1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİTMEYEN MAAŞ KRİZİ
BİTMEYEN MAAŞ KRİZİ

BİTMEYEN MAAŞ KRİZİ

Aylardır maaş alamayan LTB çalışanlarına dün 1 Mayıs ödenekleri ödendi. Ancak kimi çalışanların ödeneklerinden de ‘borç taksiti’ kesintisi yapıldı. Ekonomik çıkmazda olan kimi belediye çalışanları ise evlerindeki değerli eşyaları satarak evler

A+A-

 

 

Aylardır maaş alamayan LTB çalışanlarına dün 1 Mayıs ödenekleri ödendi. Ancak kimi çalışanların ödeneklerinden de ‘borç taksiti’ kesintisi yapıldı. Ekonomik çıkmazda olan kimi belediye çalışanları ise evlerindeki değerli eşyaları satarak evlerine yiyecek götürdüklerini söyledi.

 

Mali sorunlar yaşayan ve çalışanlarının uzun süredir grev ve eylemleriyle gündemde olan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) dün halkın ve çalışanın gözünü boyama adına 1 Mayıs ödeneklerini (680 TL) ödedi. Yapılan ödemede Yakın Doğu Bank’a kişisel borcu olanlardan 100 ile 300 TL arasında değişen kesintiler yapıldı. İki aydır maaş alamayan belediye çalışanları, az olan 1 Mayıs ödeneğinin kişisel borçlara kesilmesine isyan etti. Aylardır evine ekmek götürmek için uğraş veren LTB Sanayi işçileri evlerindeki değerli eşyaları satarak bunu sağlıyor.

 

SAATLER SÜREN BEKLEYİŞ

Çalışanlara LTB Yönetimi’nden telefonlara sabah 10.30’da “1 Mayıslıklar bir saate ödenecektir” mesajı gelmesinin ardından bekleme başladı. Yaklaşık 3 buçuk saat bankanın önünde bekleyen çalışanlar “Rezil olduk, iki kuruş para için bizi bu kadar saat beklettiler” dedi.

 

KESİNTİLİ İKRAMİYE

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, TAK muhabirine yaptığı açıklamada

“Bugün çalışanlara 680 TL’lik 1 Mayıs ödeneklerini ödüyoruz. Haftaya da 2 aylık maaşların ödenmesini mutlaka sağlayacağım” diye konuşmuştu. Yapılan açıklamada borcu olanların ‘ikramiye’ olan 1 Mayıs paralarından kesinti yapılacağı vurgulanmadı.

 

BOZAT: “KESİNTİ YANLIŞ”

BES Başkanı Savaş Bozat, belediyenin zora girmesinin faturasının çalışanlara kesildiğini belirterek, “Yapanın yanına kalmamalı” dedi. Telefonla ulaştığımız Savaş Bozat, yapılan kesintilerin yanlış olduğunu ve böyle bir şeyin yapılmasına hiç kimsenin hakkı olmadığını söyledi. İki aydır maaş alamayan çalışanların çok zor durumda bulunduğunu ifade eden Bozat, borçlanmalar konusunda defalarca uyarıda bulunduklarını ama dinleyen olmadığını söyledi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1005 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler