1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Birleşmeye çifte ‘onay’
Birleşmeye çifte ‘onay’

Birleşmeye çifte ‘onay’

Spor Kamuoyunu günlerdir meşgul eden Bostancı Bağcıl ve Yalova’nın birleşme çabalarında önemli adımlar atıldı.

A+A-

 

Hüseyin ÖZBARIŞCI

Spor Kamuoyunu günlerdir meşgul eden Bostancı Bağcıl ve Yalova’nın birleşme çabalarında önemli adımlar atıldı. Konuyla ilgili bundan sonraki süreç, iki kulübün de seçtiği kişilerden oluşan 5’er kişilik bir komite kurulup çalışmaların sonlanması için görev yapacak.

Yalova’da ‘Başkanlar Kurulu’ karar verdi
Bostancı Bağcıl, geçtiğimiz akşam üyelerini toplamış ve konu uzun bir şekilde tartışılmıştı. Sonuçta ise Bağcıl üyelerinden 56 ‘evet’ çıkmış ve birleşme önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti. Yalova’nın ise, dün akşam yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurulu yapılmadı. Bunun nedeni, Yönetim Kurulu dışında, Yalova’nın tüzüğünde yer alan ve karar verme yetkisine sahip Başkanlar Kurulu 7-8 Haziran’da yaptıkları toplantıyla konuya ‘onay’ verdi.

Tahsin Mertekçi: “Yetkili kurullarımız oy birliği ile ‘onay’ verdi.”
Yalova kulüp Başkanı Tahsin Mertekçi Bağcıl kanadında ‘onay’ çıktıktan hemen sonra kendi sosyal paylaşım sitesinden bir yazı paylaştı. Yazıda; “Değerli dostlar, Yalova Spor Kulübü Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu, Bostancı Bağcıl Spor Kulübü ile birleşme gündemini görüşmek için 7 - 8 Haziran olmak üzere 2 gün toplanmış ve oy birliği ile karar üretmiştir. Yetkili kurullarımızın aldığı kararı Bostancı Bağcıl Spor Kulübü ile paylaştık. Aldığımız karar gereği oluşturacağımız çalışma grubumuz ihtiyaç duyduğumuz sorulara yanıt aramak için çalışmalarını yapacak ve nihai karar öncesi çalışmasını tamamlayacaktır. Bu nedenle, Olağanüstü Genel Kurulumuzun bu aşamada toplanmasına gerek duyulmamıştır.” İfadeleri kullanıldı.

10 kişilik Komite oluşturulacak
Birleşme önerisinin iki taraftan da onay aldıktan hemen sonra Komite’nin kurulacağını, her iki tarafın Başkanları tarafından dile getirilmişti. Komitenin 10 kişiden oluşacağı belirtilirken, komite, çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürecek ve her iki tarafta da oluşan soru işaretlerini giderecek. Her iki tarafın seçeceği 5’er kişiyle oluşturulacak komitede, kararların eşit şartlarda alınmasına dikkat edilecek.

Yalova yetkili organlarının yaptığı toplantılar sonrasında yetkili merciler alınan kararı bir metin olarak YENİDÜZEN’e ulaştırdı. Yetkili organların aldığı kararın tam metni şu şekilde;

“Yalova Kulübü yetkili kurulları olarak 41 yıldır birlikte yaşadığımız ve bundan sonra da bir arada yaşayacağımız dostlarımızla sportif anlamda da birlikteliğin çok önemli kazanımlar sağlayacağı düşüncesinden hareket ederek, kaynakların güçlenmesi ve verimliliğinin artması, sportif çeşitliliğin artması,  insanımıza daha kaliteli hizmet sunulması, sağlayacağı moral motivasyon ve yaratacağı sinerji ile daha başarılı ve güçlü bir yapının kurulabileceğine inanmaktayız. Ve bu konunun görüşülmesini uygun bulmakla birlikte 2015 – 2016 futbol sezonunun başlamasına (sezon hazırlıkları, yeni Başkan ve Yönetim Kurulunun belirlenmesi, teknik ekipler, takımların oluşturulması v.s. gibi konular) kalan sürenin çok kısa olması sağlıklı bir birleşme sürecinin yaşanmasına engel olabileceği endişesini de beraberinde getirmektedir düşüncesindeyiz. Olası bir birlikte hareket etme ve birleşme planı için netleşmesi gereken konular olduğunu, görmekteyiz.  Hukuki açıdan yeni yapının temsiliyeti, Yalova Spor Kulübü’nün Futbol Federasyonu kurucu üyeliği, mal varlıklarının ve sahip olunan tüm değerlerin kullanımı, mülkiyetlerinin durumu ve bunları yeni yapıya adapte etmek ve olası bir anlaşmazlıkta ayrılma kararı üretilmesi halinde yaşanabilecekler v.b. gibi konuların açıklığa kavuşması çok önemlidir. Olası bir ters düşüşte kapanmaz yaralar açılmaması için bunun titizlikle ele alınıp sonuçlandırılması gerektiği düşüncesindeyiz.  Düzgün ilişkiler kurup yaşatabilmemiz adına daha titiz çalışma yapılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Oluşturacağımız bu maksatlı komitemiz soru işareti yaratabilecek tüm konulara çözüm üretip kulübümüz adına verilecek önemsediğimiz önemli karar öncesi çalışmalarını tamamlayacaktır.”

Bu haber toplam 879 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler