1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİRİ Mİ ÖLMELİ?
BİRİ Mİ ÖLMELİ?

BİRİ Mİ ÖLMELİ?

Lefkoşa Surlar içi bölgesinde bulunan birçok tarihi yapı yıkılmaya yüz tuttu. Kolonlarının dahi yıkılmaya başladığı tarihi binalar için, hiçbir kurum önlem almıyor. Bazı bölge sakinleri sürekli olarak konu ile ilgili, Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüks

A+A-

 

Lefkoşa Surlar içi bölgesinde bulunan birçok tarihi yapı yıkılmaya yüz tutmuş tuttu. Kolonlarının dahi yıkılmaya başladığı tarihi binalar için, hiçbir kurum önlem almıyor. Bölge sakinleri sürekli olarak konu ile ilgili, Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu’na bilgilendirmede bulunduklarını ancak, binaların tarihi eser olması nedeniyle hiçbir şey yapılamayacağı cevabını aldıklarını belirtiyor.

Lefkoşa Surlar içi bölgesinde bulunan birçok tarihi yapı yıkılmaya yüz tuttu.  Kolonlarının dahi yıkılmaya başladığı tarihi binalar için, hiçbir kurum önlem almıyor. Bazı bölge sakinleri sürekli olarak konu ile ilgili, Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu’na bilgilendirmede bulunduklarını ancak, binaların tarihi eser olması nedeniyle hiçbir şey yapılamayacağı cevabını aldıklarını belirtiyor. Öte yandan hiçbir güvenlik önlemi alınmayan binalardan dolayı bir kazanın yaşanması, an meselesi olarak görülüyor.

KİREMİTLER DÖKÜLÜYOR

Surlar içinde bulunan bazı binaların çatılarındaki kiremitler dökülüyor. Kumarcılar Hanı yanında bulunan bir binanın tepesindeki kiremitler, zaman zaman yola düşüyor. Özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu sokaklarda hiçbir önlem alınmaması, olası bir felakete davetiye çıkarıyor.

SARI ŞERİT ÖNLEMİ

Öte yandan, bahsi geçen tarihi binalardan birisi için alınan önlem ise durumun vahimliğini gözler önüne seriyor. Yıkılmak üzere olan bina ile ilgili geçmişte de YENİDÜZEN’de yer alan haberin ardından Lefkoşa Türk Belediyesi, yalnızca sarı bir şerit çekmeyi yeterli buldu. Yıkılması an meselesi olan bina ile ilgili hangi kurumun ne yapacağı bir muamma iken, olası bir kaza ile felaket yaşanması ise an meselesi olarak görülüyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler