1. HABERLER

  2. “Bisiklet süren bir toplum yaratacağız”
 “Bisiklet süren bir toplum yaratacağız”

“Bisiklet süren bir toplum yaratacağız”

Ülkemiz spor branşları içerisinde 1971 yılında kurulan ve en köklü geçmişi bulunan Bisiklet Federasyonu’nda geçtiğimiz ay yapılan olağan genel kurulda değişim yaşandı

A+A-

Hüseyin KIRAL

Ülkemiz spor branşları içerisinde 1971 yılında kurulan ve en köklü geçmişi bulunan Bisiklet Federasyonu’nda geçtiğimiz ay yapılan olağan genel kurulda değişim yaşandı.
Yapılan Genel Kurul sonrasında Ekin Adademir tek başkan adayı olarak başkanlığa getirilirken, yönetim kurulunda da Hasan Dörtgazi, Esin Esmen, Bertan Özberkman, Halim Kahveciler, Erbay Bayramoğlu,  Ceren Köse ve Hüseyin Ekmekçi gibi önemli isimler yer aldı.
İki yıl için başkanlığa seçilen yeni başkan Ekin Adademir ile yaptığımız özel röportajda, kafasındaki projeleri hayata geçirmek için önünde iki yıl gibi kısa bir dönemin olduğunu, ancak yapılacak olan çalışmalarla tüm projeleri olmasa da bisiklette yeni bir dönem başlayacağının altını çizdi.

Adademir, “Velisbitten, bisiklete 3 – 4 yıl önce geçtim”
Ekin Adademir her insan gibi, babasının, öğretmenliğinin dışında öğleden sonraları ek iş yaparak ilkokullu yıllarda karne hediyesi olarak, o zamanki adı ile velesbit aldığını belirtti. Federasyonu’nun yeni başkanı Ekin Adademir, o zamanlarda da velesbiti çok sevdiğini, ancak gençlik yılları, iş hayatı derken neredeyse velesbit sürmeyi unuttuğunu ve 3-4 yıl önce eski milli bisikletçi Salih Yalızat sayesinde bu kez velesbit değil bisiklet sürmeye başladığını söyledi. Adademir, “Salih Yalızat ile birlikte sürmeye başladığım bisikleti, sadece ben ve Salih değil toplumun sürdüğünü gördüm” dedi.

“Ulaştırma bakanı ile görüştük”
Bisiklet federasyonu başkanı Ekin Adademir ile yaptığımız özel röportajda, hemen hemen her hafta sonu toplu olarak vatandaşların gruplar halinde bisiklet sürdüğünü ve bu alışkanlığı daha da ileriye taşıyarak neler yapabileceklerini düşünmeye başladıklarını belirtti.
Ekin Adademir, bisikletin sporun yanı sıra sağlık ve en önemlisi birçok toplumda olduğu gibi ulaşım aracı olarak da kullanılabileceğini söyledi. “Ancak yapılan araştırmada bisiklet yolları olmadığı için, bisikletin %60-65 oranında tehlikeli olduğu ortaya çıktı” diyen Bisiklet Federasyonu başkanı Ekin Adademir, konu ile ilgili olarak göreve geldikleri hafta Ulaştırma bakanı ile görüştüklerini söyledi.
Ekin Adademir, “Bakanla bizden önceki yönetimin Lefkoşa için hazırladığı düşük maliyeti bulunan boyanıp – çizilmesi ile yapılabilecek yollar üzerine konuşuldu, bakan tarafından olumlu bulundu” dedi. Bakanlığın tüm ada genelinde 2020 yılına kadar kademeli olarak bisiklet yolları yapılmasını planlandığını öğrendiklerini söyleyen Adademir, mutlu olduklarını söyledi. 
Lefkoşa Türk Belediyesi ile de temasa geçtiklerini sözlerine ekleyen Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir, belediyenin finans sıkıntısı olduğunu ancak birlikte hareket ettikleri takdirde bu sorunu da aşacaklarını söyledi.

“Çoçuklara ve gençlere bisikleti sevdirmek istiyoruz”
Yapılan şöyleşide Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir, öncelikli hedeflerinin bisikleti çocuklara ve gençlere sevdirmek, onlara gerek amatör gerek profesyonel anlamda bisiklet sürdürmek olduğunu söyledi.
Ekin Adademir, federasyonun esas amacının ise profesyonel anlamda yeni yeni bisikletçiler yetiştirmek olduğunu, bunun için de göreve geldikleri ilk günden itibaren çalışmaya başladıklarını söyledi.
Ekin Adademir, küçük nüfusumuza rağmen ülkemizde çok iyi bisikletçiler yetişdiğini ve bu bisikletçilerin yurt içinde ve dışında KKTC’yi başarı ile temsil ettiklerini, defalarca Türkiye Bisiklet Milli Takımını oluşturduklarını söyledi. Adademir “Federasyon olarak bu geleneğimizi geliştirerek devam ettirmek boynumuzun borcudur açıklamasını” yaptı.

“Bizden önceki yönetim sistem anlamında bize iyi şeyler bıraktı” 
Bisiklet Federasyonu başkanı Ekin Adademir, önceki federasyonu değerlendirirken, genç bir yönetimin görev yaptığını ve çok iyi çalışarak özellikle yurt içinde yapılan yarışları bir sisteme koyduğunu söyledi.
Adademir, “Bizler de onların bu çalışmasına saygı gösterdik ve o yönetimde bulunan bir arkadaşa profesyonel anlamda federasyona katkı koyması için görev verdik” dedi.
“2015 Ocak ayı içerisinde bir çalıştay yapacağız. Bu çalıştaya toplumun her kesiminden kişileri çağırıyoruz ve çalıştaydan çıkacak sonuç, bizim hedeflerimizi belirlememize katkı koyacaktır” açıklamasını yapan Ekin Adademir, 2015’in yarış takviminin de belli olduğunu söyledi.

1000 çocuğa 1000 bisiklet
17 Aralık 2014’de Bisiklet Federasyonu başkanı olan Ekin Adademir, yönetiminde bulunan kişilerin kendi branşlarında çok başarılı olduklarını, bu nedenle iyi işler yapacaklarını belirtirken, “ilk olarak yukarıda da belirttiğim gibi çocuklara yeniden bisikleti sevdirmek istiyoruz” dedi. Ekin Adademir “Bu çerçevede yaptığımız araştırmada ilk okullara yönelik ‘1000 çocuk 1000 bisiklet’ projesine önümüzdeki ay başlayacaklarını” sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2081 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler