1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Biyer Restoran - İstanbul
Biyer Restoran - İstanbul

Biyer Restoran - İstanbul

Biyer Restoran - İstanbul

A+A-

 

Kahvaltıda Anadolu lezzetleri rüzgarı

Zekai Altan

İstanbul’da harektli bir gün. Arada keyifli bir biçimde simit ile yürüyoruz. Hep böyle özel veya bilinen mekanların dışında kenarda olanlara da dikkat ederim. Veya bulunduğum bir mekanda mekan dikkatimi çekerse o mekanı hemen inceleme heyecanını duyarım. İstnabul Bahçelievlerde kısa bir görüşme için bize verilen mekana gittik. Öncelikle ismi dikkatimi çekti. Biyer restorant. Kıbrıs’ta Dereboyunda da ayni isimde bir mekan var.  Türkiye ile aramızda böyle benzer isimleri bazen görürsünüz. Kısa ve hoş bir isim. İstanbuldaki Biyer’in geniş bir bahçesi var. Yeşillendirilmiş. Trafikten de uzak. Sakin bir mekan. Oldukça da geniş. Kapalı alanı ayrı. Burada saat on üçe kadar kahvaltıya gelenlerin sayısı oldukça çok. Nüfus. Bu kadar insanı biz ancak herhangi bir eğlencede görebiliriz. Burada kahvaltıda görebilirisiniz. Gerçekten de kahvaltını  keyfini alacağınız bir mekan. Hafif bir müzik ve sakin ve de hijyenik bir mekan. Personelüniformalı ve konuksever. Biz buraya gelmişken de eşim ile birlikte kahvaltımızı da yaptık. İkinci kez. Sabahleyin kahvaltı yapmamız rağmen yine de burada bu kahvaltıyı tatmak istedk. Bilal bey ile birlikte. İşletme sahibi.
Kahvaltıyı dış mekanda yaptık.İnanılmaz bir açık büfe. Sanki Anadolunun tüm lezzetleri burada sergilenir gibi. Zaten kahvaltı büfesi sizi etkiler. Peynirlerden, tereyağlarına, siyah zeytinden yeşil zeytine kadar. Sunulanların tümü de yöresel özelliklere sahip.  Bir kahvaltı yapacaksanız bu özelliklere her zaman dikkat edin Sırf kahvaltı yapmayın. Kahvaltıların her zaman bir özelliği olmalı. Özellikle yöresel özellikleri olmalı.

BİZİM KAHVALTI

Biz kahvaltıyı büfeden değil serpme olarak aldık. Seçimi Bilal beye bıraktık. Anadolunun zengin ve her zaman damak tadını aldığım peynirleri, tereyağı, reçelleri ve petekte bal. Sıcak ekmek. Siyah zeytinleri zeytinyağında ve kırmızı biberli. Ancak en önemli iki sıcak servisi hem de tava içerisinde. Kuymak ve mıhlama veya muhlama derler. Tabii tavada kızartılmış yani yumurta gavrulmuş da ayrı. Tüm bunların yanında da ince belli cam bardakta demleme çay. Trabzon tereyağında mısır unu ile hazırlanmış Trabzon peynirli kuymağın tadı halen damağımda kaldı. Trabzon peynirini adeta çekerek ağzınıza götürüsünüz. Ve Mıhlama. Mıhlamayı ben çok önceleri Çamlıhemşin Toşi bölgesinde yemiştim. Hem televizyon programında da yayınlamıştım. Nefis bir tadı vardır.Karadeniz yöresine özgü bir tat. Rendelenmiş kaşar ile dil peyniri karışımının verdiği tat ayrı bir zevk. İçerisine ekmeği batırarak yersiniz. Ve bir daha yersiniz. Hem lezzetli hem de doyurucu. İçerisine tulum peyniri de ilave edersiniz. Yani özü peynire dayalı bir Katradeniz lezzeti.Karadeniz bölgesinde tatabileceğiniz gibi Gürcistanda  da bu tatları bulabilirisiniz. Yolunuz İstanbul’a düşerse Bahçelievlerde Biyer restorantta bu kahvaltıyı tatabilirisniz. Tabii Biyer restorantıon menüsünde ayrıca  çokzegin a la carte mönüler de sunulmakta. Izgaradan pizaya kadar. Anadolu mutfağının da sunulduğu bir mekan. Ben yalnızca kahvaltıyı tattım. Öneririm. .Bu ttaığık mıhlamanın da kısa bir tarifini verelim. Hani Biyer Restoranta  gidemesseniz bile siz yapın ve Karadeniz yöresel tadını tadın. Eğer Biyer restoranta giderseniz de Bilal bey ile mutlaka tanışın. Ayni zamanda twiterde yedi yüz bin takipçisi vardır.  Konukseverliği yeter.

MIHLAMA

1,5 su bardagi rendelenmis kasar peyniri
1,5 su bardagi rendelenmis dil peyniri
1 tatli kasigi tulum peyniri
1 tatli kasigi misir unu
1 tatli kasigi tereyağı
1 kahve fincani su

1) Misir ununu ½ tatli kasigi tereyağında kavurun.
2) Dil peyniri, kasar peyniri ve tulum peynirini ekleyin. Hazirladiginiz karisima bir fincan su ilave edin ve kavurmaya devam edin. Kalan tereyağıni bir tavada eritin.
3) Hazirladiginiz peynir karisimi macun haline geldikten sonra karisimi, tavada erittiginiz tereyağınin uzerine dokun. Sicak olarak servis yapin.

NOT: Mihlama sade kasar peynirindende olur ve misir yerine bugday ununda koyabilirsiniz un koymadiginiz zaman yumurta ile de olur.


TEL: 0212 449 55 00-0532 417 25 44
BAHÇELİEVLER -İSTANBUL

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 177. Sayısı

Adres Kıbrıs 177. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler