1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Birleşik Kıbrıs aşkına
Birleşik Kıbrıs aşkına

Birleşik Kıbrıs aşkına

Geçtiğimiz Pazartesi günü, yarın Lefkoşa GSP Stadı’nda oynanacak olan AEL Limasol –Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi karşılaşması ile ile ilgili olarak AEL Limasol Kulubü’nün Leymosun’da düzenlediği basın toplantısına katıldık. Eski bir

A+A-

 

 

Geçtiğimiz Pazartesi günü, yarın Lefkoşa GSP Stadı’nda oynanacak olan AEL Limasol –Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi karşılaşması ile ile ilgili olarak AEL Limasol Kulubü’nün Leymosun’da düzenlediği basın toplantısına katıldık.

Eski bir harup değirmeninden mükemmel bir konferans kompleksine dönüştürülen “CAROB MILL” isimli mekanda bizi karşılayan AEL Limasol Başkanı Andreas Sofokleus, İletişim Sorumlusu Plutis Avram, mütercim kendi söylemiyle “Gavur İzmirli Hasan” ile Atinalı AEL Mali Sekreteri güzel mi güzel Girya Mariya’nın baş rolleri paylaştıkları maç öncesi konferansı izledik.

Güney Kıbrıs’ın en ilginç ve Lüzinyan şövalyelerinden günümüze kadar  gelen  “Commandaria” içkilerini yudumladıktan sonra geçilen basın toplantısında konuşan AEL Limasol Başkanı Sofokleus, AEL’in kurulduğu günden bugüne kadar politikleşmeye ve ırkıçılığa karşı olduğunu dile getirirken, Kıbrıs sorunun temelinde yatan ırkçılığa ve ayrımcılığa adeta bir tokat atıyordu.

Sofokleus, AEL’in sporu halkları yakınlaştıran ve dayanışmalarını sağlayan bir öge olarak gördüklerini dile getirirken, geçmişte bugün bir EFSANE olan Kıbrıslı Türk futbolcuları Sevim Ebeoğlu örneğinde olduğu gibi, Kıbrıslı Türk’lerin de forma giydiğini anımsattı.

Başkan Sofekleous’un bu sözleri, 60 yıla yakındır, Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında devam eden devam eden Kıbrıs sorununun çözümünün anahtarıydı adeta.

Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk ayrılıkçılarının  ve onları destekleyen devletlerin bugüne kadar getirdiği, “Filler tepişir, çimenler ezilir” özdeyişinden hareketle fitillenen kavga, bugün Kıbrıslı Türkleri yok olma noktasına getirmiştir. Alkışlar Sofokleus’a.

İşte, AEL-Fenerbahçe maçı nedeniyle Kıbrıslı Türkler-Rumlar bir kere daha yakınlaşma ortak paydasında buluşurken, Başkan Sofokleus’un kişiliğinde, Kıbrıs’ta Barış ve Çözüm isteyen kesimlerde bir doping etkisi yaratmıştır.

Başkan Sofokleus’tan sonra söz alan İletişim Sorumlusu Plutis Avram Fenerbahçe’ye övgüler düzerken, bu münasebetle Kıbrıs Türkleri yanlarında görmekten mutlu olduklarını dile getirirken, unutulmaması gereken en önemli hususun, bugün AEL Limasol’un en büyük efsane futbolcusunun Sevim Ebeoğlu olduğunu anımsattıktan sonra, AEL felsefesinde ırkçılığa yer olmadığını vurguladı.

Aslında, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar’ın ortak vatanı olan Kıbrıs’tan böyle mesajların ortaya çıkması düşlenen Birleşik Kıbrıs ütopyasının gerçeğe dönüşmesini motive etmesi bakımından önemlidir.

Bu basın toplantısında, son konuşmayı yapan AEL Limasol’un efsane futbolcusu Sevim Ebeoğlu’nun bu sözleri Kıbrıs’ta Barış ve Çözüm istemeyen her iki tarafın ırkıçılarına çarpıcı bir mesaj olmalıdır.

“1951’den beri AEL’de yer aldım. Kulüpler içerisinde Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türkler arasında hiç ayırımcılık yapılmadı. Umarım barış içerisinde bir maç oynanır ve evimize tebessüm ederek gideriz”

 


İlahi Toroğlu, İlahi Çilingiroğlu bu ne cahillik !...

 

Kıbrıs’ta, AEL Limasol-Fenerbahçe maçı konusunda bu güzel gelişmeler olurken,  Kuzey Kıbrıs’ta adeta birbirine giren iki Fenerbahçe taraftar derneğinin yanlış anlaşılmadan kaynaklanan “GSP Stadyumuna bayrak götürmeyeceğiz” sözleri bir anda hem Kuzey Kıbrıs’ta, hem de Türkiye’de fırtınalar kopardı. Bu olaya, balıklama dalan Türk medyası bu sözlerden hareketle Kıbrıslın Türklerin bayrak sevgisini sorgulamaya başladı.

Bu kervana, Türkiye’nin en alangirli, yalan ve dedikoduya dayalı yayınları ile reyting sağlamaya çalışan TV 8 kanalı da katıldı. Serhat Ulueren’in moderatörlüğünü yaptığı TELE GOL programının Pazar ve Pazartesi akşamı seansları Kıbrıslı Türklerin bayrak sevgisinin olmadığı noktasına ulaşırken, hepimiz de vatan haini ilan edildik.

Kıbrıslı Türkler arasında büyük bir infiale neden olan bu söylemlerde başı çeken Türkiye’nin tek kabzımal ve malı götüren spor yotumcusu Erman Toroğlu ile Kıbrıs’ın haritadaki yerini bile bilmeyen Kaya Çilingiroğlu oldu. Programın diğer konukları Gökmen Özdenak bu konunda suskunluğunu korurken, yaptığı kabzımal tarzı konuşma ile zirveye çıkan Toroğlu bu yanlışından dönmeyi zül saydı.

Ne var ki, bu programın Pazartesi akşamki yayınına telefonla katılan KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz, bu Kıbrıs cahili beylere olayın gerçeğini anlatırken, Kaçmaz’ın uyarısına rağmen, Kıbrıs’ta bir Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği olduğunu farkında olmayan Kaya Çilingiroğlu, KTSYD ile Kıbrıs’taki Fenerbahçe taraftar derneklerinin  muhatabının KTSYD olduğunu zannetti.

Başkan Genç Kaçmaz’ın adeta ders verir gibi konuşmasını anlamakta zorluk çeken, bir öğrenci gibi anlamayan Toroğlu ile Kıbrıs’ın yerini, Kıbrıs’ta Türklerin olduğunu bilmeyen Çilingiroğlu ve onun gibilerine bir KIBRIS DERSİ vermek vacip oldu.

Bu çirkin konuşmaları yapan Toroğlu’nun bundan bir süre önce KTSYD tarafından Kuzey Kıbrıs’a sözde konferans vermek için davet edildiğini düşündükçe çıldırıyorum. Demek ki Kıbrıs hakkında hiçbir şey öğrenmemiş. Zaten, sunduğu konferans, konferanstan çok bir magazin içerikli olan “TELEVOLE”modundaydı.

Hele hele Çilingilroğlu’nun  söylemleri arasında, “KIBRISLI RUM TÜRKLERİ”demesi cahilliğin dik alasıydı.  

Bayrak fetişistliği yapan Erman Toroğlu’nun “IRKIÇI” söylemleri ne kadar çağdışı ve küstahçasaydı, Çilingiroğlu’nun söylemleri de o kadar cahilceydi. Eeee, Anavatan-Yavruvatan edebiyatı yapanlara seseleniyorum. Bunlar mı bizi kurtaracaktı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler