1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3.   BİTİRİN ARTIK...
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Yazarın Tüm Yazıları >

  BİTİRİN ARTIK...

A+A-

Yarım asırdan fazladır devam eden Kıbrıs sorunu için geri sayım başladı. Bayram ertesi İsviçre’nin Crans-Montana kasabası bu yönde önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak.

Çoğu kimse bunun Rum tarafındaki başkanlık seçimleri öncesi son deneme olacağını düşünüyor. Yine çoğu kimse bundan da bir sonuç çıkmayacağına inanıyor.

Kuzey’deki çözüm karşıtları bunun son olması gerektiğini, bundan sonra artık herkesin kendi yoluna gitmesi gerektiğini söylüyorlar.

Rum tarafındaki çözüm karşıtları ise hiçbir çözümü kabul etmeyeceklerini, tek dertlerinin Türkiye’yi ve Türk askerini buradan göndermek olduğunu, sonra hiç birşey olmamış gibi 1974 öncesine dönmemizi ve Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında yaşamaya devam etmemizi istediklerini her platformda söylüyorlar.

Peki çözüm güçleri ne yapıyor?

Şu ana kadar pek birşey yaptıklarını görmedim. Hakkını yemeyeyim “Unite Cyprus Now”, “Kıbrıs’ı Şimdi Birleştirin” hareketinin eylemlerini unutmadım. Küçük ama etkili eylemler yapıyorlar. Kutlarım.

Benim söylemeye çalıştığım 2002-2004 sürecinde meydanları dolduran, 80 binleri harekete geçiren, bombalara karşın meydanları doldurmaktan çekinmeyen çözüm güçlerinedir.

Neredesiniz hey?

Çıkın ışığa. Ses verin. En kritik günlerden geçiyoruz. Bırakın artık kendi içinizde didinmeyi. Açın gözünüzü bakın son viraja girmek üzereyiz.

Neyi bekliyorsunuz?

Birilerinin iki lidere, Yunanistan ve Türkiye’ye baskı yaparak size çözüm sunmasını mı bekliyorsunuz?

Çok beklersiniz?

Kimse sizin kara kaşınıza, kara gözünüze vurulmadı.

Ya siz kendi kaderinizi elinize alarak çözüme gitmeyi zorlayacaksınız, ya da dış güçler kendi çıkarlarına göre dizaynlar yapacak ve istedikleri sonucu üretmek için taraflara  baskı yapacaklar.

Top artık iki liderden çıktı. Şu anda iki lider de devre dışıdır. Kim ne derse desin Crans-Montana’da asıl konuşacak olan anavatanlardır. Görünen köy kılavuz istemez. Eide önceki gün iki tarafa da Crans-Montana’da güvenlik ve garantilerle ilgili taslak belgeyi sundu.

İki taraf da belgeyi aldı ve anavatanların yolunu tuttu. Türk tarafı hemen ertesi gün Ankara’ya uçtu. Dün ve bugün taslak belge üzerinde ortak görüş oluşturulacak.

Rum lider Anastasiadis de belgeyi alır almaz bulundukları Brüksel’de Yunanistan Başbakanı Tsipras ile görüştü. Rum sözcü’nün açıklamasına göre taraflar dün akşam veya bugün sabah bir kez daha görüşerek ortak görüş oluşturacaklar.

Dolayısıyle gelinen aşamada iki taraf da topu anavatanlara atarak sorumluluk almamaya çalışıyor. Çözüm sorumluluktan kurtulmak için topu başka taraflara atarak sağlanmaz. Aksine liderlik yaparak sağlanır.

Elbette Türkiye ve Yunanistan’ın ikna edilmesi çözüm için gereklidir. Ama kararı onların değil bu ülkenin liderlerinin vermesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü olası çözümden sonra bu ülkede yaşayacak olan bizleriz.

Bayramın hemen ertesinde İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında bizim geleceğimizle ilgili 2004 sonrası en kritik zirve gerçekleşecek. Benim liderlere çağrım her ikisinin de Kıbrıs için, ülkemiz için, insanımız için, hangi dilden, hangi dinden, hangi kökenden olduğuna bakmaksızın bütün Kıbrıslılar için sorumluluk alarak yarım asırdan fazladır devam eden bu sorunu artık bitirmeleridir.

Bitirin artık. O bizi bitirmeden, biz onu bitirelim... 

Bu yazı toplam 1269 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar