da daha detaylı denetim yapılabileceğini belirtti…

 

“HENÜZ TÜM TAHLİLLER YAPILAMIYOR”

 

 

Biyologlar Derneği’nin tam sayfa ilanlarla canlı hayvan üretiminde endişe verici boyutlara ulaşan tartışmalara dikkat çekmesinin ardından YENİDÜZEN’e konuşan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ciddi anlamda denetim yapıldığını, iddiaların asılsız olduğunu ifade etti.

Başta tavuk üretimi olmak üzere, canlı hayvan üretiminde Hükümet’in gerekli önlemleri almadığına işaret eden Biyologlar, Hükümet yetkililerinin bu tartışmalar arasında hiçbir açıklama yapmasının da ‘düşündürücü’ olduğuna vurgu yapmıştı.

Müsteşar Deveci, ithal edilen tüm hayvan yemlerinin limanlarda kontrol edildiğini, kontrol yapılıp temiz sonuç çıktıktan sonra rıhtıma yanaştığını söyledi.

GDO için Türkiye ile eş zamanlı olarak kontrol başladığını da kaydeden Müsteşar Deveci, endişe edecek bir şey olmadığını belirtti.

 

“HENÜZ TÜM TAHLİLLER YAPILAMIYOR AMA…”

“Ciddi denetimler var” diyen Deveci, Devlet Laboratuarı’nın akredite olmuş bir laboratuar olduğuna işaret ederken, soru üzerine, “Henüz tüm tahliller yapılabiliyor dersem doğru olmaz” şeklinde konuştu.

Gıda Laboratuar’ını kurulma aşamasında olduğunu belirten Müsteşar Deveci, 3 buçuk milyon TL’lik yatırımın 2013 yılı başlarında faaliyete geçmesinin hedeflendiğini kaydetti.

 

“ZAMAN ZAMAN SIKINTILAR YAŞANIYOR…”

Devlet Laboratuar’ında rutin tahlillerin yapıldığını belirten Müsteşar Deveci, yapılacak ek laboratuarla Güney Kıbrıs’ta bile yapılamayan testlerin yapılacağını ifade etti.

“İnsanımız gıda konusunda haklı olarak çok hassas” diyen Müsteşar Emirali Deveci, zaman zaman sıkıntılar yaşanmasını doğal olduğunu, ciddiyetle bu sıkıntıları minimize etmeye çalıştıklarını aktardı.

İhraç edilen ürünler olduğuna işaret eden Deveci, ihracatın ciddi tahlillerden sonra yapıldığını, bunun bile insanları rahatlatması gerektiğini kaydetti.

 

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler