Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir umut

A+A-

 

Herkes ‘Seçim’ yazıyor. Ben başka konulara mı girsem acaba ?

 Pek mümkün olacak gibi görünmüyor. 

Şaka değil. Çok ciddi (!) bir olay bu.  Memlekette seçim var seçim... Her şey kökten değişebilir oylarımızla...

Mükemmel adaylar çıkabilir karşımıza... Apışıp kalırız... Hangisini dışta bırakacağımıza karar veremez duruma düşeriz...

Seçeceğimiz yenilerle, yolsuzluklar biter...  Kim bilir?  

Belki de unutulmaya terkedilmiş yolsuzluk dosyaları teker teker açılır...

Torpil ‘masal’ oluverir ülkede... “O bir zamanlar vardı ama şimdi yok artık” diyebilir duruma geliriz belki de.

Yeni milletvekillerimizle, doktorlarımızın da sorunu kalmayabilir, öğretmenlerimizin de.. Çiftçimizin, işçilerimizin, memurlarımızın da...

Belki de ‘Geçici’ rezilliği de bitiriliverir....

Üniversite cehennemi meselesi de halledilir bir çırpıda...

Her türlü baskıya dimdik ayakta durabilecek bir KKTC de doğabilir yeni seneyle....

Umudunuzu kesmeyin yurdunuzdan. “Allaha kaldı işimiz” de demeyin sakın...


Soruşturma Önergesi ve....

Üç Bakanımız, Özgürgün, Ertuğruloğlu ve Dürüst için Meclisimizde ‘Soruşturma Önergesi’ verildi. Önerge oylandı ve oy çokluğuyla reddedildi.  Olabilir.  Ama reddedilmiş olması suçlanan kişilerin suçsuz olduğu anlamına gelmez.  Tam aksine, ‘eğer soruşturmanın başlatılmasını engelleniyorsa, var altında bir bit yeniği’ kuşkusunu artırır.

Soruşturma Önergeleri,  dünyanın her yerinde, ihmaller, istismarlar v.s.’nin ortaya çıkarılması, ama bazı hallerde ise suçlananların  aklanmasına yardımcı  olan bir yöntemdir. Hal böyleyken, ‘Üç Bakanımız, suçsuz idiyselerdi, neden görüşülmesine, gerçeğin ortaya çıkarılmasına izin vermediler ?’  sorusunu sormak hakkımızdır herhalde.

 

 


Kısacık Kısacık

  • Bir yıl içinde yedi adet ‘yolsuzluk’ tesbit edilmiş ülkemizde. Ondan öncekiler yok bu hesap içinde.  Çok merak ettim geçmiş on, hatta yirmi yıldaki ‘yolsuzlukların’ sayısı kaç ?
  • Anlı sanlı BRT Kurumumuzun uzuuuun süredir hasretle ve heyecanla beklediği ‘Yasa’ da rafa kalktı mı acaba ‘Seçim’ kararı ile birlikte ? BRT’liler birazcık (!) daha mı bekleyecekler ? Şimdilerde,  fokur fokur kaynayan BRT’yi düşünen çıkar mı dersiniz ? Çünkü gündemde,  ‘kırmızı koltuklar’ rekabeti en ön sırada da...
  • Başbakanımız, Meclis’deki konuşmasında,  “Siyasetçi mahkemelerde yargılanmaz” demiş.  Çok merak ettik... Bu, siyasetçinin her yaptığı yanına kalır mı demek ? Siyasetçi her istediğini yapar, sorgulayamazsınız bile mi demek ? “Ben yaparım sen bakarsın” mı demek ? Ben siyasetçiyim. İster çalarım, ister satarım, istersem satın alırım. Hiç kimse bana hesap  sormaz mı demek ?
  • Seçim geliyor. Siyasi partiler şimdi aday adaylarını saptama çabasında.  Bazılarında ‘aday adayı’ olabilmek  bile pahalı. Aday adayı olduktan sonra  ‘aday’ olabilmek daha da pahalı. Bu durumda çağrı’yı şöyle değiştirebiliriz herhalde:  “Zengin adaylar aranıyor. Var mı  hem parası, hem merağı olanı  ?”

 

Sokak Ağzı“

Ne merag edersiniz ne olacağız diye ? Yarın obürgün ansızın dünya savaşı çıkacag, ilgimiz de başga başga nogdalara dönecek...”

***

“Gençliğin derdi galiba kendinelerine eğlence bulmak. Çılgın bir Cadılar Bayramı daha kutladılar geçtiğimiz hafta içinde. Malesef gençlerimizin bir elinde cımbız bir elinde ayna. Umurlarında mı dünya ?”

***

“Rum hala farkında değil bir çözüm olmazsa başlarına daha neler geleceğinden.”

***

“Çoğu millet vekilimiz kendini bulunmaz Hint kumaşı sanıyor. Kıtlıkta keçiye Abdurrahman Dayı dendiğinden hala bihaberler...”

***

“Düzgün adam aslında çoktur ülkemizde. Ama düzgün olanlar sindirilmiş durumda. Çoğu pes etmiş durumda. ‘Bu çirkef içinde bana yer yok’ deyip çekilmişler bir kenara.”

***

“Hayaddaki en büyüg hayalim o gırmızı goltuglara bir dakikacık bile olsa oturmag. Çok merag ederim benim evdeki goltuglardan farkı nedir da, oturanlar galkmak istemezler.”

***

“Açık ilanımdır: Milletvekil olmak istiyorum. Hangi parti olacağı önemli değildir. Hangisi olursa olur, farketmez.”

***

“Eskiden Kamu Oyu Araştırmaları’nı izler ciddiye de alırdık. Şimdi herşey gibi o işin de b...nu çıkardılar. Parayı kim verirse düdük onun için öttürülüyor.”

Bu yazı toplam 1789 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar