1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Bir tutuklu daha…
Bir tutuklu daha…

Bir tutuklu daha…

Afrika Gazetesi’ni kurşunladığı iddia edilen zanlı Mustafa Yalçın davasında sıcak gelişme

A+A-

Afrika Gazetesi’ni kurşunladığı iddia edilen zanlı Mustafa Yalçın davasında sıcak gelişme;

Bir tutuklu daha…

Afrika gazetesini kurşunladığı iddia edilen Mustafa Yalçın dün yeniden mahkemeye çıkarılırken, olay ile bağlantılı olduğu düşünülen Erdal Polat isimli zanlıyı da gözaltına aldı. Afrika Gazetesi’ni “kurşunlamak ve öldürmeye teşebbüsten” tutuklanan zanlı Mustafa Yalçın, dün yeniden Lefkoşa Mahkemesi’ne çıkarıldı. Hakkında daha önce 3 gün tutukluluk emri alınan zanlı için, tahkikatın halen devam etmesi nedeniyle 8 gün ek tutukluluk verildi. İddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Aliye Özçınar, meselenin tahkikat memuru Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Aygün Karagil’i tanık olarak mahkemeye dinletti.


“ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS”

Polis memuru Karagil, zanlı Mustafa Yalçın’ın 3 Temmuz 2011 tarihinde, “adam öldürmeye teşebbüs”, “tasarrufunda kanunsuz ateşli silah bulundurma” ve “tasarrufunda 13 adet canlı mermi bulundurma” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti. Olay ile ilgili geçen duruşmadaki şahadetini tekrarlayan polis memuru Aygün Karagil, zanlı Mustafa Yalçın ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Mesele ile ilgili alınması gereken birçok ifade olduğunu vurgulayan Karagil, zanlı Yalçın’ın 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

“AVUKATIM HENÜZ YOK”

Polis memurunun şahadetinin ardından, Yargıç Fatma Şenol, zanlıya söz hakkı verdi. Zanlı Mustafa Yalçın, “avukatım henüz yok” diyerek, mahkemeye soru sormak istedi. Şenol, “ mahkemeye soru soramazsınız” diyerek, tutukluluğa itirazı olup olmadığını sorması üzerine, zanlı Yalçın bir itirazının olmadığını belirtti.

YARDIM VE YATAKLIK İDDİASI

Öte yandan polis memuru Aygün Karagil, Afrika gazetesinin kurşunlanması olayı ile ilgili bağlantısı olduğu düşünülen Erdal Polat’ı mahkemeye zanlı olarak çıkarttı. Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarı değerlendirerek, Erdal Polat adlı zanlının, Afrika gazetesini kurşunlayan kişiye, yardım ettiği iddiasında bulunduğunu söyleyen Karagil, bunun üzerine zanlı Erdal Polat’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde Ercan’dan çıkış yapmak isterken alı konulduğunu belirtti. Karagil, zanlı Mustafa Yalçın’ı tanıyıp tanımadığı konusunda Erdal Polat’ın sorgulandığını aktararak, zanlı Polat’ın, zanlı Yalçın ile birlikte Lefkoşa’daki bir ekmek fabrikasında çalıştığı bulgusunun elde edildiğini söyledi. Karagil, zanlı Erdal Polat ile ilgili tahkikatın henüz yeni başladığını, alınması gereken ifadeler olduğu gerekçesi ile ilk nazarda 1 gün tutuklu kalmasını talep etti.

TUTUKLULUK DEVAM EDİYOR

Polis memurunun şahadetini ve zanlıların beyanlarını değerlendiren Yargıç Şenol ,olay ile ilgili tahkikatın salimen yürütülebilmesi için,  zanlı Mustafa Yalçın’ın 8 gün süreyle, zanlı Erdal Polat’ın ise 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler