1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. BİTMEYEN YAĞMA
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Yazarın Tüm Yazıları >

BİTMEYEN YAĞMA

A+A-


Tevekkeli değil... Adamlar doğrusunu yapıyor. Yağmalıyorlar. Kapışıyorlar. Bölüşüyorlar. Üleşiyorlar. Çünkü 'savaş' bitmedi. Sadece 'ateşkes' var. Bu adanın yarı kısmı hazır şimdi kontrol altındayken... Hazır 'egemen'ken taşa toprağa, dereye denize... Kap, sakla, arakla, çal, çırp. Kitabına uyarsa da olur, uymazsa da... Haşa, yarın 'barış' falan olur. Federal mederal hükümet oluşur. Alamaz, kapamaz, yütemez, bükemez, yiyemez, tıkıştıramazsınız. Aman acele edin!

*  *  *

Bir bayrak çektiler toplumla aralarına. Hatta iki bayrak! Birbirine benzer. En büyüğünden. En gösterişlisinden. Küçük olursa örtmez çünkü. Büyük olacak ki saklasın. Gizlesin hamma hummaları. Vatan millet dedikçe mayışır zaten ahalinin bir kısmı. Gerisini de başka türlü oyalamak lazım. Anavatan, yavruvatan. Kahpe düşman. Daha büyük bayrak. Diğer yandan höpürdetmeye devam. Şükran, şükran!..

*  *  *

Hasan nerede? Hangisi? Börekçi olan... Kendisi yok, börekleri şurada. Hücum!.. Yağma... Aman zaman. Emek? Boş ver. Hukuk? Dünya bizi tanımaz. Terbiye? Yorgan altında. Yuh! Yarabbi şükür.

*  *  *

Bu ateşkes hep sürmeli. Aman ha, biterse nice olur haliniz! Sıkı durun, bozulmasın bu düzen. 43 senedir semirdiniz. Ceddiniz yedi, bitmedi. İkinci nesil sülaleniz yedi, bitmedi. Torunlar yiyor şimdi, yine bitmedi. Ne bereketli bir toprak bu Ya Rabbi? Özenerek yaratmış, belli. İnce eleyip sık dokumuş. Biliyormuş herhalde, gözü doymazlar var burada. Onlar için özel çaba harcamış.

*  *  *

'Bitmeyen kavga' değil bizimkisi... Yağma. Bitmeyen bir yağma düzeni. Haklı ama adamlar. 'Ateşkes' var adada. Yani savaş bitmedi. Ganimet meşru. Tutanın elinde kalacak. Tutamayan koştursun! Digomo'ya kadar hem de... Bayrakların boyutu büyüdükçe, nutuklar daha avazı çıkarak atıldıkça vurgun da o derece büyüyecek. Daha sülaleler doymadı çünkü... Siz olsanız verir miydiniz bir çakıl taşını böyle bir vatanın?

Not: Bir süre buralarda olmayacağım. Yağmasız, talansız, yalansız günler dilerim.

 

 

Bu yazı toplam 1254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar