1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Bırakınız Maraşlılar Yüzsünler… / Άστε τους Βαρωσιώτες να κολυμπούν…
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Bırakınız Maraşlılar Yüzsünler… / Άστε τους Βαρωσιώτες να κολυμπούν…

A+A-

Bırakınız Maraşlılar Yüzsünler…

Haydi, tatile gidelim. Herkesin istediği bu değil mi?

Sorumluluklarınızı düzenleyiniz ve kendinize dilediğiniz kadar zaman veriniz.

Birleşmiş Milletlerin bize söylediği bu değil miydi?     

Bunu yapmak için çok özel tavsiyeler istemiyoruz aslında.

Heyhat! Kıbrıs’ta yaşıyoruz. Bütün kış bunun için çalışıyoruz. Deniz, kum ve güneş... Bir tatilin temel unsurları… Bunlar bizim “evimiz”in içerisinde var.  

Öyleyse, arabanıza benzin alınız, atınız bagaja şemsiyeleri, şapkaları, mayoları, disney kahramanlı havluları; top, bir çanta soğuk yem-yiyecek, biraz da meyve alın yanınıza… Vamos… Siz Girne’ye, Karpaz’a, Mağusa’ya; biz de Protoras’a, Baf’a, Limasol’a…

Ne güzel hayat be!

***

Böyle… Tatilimizi de paralel olarak yapalım. Statükoyu gözbebeğimiz gibi koruyalım. Sanırım ve korkarım ki artık mücadele bu doğrultudadır… (en azından kendi tarafımda!)

Aman ha, dikkat edin de bir araya gelmeyelim, buluşmayalım (!)

Buluşmayalım ki bazıları ara bölgedeki etkinliklerimizi plajlara taşıdığımızı sanmasın. Nemelazım, “ulus kurtaranlar” tatilimizi yabancı güçlerin finanse ettiği yönünde eleştiri yaparlar sonra…

***
Kendimi ayırdığımı sanmayın. Yok, hayır… Ben de hafta sonunu plajda geçireceğim. Kıbrıslı Rum dostlarımla Mağusa’nın kapalı bölgesinin birkaç kilometre ötesindeki bir plajda olacağım. Küçük bir koydur. Bir alışkanlık edindik; yüzerek derinlere gidiyoruz, son büyük kayaları aştıktan sonra çıplak gözle kapalı şehrin otellerini görebiliyoruz…      

***

Plajda çok Maraşlı da olur hep. Bölünmüş bir halde. Yarısı valizlerini depodan çıkarmış durumdadır. Bir diğer yarısı da düşünüp durmaktadır. Her fırsatta yaralarına basılmasından bitkin düşmüş şekilde düşünüp duruyorlar.

Bir yandan Kıbrıslı Türkler sağda solda gazetecilere istihbarat saçıp duruyorlar ve bunlar resmi yoldan ne doğrulanıyor, ne yalanlanıyor. Öte yandan Kıbrıslı Rumlar öneriyi incelediklerini söylerken, önerinin ne olduğunu söylemiyorlar ve BM kararlarına gönderme yapan o bilindik numaraları sıralayıp duruyorlar. Yoksa BM kararları da şehrin zamanın ve kullanılmamışlığın insafına bırakılmasını mı öngörüyor? Öyle veya böyle 43 yıldır kapalıdır.

Dolayısıyla, her şey bilinmezlik ve genelleme durumundadır. İçeride ise insanlar acı içerisinde, umutsuz, yorgun, haksızlığa uğramış…  


***

Hem barikatın bir tarafında; yıllardır dikenli tellerin ardından bakıp yerlerinin yurtlarının yılan ve kertenkelelere kaldığını ıstırapla seyretmelerine göz yuman ve bunu sürdürenlere, hem de diğer tarafında sırf yüreklerinden geçeni belirtip evlerine gitmek istediklerini söyledikleri için suçluluk ve bölünmüşlük duygusu yaratanlara söyleyecek sözüm şudur: “Acılarıyla oynamayı kesin.”

***

Siyasetin de bir sınırı vardır ve her iki taraf da yıllardır bu sınırları çoktan aştı. Bu sınırların aşılması her iki toplumdan insanların aleyhine olmuştur. Kendi insanınızın… İnsanlar yoruldular. Artık kimseye güvenleri yoktur. Bu tayfaya ben de dâhilim. Her şey belli olmadan bu oyunun özüne inmemem lazım. Bu istihbarattan doğan binlerce soru vardır. Bunlar Kıbrıs sorununun varlığından bitişine kadar her noktasıyla ilgilidir. Benim kafamda da sorular dolaşmaktadır. Bunları yazmamın hiçbir manası yoktur.

Aslında niyet aşamasında hiç de yeni olmayan bir hamleyle bağlantılı insani hislere değiniyorsam, bunun sebebi toplumumdaki insanların durumuna üzülmem ve bu konuda acı çekmemdir. 

***

Hade bakalım… Tatile gidiyoruz. Kıbrıslı Türk politikacıların nereye gideceklerini bilmiyorum. Habere bakılacak olursa Kıbrıslı Rum politikacıların çoğu tatillerini Yunan adalarında geçirecekler. Az sayıda politikacı Kıbrıs’ta tatil yapacak. Nikos Anastasiadis de bu az sayıdaki politikacılar arasında. Dağlara çıkacak. Trodos’a… Trodos’ta cumhurbaşkanına ait bir konut vardır. Uzakta… Ptotoras’taki son uzun kayayı yüzerek geçince Mağusa’nın kapalı şehrini görebileceğiniz koydan çok uzakta…

Siz Maraşlılar, yüzünüz... Derinlere doğru yüzünüz... Şanslıysanız ve nem de yoksa evinizi de görebilirsiniz. Haber aramayınız, ellerinizi kulaklarınızdan çekiniz. Endişelenmeyiniz. Bugünlerde hiçbir şey duymayacaksınız.

Herkes tatilde!

--------------------
YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
--------------------

Άστε τους Βαρωσιώτες να κολυμπούν…

Ας πάμε λοιπόν διακοπές. Αυτό δεν θέλουν όλοι; Πάρτε το χρόνο σας, αναλογιστείτε τις ευθύνες σας. Δείτε τι θέλετε και φωνάξτε μας αν νομίζετε ότι υπάρχει λόγος. Αυτό δεν μας είπαν και τα Ηνωμένα Έθνη;

Όχι πως θέλαμε και ιδιαίτερες συστάσεις για να το κάνουμε. Αλίμονο! Στην Κύπρο ζούμε. Γι’ αυτό δουλεύουμε όλο το χειμώνα. Θάλασσα, αμμουδιά και ήλιος. Τα βασικά συστατικά στοιχεία των διακοπών. Και τα ‘χουμε μέσα στο σπίτι μας.

Γεμίστε λοιπόν το αυτοκίνητο με βενζίνη, ομπρέλες, καπέλα, μαγιό, πετσέτες με ήρωες της Ντίσνεϊ, μια μπάλα και μια τσάντα γεμάτη κρύα σνακ και φρούτα και vamos. Εσείς Κερύνεια, Καρπασία, Αμμόχωστο κι εμείς Πρωταρά, Πάφο και Λεμεσό. Τι ωραία που είναι η ζωή…

***

Έτσι… παράλληλα να κάνουμε και τις διακοπές μας. Να διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού το status quo. Σκέφτομαι μην είναι αυτός πια ο αγώνας (τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά)!

Και προσέξτε… μη συναντηθούμε και νομίσουν κάποιοι ότι μεταφέραμε τις εκδηλώσεις της νεκρής ζώνης στις παραλίες. Και μας κατηγορήσουν από πάνω οι «εθνοσωτήρες» για χρηματοδοτούμενες από ξένες δυνάμεις διακοπές…

Μην νομίζετε ότι εξαιρώ τον εαυτό μου. Όχι… κι εγώ το Σαββατοκύριακο σε παραλία θα την βγάλω. Παρέα με τους Ελληνοκύπριους φίλους μου σε μια πλαζ μόλις λίγα χιλιόμετρα μακριά από την κλειστή πόλη της Αμμοχώστου. Είναι ένας μικρός κόλπος. Συνηθίζουμε να κολυμπάμε βαθιά μέχρι  που να περάσουμε τα τελευταία μεγάλα βράχια και να δει το μάτι μας τα ξενοδοχεία της περίκλειστης πόλης.

 

***

Στην παρέα είναι και πολλοί Βαρωσιώτες. Είναι διχασμένοι. Οι μισοί έβγαλαν τις βαλίτσες τους από τις αποθήκες. Οι άλλοι μισοί προβληματίζονται. Κουράστηκαν να τους πατούν στην πληγή όλοι και με κάθε ευκαιρία.

Από τη μια οι Τ/κ να σκορπούν δεξιά-αριστερά πληροφορίες σε δημοσιογράφους, οι οποίες επισήμως ούτε επιβεβαιώνονται, αλλά ούτε και διαψεύδονται και από την άλλη οι Ε/κ να δηλώνουν ότι επεξεργάζονται πρόταση, αλλά να μην την λένε και να αραδιάζουν τη γνωστή απάντηση με κάτι νούμερα που παραπέμπουν σε ψηφίσματα των ΗΕ. Σάμπως και τα ψηφίσματα των ΗΕ προνοούν οτιδήποτε για πόλη εγκαταλειμμένη στο έλεος του χρόνου και της αχρησίας; Κι όμως εδώ και 43 χρόνια είναι εκεί περιφραγμένη. 

 Όλα λοιπόν σε κατάσταση ασάφειας και γενικότητας. Και στη μέση άνθρωποι πονεμένοι, απελπισμένοι, ταλαιπωρημένοι, αδικημένοι.

Σε όλους εσάς από τη μια πλευρά του οδοφράγματος που μετράτε αντιδράσεις, συντηρώντας την αγωνία ανθρώπων που για χρόνια επιμένουν να στέκονται πίσω από το συρματόπλεγμα βλέποντας τον τόπο τους αφημένο στις σαύρες και τα φίδια, αλλά και από την άλλη πλευρά που προκαλείτε αισθήματα ενοχής και διχασμού ανάμεσά τους  γιατί  μιλά η καρδιά τους και δηλώνουν ότι θέλουν να πάνε στα σπίτια τους, ένα έχω να πω: «Σταματάτε να παίζετε με τον πόνο τους».

Η πολιτική έχει και όρια κι εσείς, αμφότεροι, τα έχετε ξεπεράσει εδώ και χρόνια, σε βάρος των ανθρώπων και στις δύο κοινότητες. Των δικών σας ανθρώπων. Και οι άνθρωποι κουράστηκαν. Δεν έχουν εμπιστοσύνη πια σε κανένα. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ. Δεν πρόκειται να μπω στην ουσία αυτού του παιχνιδιού εάν πρώτα δεν ξεκαθαρίσουν όλοι τις προθέσεις τους. Τα χιλιοειπωμένα ερωτήματα τα οποία άπτονται αυτής της πληροφορίας και που αφορούν ακόμα και την ίδια την ύπαρξη του Κυπριακού προβλήματος ή το τέλος του, τα έχω κι εγώ και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να τα γράψω.

Κι αν αναφέρομαι στα ανθρώπινα συναισθήματα που συνοδεύουν αυτή την κατά τα άλλα καθόλου πρωτοφανή κίνηση σε επίπεδο πρόθεσης, είναι γιατί λυπάμαι και πονώ τους συνανθρώπους μου.

***

Άντε λοιπόν… πάμε διακοπές. Δεν ξέρω πού θα πάνε οι Τ/κ πολιτικοί. Οι Ε/κ σύμφωνα με το ρεπορτάζ επιλέγουν στην πλειοψηφία τους τα ελληνικά νησιά. Λίγοι θα παραθερίσουν στην Κύπρο. Ανάμεσά τους και ο Νίκος Αναστασιάδης. Θα ανέβει στα βουνά. Στο Τρόοδος. Εκεί έχει ο εκάστοτε Πρόεδρος εξοχική κατοικία. Μακριά… πολύ μακριά από τον μικρό κόλπο στον Πρωταρά, τον οποίο αν κολυμπήσεις μέχρι να περάσεις και τον τελευταίο ψηλό βράχο μπορείς να δεις την κλειστή πόλη της Αμμοχώστου.

Εσείς Βαρωσιώτες, κολυμπάτε…  κολυμπάτε βαθιά. Κι αν είστε τυχεροί και δεν έχει υγρασία, μπορεί να δείτε και το σπίτι σας. Και απομακρύνετε τα χέρια από τα αυτιά. Μην ανησυχείτε. Δεν θα ακούσετε τίποτα αυτές τις μέρες. Είναι όλοι διακοπές.

Bu yazı toplam 3362 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar