1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Birinci Haçlı Seferi
Birinci Haçlı Seferi

Birinci Haçlı Seferi

OKUYORUM Yenı yıl geldi gelecek derken bir haftası gitti bile. Biz yeni yılın o debdebesini bırakıp koşuşturmacalar içindeki hayatımıza döndük... Bu yıl yapmak istediklerimizi daha az ertelediğimiz, hayalerimizi ertelemediğimiz bir yıl olur umarım.

A+A-

OKUYORUM

 

   Yenı yıl geldi gelecek derken bir haftası gitti bile. Biz yeni yılın o debdebesini bırakıp koşuşturmacalar içindeki hayatımıza döndük... Bu yıl yapmak istediklerimizi daha az ertelediğimiz, hayalerimizi ertelemediğimiz bir yıl olur umarım. Ve yine yeni yılda da okumaya devam. Okunacak bir sürü kitap var. Okumalarınız bol olsun...

 

Osmanlı Hanedanı Üzerine İncelemeler

( Seçme Makaleler 2)

İsmail Hakkı Uzunçarşılı

 

Cumhuriyet dönemi tarihçiliğimizin öncü adlarından İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın makalelerinden ikinci bir demet. Bu kitapta Osman Gazi'den II. Abdülhamid'e kadar Osmanlı hanedanı mensuplarının hem özel hem kamusal kimliklerine ilişkin kısalı uzunlu otuzu aşkın inceleme bir araya getiriliyor. Erken dönem padişahlarının vakfiyeleri; II. Murad'ın uzun vasiyetnamesi; Cem Sultan'ın Avrupa'daki macerasına ilişkin belgeler; Şehzade Korkud'un heyecan dolu hayat hikayesi; Memluk sultanlarına sığınan Osmanlı şehzadeleri; babası Kanuni Sultan Süleyman'a karşı ayaklanan Şehzade Bayezid'le ilgili belgeler; III. Mehmed'in oğlu Şehzade Mahmud'un ölümü; III. Selim'in şehzadeliği sırasında Fransa Kralı XVI. Louis ile mektuplaşması ve diğerleri...

 

 

Duyguların Rengi

(Değişim Bir Fısıltı İle Başlar)

Kathryn Stockett, Pegasus Yayıncılık

 

“On yedinci beyaz çocuğunu büyüten ve kendi oğlunun trajik ölümünün neden olduğu yaraları iyileştirmeye çalışan Aibleen, aşçılıktaki başarısı da en az dilinin sivriliği kadar dillerden düşmeyen Minny ve üniversiteden dönüp onu büyüten biricik hizmetçisinin neden evlerinden ayrıldığını anlamaya çalışan Bayan Skeeter. Duyguların Rengi, acıların, acıları alaya almanın, değişimin ve umudun sonsuz zamanda yankılanacak evrensel hikâyesidir.”

 

 

 

Portreler

Oral Çalışlar, Everest Yayınları

 

“Bu kitapta Yaşar Kemal'den Kemal Burkay'a, Orhan Pamuk'tan kayıp romancı Orhan Mithat'ın kızı İnci Gürel'e kadar değişik dönemlerin, değişik isimleriyle yaptığım söyleşileri; 1915 Ermeni kıyımına karşı çıktığım için öldürülen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi'nin kaybolan mezarını ve yaşam öyküsünü bulacaksınız...
Mina Urgan'la ölümünden iki yıl önce Moda'da Marmara Denizi'ne bakan salonunda konuşmuştuk.
Lefter'le Büyükada'da konuştuğumuzda ise Lefter 70 yaşına bile gelmemişti. Arkadaşı Yorgo'yla Tavşan adasında tekne gezisi yapıyorlar, bisikletle adayı turluyorlardı.”

  

Öteki Kabuslar

Yiğit Bener, Can Yayınları

 

Hiç sağa sola sapmadan doğrudan söylemek gerek, kimsenin gözünün yaşına bakmayan, siyasal olandan insana dair olana tek hamlede darbe indiren bir kitaptan söz ediyorum. Öteki Kâbuslar'daki öyküler, Türkçe derslerinde öğretilen 'öykü' tanımına bire bir uymayan, yer yer deneme tadı içeren metinlerden oluşuyor. Zaten yazar da tanımlara uymak istemiyor. Derslerde öğretilenlerle hayatın gösterdikleri arasında, uçurumlardan uçurum beğenmiş bir kuşağın temsilcisi olarak, 'doğru' diye öğrendiğimiz, bu nedenle de bir an bile kuşku duymadıklarımızı gözümüze sokuyor.

 

 

Gökyüzünün Yarısı

Hayatlarını Değiştiren Kadınların Hikayesi

Nicholas D.Kristof, Sheryl Wudunn, Doğan Kitap

 

 “Yıllardır kadına ve çocuğa karşı şiddete karşı mücadele ediyorum. Sorunu bu kitap kadar etkili bir şekilde anlatan ve insanı harekete geçiren başka bir şey okumadım. Bu kitabı okuyunca vicdanınız duyduğunuz çığlıklara sessiz kalmanıza izin vermeyecek. Okuyan herkes çözümün bir parçası olacak, bazıları harekete de geçecek. Vuslat Doğan Sabancı”

 


 

HAFTANIN KİTABI...

 

Birinci Haçlı Seferi

1096-1099

David Nicolle, Türkiye İş Bankası Yayınları

 

 Kitap Haçlı Seferleri ile ilgili bilgiler verirken görselliğe de yer ayırıyor. Haçlı Seferlerinin nedenleri ile başlayan kitap bu konuda geniş bir kronolojiye de yer veriyor. Pek çok kitapta yer almayan Haçlı seferleri’nin liderleri konusuna yer veriyor. Bohemond, Godefroyde Bouillon  ve diğerleri hakkında bilgiler veriliyor. Bizans’ın o dönemdeki imparator ve komutanları da kitapta yer alıyor. Haçlı seferleri ele alınırken bu seferlere katılan, taraf olan, seferlerde çarpışan devletlere, toplumlara da yer veriliyor. Haçlılar, Bizanslılar, Ermeniler, Türkler ve Fatimiler konusunda bilgiler veriliyor. Bunun yanında Haçlı Seferleri’nin etkileri anlatılıyor.

   Haçlı seferleri’ndeki plan, selçukluların bu seferler ile ilgili planları ve savunmaları ve Bizans’ın seferlere hem desetk olması hem de devleti koruma çalışma pve planlarına yer veriliyor. İznik kuşatması, Haçlılar’ın İstanbul’da toplanması,Eskişehir(Dorylaion) Savaşı, Haçlıların bölünmesi ve çatışmaları.

  I.  Haçlı Seferi’nin önemi olaylarından olan Antakya kuşatması üzerine önemle duruluyor. Kudüs’e doğru yolculuk, Kudüs kuşatması ve Askalan Savaşı hakkında detaylı bilgiler veriliyor. I. Haçlı Seferi’nin sonuçları ve etkileri de okura aktarılıyor. Kiştabın en ilgi çekici bölümlerinden biri de savaş alanlarının bugünkü durumlarına yer verilmesi ve bu alanların bugünkü durumları konusunda okura bilgi aktarılması. Özellikle tarih kitabı okumayı sevenler için ilginç ve keyifle okunan bir çalışma...

 


 

KIBRIS KÜTÜPANESİ...

 

 

Kubrus – Doğu Akdeniz’de Bir Osmanlı Adası

Prof. Dr. M. Akif Erdoğru, Galeri Kültür Yayınları

 

Doğu Akdeniz’de bir ada olan Kıbrıs konusunda Osmanlı dönemi ile ilgili olarak yazan tarihçi ve araştırmacıların makalelerini, bilgilerini bir araya getirerek ve yabancı dildekileri Türkçe’ye çevirerek okura sunuyor. Osmanlı dönemi Kıbrıs’ı için neler yazılmış öğenmek için değerli bir kaynak.

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

İrlandalı yazar James Joyce'un hayattayken yayımladığı eserler üzerindeki telif kısıtlamaları bugünden itibaren kaldırılıyor.

 

Çukurova 5. Kitap Fuarı, 10-15 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açmaya hazırlanıyor.

 

Çağdaş Amerikan edebiyatının usta isimlerinden Paul Auster'ın yaşam öyküsünü içeren 'Kış Günlüğü' ABD’den önce Türkçede.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1343 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler