1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Birlikte Başarabiliriz’in çalışmaları, trajedilerin iyileştirilmesi için örnek alınacak bir modeldir…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

“Birlikte Başarabiliriz’in çalışmaları, trajedilerin iyileştirilmesi için örnek alınacak bir modeldir…”

A+A-

Slovakya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği ve Büyükelçiliğin himayelerinde yıllardır bir araya gelmekte olan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum siyasi parti temsilcileri, kayıp şahısların bulunması ve acıların iyileştirilmesi yönünde, İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş Kurbanları Örgütü (Birlikte Başarabiliriz-Together We Can) altında çaba harcayan  ve örgütü destekleyen 8 Kıbrıslıtürk ve 8 Kıbrıslırum’a, ara bölgede düzenlenen etkinlikte teşekkür belgesi sundu.

Lefkoşa’da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde dün sabah yer alan etkinliğe, görev süresinin sonuna yaklaşan Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova, 1963’ten 1964’e toplumlararası çatışmalar sırasında ve 1974 savaşı sırasında “kayıp” edilen toplamda 2 bin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum’dan geride kalanları bulmak, tanımlamak, kimliklendirmek ve ailelerine iade etme görevini yürüten Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros ve bazı büyükelçiler ile siyasi parti temsilcileri ve “kayıp” yakınları ile bazı BM yetkilileri katıldı.

 

Tomova: "Bir şeref..."

Tomova, etkinliğin açılış konuşmasında kayıp şahısların akıbeti hakkında bilgi toplamak ve iki toplumda çatışmalardan dolayı yaşanan travmaların iyileşmesi için gönüllü olarak çalışan 16 Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum’u onurlandırmanın bir şeref olduğunu söyledi.

Birlikte Başarabiliriz’in çalışmalarının tüm çatışma yaşanan bölgelerde savaşın neden olduğu trajedilerin iyileştirilmesi için örnek alınacak bir model olması gerektiğini kaydeden Tomova, Birlikte Başarabiliriz’in çalışmalarının, savaşın trajedisini yaşayan toplumlar arasında “gerçek işbirliği, güven, barış ve uzlaşının” yolunu açtığını vurguladı.

Tomova, güven, işbirliği ve arkadaşlık ilişkilerinin gelişmesi için çaba harcayanlara teşekkür etmekten onur duyduğunu da ifade etti.

 

Görev süresi doluyor

Yakında Kıbrıs’taki görev süresinin dolacağını da açıklayan Büyükelçi Tomova, Kıbrıs sorununun çözümünün çok zor olduğunu ancak bugün bunun yollarının da bulunabileceğini gördüklerini söyledi.

 

Uludağ: “Kendi acılarının üstesinden gelerek başkalarının acılarını da anlamaya çalıştılar"

Teşekkür belgesi verilecek olanların kısa özgeçmişlerini okuyan araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ yaptığı konuşmada, kayıp şahısların bulunması için çaba ortaya koyanların herhangi bir maddi destek almadan, herhangi bir fona veya projeye başvurmadan tamamen gönüllü olarak çalıştığının altını çizdi.

Bahse konu şahısların hepsinin yakınlarını kaybettiğine işaret eden ve onları “incilerini kaybetmiş istiridyelere” benzeten Uludağ, “Bu insanlar kendi acılarının üstesinden gelerek, başkalarının da acılarını anlamaya çalıştı” dedi.

Uludağ, “Birlikte Başarabiliriz”in üyelerinin sadece kendilerinin kayıplarıyla ilgili değil öteki toplumdan kayıplarla ilgili de bilgi topladığını; birlikte okullar ve yaz kamplarında çocuklara ve gençlere adanın geleceği açısından barıştan başka seçeneğin olmadığını anlatmaya çalıştığını da belirtti.

Sevgül Uludağ daha sonra onurlandırılan kayıp yakınları ve destekçilerinin neden onore edildiklerini kısaca anlatarak, fotoğraflarla bir power point sunuşu yaptı.

1501844719.jpg

Efthimiu: “Ortak çaba sarf edilmeli”

Birlikte Başarabiliriz adına konuşan kayıp yakını Hristos Efdimiu, kayıplarla ilgili yapılan çalışmalardan olumlu sonuç almaya devam edebilmek için “ortak çaba” sarf edilmesi gerektiğini kaydetti.

Her iki taraftaki kayıp yakınlarının “acılarının, sınır tanımayan güçlü bir bağın oluşmasını” sağladığını belirten Efdimiu, kayıp yakınlarının ortak yönlerinin çözüm yönünde bir güç oluşturduğunu, ortak çalışmanın farklı kesimlerden gömü yerleri ile ilgili bilgi paylaşımını da arttırdığını ifade etti.

Efdimiu, “Kaybedilen canların telafisi ne olabilir? Tüm kayıp yakınları için bu, barış içerisinde gelecekten başka bir şey olamaz” dedi.

 

Akansoy: “Gerçekleri aramak bazen en zor iş…”

Yine Birlikte Başarabiliriz adına konuşan Erbay Akansoy ise gerçekleri aramanın bazen en zor iş olduğunu, iki taraftan kayıp yakınlarının bunu en zor dönemde yapmakta olduğunu kaydetti.

Akansoy, kayıpların akıbetinin belirlenmesi çalışmalarını yeni başlamış saydıklarını ve gerçekler ortaya çıkana, uzlaşı ve acıları telafi edecek tedbirler alınıncaya kadar da çalışmaları tamamlanmış sayamayacaklarını dile getirdi.

Akansoy, kendi hikayelerini, gerçekleri söylemekten korkmadan dile getirmek gerektiğini de söyledi.

Teşekkür belgesi verilen 8 Kıbrıslıtürk ve 8 Kıbrıslırum’un neredeyse tümünün birinci derecede kayıp yakını olduğu belirtildi.

Etkinlikte teşekkür belgesi verilen kayıp yakınları şunlar:

“Maria Yeorgiyadu, Sevilay Berk, Katerina Andona, Andreas Sizinos, Leyla Kıralp, Hristina Pavlu Solomi Patsia, Hristos Efdimiu, Veli Beidoğlu, Spiros Hacinikolau, Hüseyin Rüstem Akansoy, Petros Suppuris, Erbay Akansoy, Nurten Öztürk, Ksenis Hallumas, Meral Eroğlu, Nilgün Güney.”

(TAK/Yenidüzen – 4.8.2017) 

PAZARTESİ DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar