1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BİR 'YILAN HİKAYESİ'
BİR YILAN HİKAYESİ

BİR 'YILAN HİKAYESİ'

Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi ve KTHY eski yöneticilerinden Zeki Ziya, Kıbrıs Türk Hava Yolları isminin herhangi bir ticari değeri olmadığını söyleyerek, “Bir ismin, markanın marka değeri varsa para ödersiniz. Batmış bir ismin ticari değeri

A+A-

Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Eski Müdürü Zeki Ziya, KTHY’nin yaşadığı süreci ve bir türlü uçamayan KKHY’nin hikayesini YENİDÜZEN’e değerlendirdi:

 

“DEVLETTEN ORTAK OLMAZ”

 

·        “KTHY isminin herhangi bir ticari değeri yoktur. Bir ismin, markanın marka değeri varsa para ödersiniz. Batmış bir ismin ticari değeri olamaz. O isimden kaçmanız gerekir”

 

·        “Kuzey Kıbrıs Havayolları veya KTHY bu memleketin sivil havacılığına tescilli değildir. Hepsi de, Pegasus, THY, Atlas gibi Türkiye Sivil Havacılık Dairesi’ne kayıtlı, tescilli şirketlerdir. Kuzey Kıbrıs Havayolları veya KTHY ne kadar bayrak taşıyıcıysa, Pegasus da o kadar bayrak taşıyıcıdır”

 

·        “Pegasus’un temsilcisi olarak benim savunduğum şudur: Bu ülkeye ne kadar çok hava yolu şirketi uçarsa ben o kadar para kazanırım. Havacılıkta ne kadar arz oluşturursanız talep de aynı şekilde büyür”

 

·        “Bizim memleketteki en büyük sıkıntılardan biri de sivil havacılığın doğru dürüst bir yasasının olmayışıdır. Bizdeki Sivil Havacılık Yasası sadece Ercan’daki tarifedir. Uluslararası sivil havacılığa uygun bir yasa yoktur. Önce bunun yapılması gerekir”

 

·        “KKHY konusu yılan hikayesine döndü. Yetkililerin bugüne kadar yapmış olduğu açıklamalardan %50 indirim yapmış olsam, Kuzey Kıbrıs Havayolları’nın en az iki ay önce uçmaya başlamış olması gerekirdi. Uçmadığına göre bundan sonraki açıklamalara da inandırıcı gözle bakmam. Kuzey Kıbrıs Havayolları devlet-özel sektör ortak teşebbüsüdür”

 

·        “Ben kendine ortak ararken ilk önce geçmiş performansına bakarım. Ben devletin bu konudaki geçmiş performansına baktığım zaman devletle ortaklığa girmem, böyle ortak istemem” 

 

 

 

Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi ve KTHY eski yöneticilerinden Zeki Ziya, Kıbrıs Türk Hava Yolları isminin herhangi bir ticari değeri olmadığını söyleyerek, “Bir ismin, markanın marka değeri varsa para ödersiniz. Batmış bir ismin ticari değeri olamaz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Hava Yolları (KKHY) konusunun yılan hikayesine döndüğünü belirten Ziya, “Kuzey Kıbrıs Hava Yolları devlet-özel sektör ortak teşebbüsüdür. Ben kendine ortak ararken ilk önce geçmiş performansına bakarım. Ben devletin bu konudaki geçmiş performansına baktığım zaman devletle ortaklığa girmem, böyle ortak istemem” diye konuştu. 

Ziya, Kuzey Kıbrıs’ta havacılık sektörünün, market oyuncuları değişse de istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirterek, Kuzey Kıbrıs’ta havacılık sektöründe en büyük sorunun idarecilerin mentalitesi olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs’a yeni havayolları şirketlerinin uçmasına izin verilmesinden yana olduğunu da söyleyen Ziya, “Havacılıkta ne kadar arz oluşturursanız talep de aynı şekilde büyür” dedi.

Zeki Ziya, Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesine karşı olmadığını ancak Kıbrıslıların bir şekilde bu özelleştirme içerisinde yer alması gerektiğini de dile getirdi.

 

“İSTİKRARLI BÜYÜME DEVAM EDİYOR”

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs’ta havacılık sektörü ne durumdadır? KTHY’nin kapatılması sektörü nasıl etkiledi?

·        Ziya: Kuzey Kıbrıs’ta havacılık sektörü hiç geriye dönmeden büyüyerek market oyuncuları değişir, biri gider biri gelir ama istikrarlı bir şekilde devam eder. KTHY’nin çekilmesiyle yolcu sayısında bir gerileme yoktur. Toplam yolcu sayısında gerileme yok ama KTHY’nin piyasadan çekildiği ilk sene yani geçen sene İngiltere’den gelen yolcu sayısında bir azalma, Larnaka’ya yönelme oldu ama toplam yolcu sayısında genelde artış var.

 

“HAVACILIKTA NE KADAR ARZ OLUŞTURURSANIZ TALEP DE AYNI ŞEKİLDE BÜYÜR”

 

·        Soru: Eski bir KTHY yöneticisi olarak sizce KTHY yaşatılabilir miydi? Yaşatmak için yapılabilecek bir şey var mıydı, ilacı var mıydı?

·        Ziya: Her şeyin bir ilacı vardır, önemli olan niyettir. Yaşatılması şart mıydı, değil miydi? O da ayrı bir tartışma konusu. İşin değişik bakış açıları vardır. KKTC KTHY’siz devam edebilir mi? Eder. Devam etmesinde bir sakınca var mıydı? Yoktu. Bizim açımızdan bizi etkileyen bir şey var mı? Yok. Pegasus’un temsilcisi olarak benim savunduğum şudur, bu ülkeye ne kadar çok hava yolu şirketi uçarsa ben o kadar para kazanırım. Havacılıkta ne kadar arz oluşturursanız talep de aynı şekilde büyür.

 

“YENİ HAVA YOLLARINA İZİN VERİLSİN”

 

·        Soru: Dolayısıyla siz yeni hava yollarına da izin verilmesinden yanasınız...

·        Ziya: Ben müracaat eden herkese izin verilmesini, müracaat etmeyenlerin de teşvik edilmesini desteklerim. Ben kendi çıkarlarımı ikiye ayırırım, birincisi bu ülkenin bir insanı olarak çıkarlarım var, ikincisi de temsil ettiğim şirket açısında çıkarlarım var. Kıbrıslı olarak düşündüğümde ne kadar çok hava yolu varsa, benim önümde seyahat edebilmek için o kadar çok alternatifim var demektir. Alternatif demek rekabet demektir. Rekabet de güzellikleri getirir. En büyük güzellik de fiyatların düşmesidir. Fiyatların düşmesi nihai tüketiciye yarar. O zaman bu rekabetin meyvesini esas yiyecek olan o uçağa binecek olandır. Bir Kıbrıslı olarak bu rekabet benim işime gelir.

 

“PAZAR PAYIMIZ %42”

 

Pegasus olarak niye işime gelir, bu tip operasyonlarda özellikle havacılıkta sizin her yere girmeniz mümkün değildir. Sizin girmediğiniz yerlere de birileri girecektir, sizin uçmadığınız noktalara da uçacaktır ve orada bir yolcu portföyü oluşacaktır. Hava yolu yolcusunun çok önemli bir özelliği vardır, uçağa binen bir adamı başka bir taşıta aktarabilmek, döndürebilmek oranı %5’i geçmez. Uçağın rahatlığına ve süratine alışmış kişilerin %95’i sistem istediği kadar değişsin uçakla seyahat etmeye devam eder. Dolayısıyla bu piyasaya giren aktör geçici bile olsa oluşturacağı portföyden sonuçta biz de yararlanacağız. Belki toplamda pazar payımız gerilemiş gibi gözükecek ama fiilen taşıdığımız yolcu artacak. Bu da doluluk oranımız ya da sefer sayımız arttı, daha fazla yolcu taşıdık demektir. Her halükarda da şirketimiz burada daha sağlıklı bir operasyon yapıyor demektir. Operasyonu ne kadar büyütürsen bu memlekette kalıcı olmak da o kadar kesinleşir. Zaten bizim hedefimiz bu ülkede kalıcı olmaktır ve şu anda da pazar payımız %42’dir. Ercan Havalimanı’na inen hemen hemen her iki kişiden biri Pegasus ile iner, bu da bizim için övünç kaynağıdır. Bize gösterilen bu ilgi için de herkese teşekkür ederiz.

 

“EN BÜYÜK SORUN İDARECİLERİN MENTALİTESİ”

 

·        Soru: Kuzey Kıbıs’ta havacılığın en büyük sorunu nedir?

·        Ziya: İdarecilerin mentalitesi, olaylara bakış açısı en büyük sorundur. Örneğin bizim pazar payımız %42’dir ve kontuar sayımız da üçtür. Pazar payı %19 olan THY’nin de kontuar sayısı üçtür. Pazar payı %0.67 olan şirketin de bir tanedir. Bu nasıl bir orandır. Pegasus olarak biz ayda 80 bin yolcuya, diğer şirket 35 bin yolcuya üç kontuardan hizmet veriyoruz. Bunun mantıklı bir açıklaması yoktur ve bunlar profesyonellikle bağdaşmayan işlerdir. Dünyanın başka hiçbir yerinde sivil havacılık otoritesi havaalanı işletmez, Ercan Havalimanı emsali olmayan bir yerdir. Sivil havacılık denetim mekanizmasıdır, işletmeci değil, otoritedir ama maalesef bizim memlekette meydan işletmecisidir. Türkiye’de işletmeci Devlet Hava Meydanları İşletmesi’dir, sivil havacılık değil. Bizde DHMİ olmadığı için sivil havacılık bunu yapmaya çalışır.

 

“ERCAN’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI DEĞİLİM”

 

·        Soru: Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesi konusuna bakışınız nedir?

·        Ziya: Kesin olan bir tek şey vardır, kim gelirse gelsin ben gelecek olandan daha iyi muamele göreceğim. Pegasus olarak ben fiilen Ercan’ın en büyük, en değerli müşterisiyim. Ben bugün istediğim değeri görememekten şikayetçiyim. O zaman iş müşteri memnuniyetine dönecekse Ercan’ı kim isterse işletsin, bu işten en fazla fayda sağlayacak olan Pegasus olarak biziz. Birtakım avantajlar sağlama şansımız var mıdır? En iyi müşteri olarak vardır tabii. En azından hakkımı almak bile benim için yeterlidir. Bu açıdan baktığım zaman Ercan’ın özelleştirilmesine kesinlikle karşı değilim, yöntemleri tartışabilirim ama özelleştirilmesine karşı değilim.

 

“KIBRISLILARIN ÖZELLEŞTİRME İÇERİSİNDE BİR PAYI OLMALI”

 

·        Soru: Şu anda yapılmaya çalışılan özelleştirmelere baktığınızda Ercan konusunda endişeniz var mı?

·        Ziya: Bir Kıbrıslı olarak Kıbrıslıların da bir şekilde bu özelleştirme içerisinde bir payının olması gerektiğine inanıyorum. Ercan bana göre bu memleketin dışa açılan en önemli işletmelerinden biridir. Bunun içerisinde Kıbrıslıların da olması gerektiğine inanıyorum. Ama eğer duyduklarımız doğruysa ve Ercan Havalimanı 25 yıllığına özelleştirilecekse, Kıbrıs içinden istediğiniz kadar adamı birleştirin, konsorsiyum oluşturun, bu iş tümünün boyunu aşar. Belki “Kıbrıslılar da müracaat etsin” denecektir ama konacak diğer kıstaslarla bu mümkün olamayacaktır. Türkiye’deki gibi kıstas koyacaksanız, “geçmişinde havaalanı işletmeciliği olması” şartını koyacaksınız. Kıbrıs’ta buna uygun kimse yok. Ercan’ın yıllık minimum geliri 40 milyon dolardır. 25 yıldan bahsederseniz, 1 milyar dolardan bahsediyorsunuz demektir. Bundan eksilterek teklif verirsiniz. Bana sorarsanız Kıbrıs’ta bu ebatta bir işletmeye teklif verebilecek sermaye birikimi kimsede yoktur. Aslında sadece duyumlar üzerine konuşuyoruz ve belki de yaptığımız yorumlar yanlıştır. Belki de bizim bütün korkularımızı bertaraf edecek önlemler de alınmıştır. Ama bilmiyoruz ve insan bilinmeyenden korkar.

 

“KKHY YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs Havayolları’nın mart ayında uçacağı söylenmişti ama uçamadı. Bu konudaki düşünceniz nedir?

·        Ziya: Bu konu yılan hikayesine döndü. Yetkililerin bugüne kadar yapmış olduğu açıklamalardan %50 indirim yapmış olsam, Kuzey Kıbrıs Havayolları’nın en az iki ay önce uçmaya başlamış olması gerekirdi. Uçmadığına göre bundan sonraki açıklamalara da inandırıcı gözle bakmam. Kuzey Kıbrıs Havayolları devlet-özel sektör ortak teşebbüsüdür. Ben kendine ortak ararken ilk önce geçmiş performansına bakarım. Ben devletin bu konudaki geçmiş performansına baktığım zaman devletle ortaklığa girmem, böyle ortak istemem. 

 

“PEGASUS DA KKHY VEYA KTHY KADAR BAYRAK TAŞIYICIDIR”

 

·        Soru: “Kuzey Kıbrıs Havayolları bayrak taşıyıcı olacak, milli hava yolumuz olacak” deniyor...

·        Ziya: Nasıl bayrak taşıyıcımız olacak? Bayrak taşıyıcılığını mukayese edeceksek, Kuzey Kıbrıs Havayolları veya KTHY bu memleketin sivil havacılığına tescilli değildir. Hepsi de, Pegasus, THY, Atlas gibi Türkiye Sivil Havacılık Dairesi’ne kayıtlı, tescilli şirketlerdir. Kuzey Kıbrıs Havayolları veya KTHY ne kadar bayrak taşıyıcıysa, Pegasus da o kadar bayrak taşıyıcıdır.

 

“BATMIŞ BİR İSMİN TİCARİ DEĞERİ OLAMAZ”

 

·        Soru: KTHY ismi de satışa çıkarıldı. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

·        Ziya: Bana göre KTHY isminin herhangi bir ticari değeri yoktur. Bir ismin, markanın marka değeri varsa para öderseniz. Batmış bir ismin ticari değeri olamaz. O isimden kaçmanız gerekir.

 

ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIĞA UYGUN YASA...

 

·        Soru: Yetkililerden havacılıkla ilgili bundan sonra beklentiniz nedir, ne gibi adımlar atmalarını istersiniz?

·        Ziya: Buranın bir sürü dezavantajı var mıdır? Vardır. Bir kere sivil havacılık olarak uluslararası sivil havacılık örgütlerine üye değilsiniz. Bu siz o kuralları uygulamayacaksınız mı demektir? Hayır uygulamanız gerekir. Bizim memleketteki en büyük sıkıntılardan biri de sivil havacılığın doğru dürüst bir yasasının olmayışıdır. Bizdeki Sivil Havacılık Yasası sadece Ercan’daki tarifedir. Uluslararası sivil havacılığa uygun bir yasa yoktur. Önce bunun yapılması gerekir. Bir hareket noktamız olması lazım, kuralları belirlemek ve ona göre hareket etmek lazım. Böyle bir çalışma olduğuna dair bir bilgim yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler